Når man er sådan lidt ung i det, forbinder man måske først og fremmest Roskilde med den enorme festival, der holdes på Dyrskuepladsen.
På Roskilde Festival har mange kunstnere for vane at råbe: ER I DER ROSKILDE??? På mere eller mindre gebrokkent dansk. Det er der ikke blevet råbt i denne weekend på Dyrskuepladsen i Roskilde, men alligevel kan vi sagtens svare, at vi i den grad var der.
Tre forrygende dage, hvor Danmark fik vist hele hundeverden, hvad dansk forårsvejr betyder. Alt fra regn til blæst og blændende solskin skiftedes til at genere og glæde os.
Men når man nu går hjem fra Roskilde, husker man solskinnet, de smukke hunde og de dejlige mennesker. Er det ikke lige præcis det, hundeudstillinger handler om?
Men en hundeudstilling er selvfølgelig også en konkurrence. Og da Annette Bystrup skulle finde vinderen i søndagens BIS-finale, blev der både applauderet, bidt negle og jublet, sådan som det hører sig til.
Vinderen blev den svenske saluki Baklava's Yatim.
Og det var en glad ejer, der kunne se tilbage på endnu en god udstillingsdag i Roskilde.
- Jeg er simpelthen bare så glad. Han er fra det første kuld, jeg har opdrættet, og egentlig skulle jeg slet ikke beholde nogen af hvalpene, men jeg kunne bare ikke stå for ham, lyder det fra en glad Linda Arbilden.
Nummer to blev den norske dobermannEsbelto's Insane
Nummer tre blev den engelske pointer Chesterhope Back Into Black fra Danmark.
Nummer fire blev fredagens BIS, samojeden Cabaka's Raw Power.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Det nye nummer af HUNDEN er landet, og her kan du blandt andet læse det store portræt af Helle Nielsen. Efter 25 års dedikeret arbejde med flatcoated retrievere, har hun nu modtaget DKK’s opdrætterpris.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.
Så er vi kommet godt i gang med årets første udstilling. Rutinerede og nye udstillere konkurrerer om de eftertragtede titler
Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden inviterer til ”Kamp om København” set fra hundeperspektiv, vil Ballerup Idrætsby blive fuld af hundeglam, højt humør og logrende haler. Der lægges ud med første bjæf kl. 10
Hvad der plejer at være en pestilens for de sårbare dyr på Roskilde Dyreinternat, er i år blevet til en god oplevelse for alle
For mange hundeejere er sommerferien en oplagt mulighed for at slappe af, men for nogle hundeudstillere er det en tid til at rejse og konkurrere på den internationale scene. I år har flere danske hundeejere pakket bilerne og sat kurs mod udlandet for at udstille deres firbenede venner.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Vejret har været noget helt særligt. En intens, knasende kulde. I mange danske hjem betød tocifrede frostgrader på alt andet end stilhed. De lave temperaturer fungerer nemlig som en ultimativ kuldepersonlighedstest for vores hunde.
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.