Når man er sådan lidt ung i det, forbinder man måske først og fremmest Roskilde med den enorme festival, der holdes på Dyrskuepladsen.
På Roskilde Festival har mange kunstnere for vane at råbe: ER I DER ROSKILDE??? På mere eller mindre gebrokkent dansk. Det er der ikke blevet råbt i denne weekend på Dyrskuepladsen i Roskilde, men alligevel kan vi sagtens svare, at vi i den grad var der.
Tre forrygende dage, hvor Danmark fik vist hele hundeverden, hvad dansk forårsvejr betyder. Alt fra regn til blæst og blændende solskin skiftedes til at genere og glæde os.
Men når man nu går hjem fra Roskilde, husker man solskinnet, de smukke hunde og de dejlige mennesker. Er det ikke lige præcis det, hundeudstillinger handler om?
Men en hundeudstilling er selvfølgelig også en konkurrence. Og da Annette Bystrup skulle finde vinderen i søndagens BIS-finale, blev der både applauderet, bidt negle og jublet, sådan som det hører sig til.
Vinderen blev den svenske saluki Baklava's Yatim.
Og det var en glad ejer, der kunne se tilbage på endnu en god udstillingsdag i Roskilde.
- Jeg er simpelthen bare så glad. Han er fra det første kuld, jeg har opdrættet, og egentlig skulle jeg slet ikke beholde nogen af hvalpene, men jeg kunne bare ikke stå for ham, lyder det fra en glad Linda Arbilden.
Nummer to blev den norske dobermannEsbelto's Insane
Nummer tre blev den engelske pointer Chesterhope Back Into Black fra Danmark.
Nummer fire blev fredagens BIS, samojeden Cabaka's Raw Power.
Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Du finder vores stand i Hal A
I oktober forsvandt Maria From Jakobsen fra sit hjem i Frederikssund. Netop nu leder en af politiets hunde efter spor af hende i Roskilde Fjord ved Selsø
I denne weekend afvikles årets sidste hundeudstilling, organiseret af Dansk Kennel Klub. Næsten 8.000 hunde fordelt over 264 forskellige racer vil lægge vejen forbi Messecenter Hernings store haller over weekenden. Her vil der altså være rig mulighed for at opleve alt fra stor til lille, fra jagthund til selskabshund, eller fra kort til lang pels. Det bliver kort sagt en sand hundefest med pomp og pragt
Set udefra ligner det en skønhedskonkurrence, der har til formål at udvælge den smukkeste deltager: Ikke et hår vender forkert. Ikke et gram for meget på de veltrimmede kroppe. Men i virkeligheden er konkurrencen nærmere en jobmesse, hvor deltagernes anatomi bedømmes ud fra den type arbejde, de er sat i verden for at udføre. Tag med til ”karrieredage for dem på fire poter” i Messe C i weekenden
Så er udstillingsåret officielt slut. Her er vinderne af DKK's årskonkurrencer. Du kan læse mere om dem i det kommende nummer af HUNDEN
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.
Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.