Når man er sådan lidt ung i det, forbinder man måske først og fremmest Roskilde med den enorme festival, der holdes på Dyrskuepladsen.
På Roskilde Festival har mange kunstnere for vane at råbe: ER I DER ROSKILDE??? På mere eller mindre gebrokkent dansk. Det er der ikke blevet råbt i denne weekend på Dyrskuepladsen i Roskilde, men alligevel kan vi sagtens svare, at vi i den grad var der.
Tre forrygende dage, hvor Danmark fik vist hele hundeverden, hvad dansk forårsvejr betyder. Alt fra regn til blæst og blændende solskin skiftedes til at genere og glæde os.
Men når man nu går hjem fra Roskilde, husker man solskinnet, de smukke hunde og de dejlige mennesker. Er det ikke lige præcis det, hundeudstillinger handler om?
Men en hundeudstilling er selvfølgelig også en konkurrence. Og da Annette Bystrup skulle finde vinderen i søndagens BIS-finale, blev der både applauderet, bidt negle og jublet, sådan som det hører sig til.
Vinderen blev den svenske saluki Baklava's Yatim.
Og det var en glad ejer, der kunne se tilbage på endnu en god udstillingsdag i Roskilde.
- Jeg er simpelthen bare så glad. Han er fra det første kuld, jeg har opdrættet, og egentlig skulle jeg slet ikke beholde nogen af hvalpene, men jeg kunne bare ikke stå for ham, lyder det fra en glad Linda Arbilden.
Nummer to blev den norske dobermannEsbelto's Insane
Nummer tre blev den engelske pointer Chesterhope Back Into Black fra Danmark.
Nummer fire blev fredagens BIS, samojeden Cabaka's Raw Power.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Dyrenes Beskyttelse oplever rekordmange svigtede dyr for tiden. En af dem er Ayoe, der absolut ikke har haft en nem start på livet
Den danske juniorhandler Ida Victoria Skodborg gik hele vejen og sluttede af med at vinde juniorhandling om søndagen på den svenske hundeudstilling MyDOG sidste weekend
Så er billederne fra Fredericia sorteret og lagt på nettet
Stine Hjelme fra Herlufmagle kunne lørdag aften fejre, at hun for andet år vandt Best In Show i Vejen
Wow sikke en udstilling. Så mange smukke hunde og så mange gode oplevelser
Her får du lidt billeder fra søndagen i Vejen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?