Sådan en fredag i Roskilde må man bare erkende, at vi bor i et land, hvor vejret har mange luner.
Efter en smuk formiddag drog bygerne ind over Dyrskuepladsen og pladrede hundene til i kaskader af regnvand.
Specielt da vinderen i gruppe otte skulle findes i Store Ring stod det ned i stænger, og faktisk besluttede DKK, at man lige skulle holde 10 minutters pause derefter, så hundene ikke skulle blive alt for våde.
Det gav rigtig god mening, for da Vibe Borregaards engelsk springer spaniel, Timanka's Expensive Money, blev hyldet som vinder af gruppe otte, var der ikke meget glamour over den smukke hund, der mere lignede en druknet mus end en vinderhund.
Heldigvis døde bygerne ud og de ti gruppevindere kunne hyldes i en tør BIS-finale.
Her endte Cabaka's Raw Power og Gitte Morell øverst på skamlen, og det var en rigtig glad Gitte Morell, der efterfølgende kunne konstatere, at Power nu også var en ægte viking.
- Power er bare Power, og nu er han også viking, lød det fra hende efterfølgende, inden hun kunne fortælle om fredagen i Roskilde:
- Det har været en hård og sjov dag. Jeg har jo også en stand på pladsen, og jeg kunne godt mærke, at Power havde været en del i buret i dag, for han var altså ret så frisk i gruppefinalen, lyder det med et smil fra den glade vinder.
Stort tillykke til Gitte Morell og Power.
60-års jubilæum i DKK: Fra den første lakeland terrier til topvindende mynder og whippets – et langt, kærligt og lærerigt liv med hunde
Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér
Solen skinnede over Roskilde Dyrskueplads, hvor årets store internationale hundeudstilling åbnede i dag
Dansk Kennel Klub kan nu afsløre, at den amerikanske rapper Snoop Dogg vil kaste stjernestøv over European Dog Show i Herning.
I går blev DM i rally afgjort. Her får du vinderne
I et telt bevogtet af spøgelser, holder DKK’s mentalbeskrivelsesudvalg til. Det er første gang, de er repræsenteret ved en udstilling
Sebastian Klein har i et tv-program for børn undersøgt, hvordan det føles at blive bidt af en hund. Kennelklubben har hjulpet med at føre ideen ud i livet
I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen
I går lancerede DKK deres nye store satsning, Hundeuniversitetet. Her kan man købe sig til god online undervisning
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?