Hundeudstillingsskole på Store Hestedag

29-07-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Annette Bystrup kommer og laver Ringtræning / ”Hundeudstillings-skole” på Store Hestedag. Hun er en dygtig ”all-around dommer”, som dømmer udstillinger i både Danmark og ude i verden

Copyright Ridehesten.com

I forbindelse med Åben Bedømmelse for alle hunde på Store Hestedag, som finder sted 7-8. september på Dyrskuepladsen i Roskilde, tilbydes ringtræning med Annette Bystrup, som er rutineret dommer i hundeudstillings-verdenen.

– Jeg er især dommer, fordi jeg kan lide at formidle viden. De forhold, der gør, at en hund får en given præmiering, er afhængig af forskellige plusser og minusser i forhold til grundlæggende anatomi, racens standard, specifikke racedetaljer og ikke mindst sundhed og temperament. Disse elementer kan jeg lide at videregive til en hundeejer mundtligt eller skriftligt i en kritik, fortæller Annette Bystrup og fortsætter:

–  For mig handler det meget om at formidle viden og forklare hundeejere om deres hund – og så få nogle skønne hunde i hænderne.

Ringtræningen eller ”Hundeudstillings-skolen” tilbydes til både nybegyndere og øvede, så både hund og ejer kan forberede sig til deres besøg i udstillingsringen.

Som noget nyt i år får alle deltagende hunde i Åben Bedømmelse, udover en flot Store Hestedag roset, en skriftlig (uofficiel) udtalelse fra Kennel Klubbens dygtige dommere. Ikke kun hundens træk, men også dens og førerens evner og udstråling i ringen vurderes og indgår i den endelige kritik, som deltagerne får med sig hjem.
Der er ”hundeudstillings-skole”/ringtræning med Annette Bystrup lørdag og søndag i tidsrummene: 9-10 og 12.30-13.30 (begge tider er lige inden Åben Bedømmelse).

Læs også

Frisbee-feber på Store Hestedag

06-09-2025 08:00, af Redaktionen

Gå ikke glip af en tempofyldt hundeoplevelse på årets måske mest farverige arrangement: Store Hestedag. Ud over heste i alle afskygninger byder eventet også på en serie spændende hundeaktiviteter – og blandt de mest populære er frisbee-disciplinen!

Store Hestedag 2025: Nye oplevelser, stærke traditioner og noget for både heste- og hundefolk

05-09-2025 13:45, af Helle Lyngfeldt

Det bliver en oplevelsesrig weekend, der venter hele familien den 6.–7. september 2025, når alverdens heste og hunde samles på Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag. Programmet byder både på velkendte aktiviteter og spændende nyheder, som sikrer underholdning, læring og inspiration for alle

Nye kræfter i spidsen for hundene på Store Hestedag

13-02-2024 16:19, af Anne Cecilie Sohl

Anne Orholt har sagt ja til at overtage ansvaret for hundeområdet på Store Hestedag efter Tina Bjerre, der har valgt at hellige sig sin egen hundevirksomhed. Anne har igennem mange år haft hunde på programmet - ikke kun i fritiden, men også professionelt. 

Roskilde: Cairn terrier triumferede på første dag i Store ring

09-05-2025 20:11, af Cecilie Friis Amstrup

Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.

Tre flotte ældre damer i ringen

14-05-2022 11:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag formiddag kunne man opleve lidt af en sjældenhed i Roskilde, da grand danois gul/tigret skulle finde den bedste veterantæve. Hele fire hunde var tilmeldt, men kun tre mødte op

De allerførste i teltkøen i Roskilde

20-09-2024 21:38, af Cecilie Friis Amstrup

Udstillerne indtog Roskilde i god tid forud for weekendens DKK-udstillinger. De første ankom allerede ved middagstid fredag for at sikre sig de bedste pladser og gøre klar til et par dage med fællesskab og hundeglæde.

Billeder fra Roskilde er nu klar

17-05-2018 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er weekendens billeder sorteret, og de er  nu lagt ud i vores billedbibliotek

Galleri: Store Hestedag i billeder

07-09-2019 19:20, af Marie Helene Rigård Rohleder
Foto|

Se et flot galleri fra Store Hestedags mange aktiviteter for hunde, hvor mere end 25 raceforeninger viser deres hunde frem

Billeder fra Roskilde er online

18-05-2022 13:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Så er billederne fra Roskilde på nettet

BIS-dommer: Den bedste puli jeg nogensinde har dømt!

18-08-2018 19:03, af Marie Helene Rigård Rohleder

Det blev den hvide puli Cseri-Suba’s Csöre, som er ejet af danske Bodil Rüsz, der vandt den prestigefyldte titel som Best In Show på første del af DKK’s internationale udstilling på Bornholm. Den finske dommer var ikke i tvivl om sin vinder og roste den til skyerne

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Hvorfor spiser hunden græs? Her er nogle bud

Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

Solveig fejrer 50 år i DKK

Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.