Når man er sådan lidt ung i det, forbinder man måske først og fremmest Roskilde med den enorme festival, der holdes på Dyrskuepladsen.
På Roskilde Festival har mange kunstnere for vane at råbe: ER I DER ROSKILDE??? På mere eller mindre gebrokkent dansk. Det er der ikke blevet råbt i denne weekend på Dyrskuepladsen i Roskilde, men alligevel kan vi sagtens svare, at vi i den grad var der.
Tre forrygende dage, hvor Danmark fik vist hele hundeverden, hvad dansk forårsvejr betyder. Alt fra regn til blæst og blændende solskin skiftedes til at genere og glæde os.
Men når man nu går hjem fra Roskilde, husker man solskinnet, de smukke hunde og de dejlige mennesker. Er det ikke lige præcis det, hundeudstillinger handler om?
Men en hundeudstilling er selvfølgelig også en konkurrence. Og da Annette Bystrup skulle finde vinderen i søndagens BIS-finale, blev der både applauderet, bidt negle og jublet, sådan som det hører sig til.
Vinderen blev den svenske saluki Baklava's Yatim.
Og det var en glad ejer, der kunne se tilbage på endnu en god udstillingsdag i Roskilde.
- Jeg er simpelthen bare så glad. Han er fra det første kuld, jeg har opdrættet, og egentlig skulle jeg slet ikke beholde nogen af hvalpene, men jeg kunne bare ikke stå for ham, lyder det fra en glad Linda Arbilden.
Nummer to blev den norske dobermannEsbelto's Insane
Nummer tre blev den engelske pointer Chesterhope Back Into Black fra Danmark.
Nummer fire blev fredagens BIS, samojeden Cabaka's Raw Power.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.
Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.
Traditionen tro blev Årets Politihund præsenteret i Herning i Store Ring. Årets politihund blev Cody
Anden weekend i maj stod på hundeudstilling i Roskilde. Den var en god weekend med god stemning og hele molevitten
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.
I år kan Dansk Pointer Klub fejrer 100-års jubilæum. Den aktive klub fejrede i april måned jubilæet med prøver og udstilling på Sjælland og Fyn. Sommeren bød også på en udstilling, hvor alle stående jagthunde var indbudt til at få deres hunde bedømt. Ligeledes vil der blive ekstra aktiviteter i klubben i efteråret. Generelt har der i skrivende stund været en stor tilslutning til aktiviteterne både fra ind- og udland. Læs om racen der er unik til fuglejagt
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.