Så er det blevet tid til majnummeret af medlemsbladet HUNDEN. På forsiden forkæler vi dig med et nuttet hvalpebillede af en engelsk cocker spaniel. Forsidebilledet viser ind til et raceportræt af engelsk cocker spaniel, et portræt som på grundig vis fortæller om den populære race.
Er du til en hjertevarm historie om sammenhold på tværs af racer, så skal du læse artiklen om gordon setteren Solveig og hvordan hun pludselig blev ammetæve for hele tre racer på en gang.
På den mere faglige front fortæller vi i bladet om Bettina Børresen, der netop er blevet europæisk specialist i kræftsygdomme hos familiedyr.
I serien Ung med Hund kan du læse om Naya Dahl, der dyrker agility med sin hund Bella.
Husker du ham dyrepasseren med hestehalen fra fjernsynet? Jesper Stagegaard er i dag direktør i Ree Park, og hvilken hund har han mon? Han har selvfølgelig en tjekkoslovakisk ulvehund. En race, der absolut ikke er for alle, og han fortæller i dette blad om, hvad der gør racen så udfordrende.
Så har vi været på besøg hos Anker Nielsen i Valby. Her bor den 84-årige sammen med sin hund Enter. Anker har haft storpudel i 49 år, og faktisk vil han bare gerne sige tak til Kreds 1 for deres store arbejde.
I hundedanmark holder vi sammen. Det mærkede Jesper og Michael Sambleben, da deres hund Osvald forsvandt. Nu vil de gerne sige tak til alle, der hjalp med at få Osvald hjem igen.
I vores nyeste serie, hverdag med hunden, kan du møde Henriette Solberg Grosen og hendes eurasier Kenai.
Vi håber, du vil tage godt imod det nye HUNDEN
HUNDEN gør klar til årets store racekavalkade i februarnummeret 2026, og har din hund opnået titlen som årets DKK racevinder 2025, kan den komme med i bladet
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
I denne uge udkommer nyeste udgave af HUNDEN. Efter en måneds pause er der nok af stof at tage fat på
I denne uge dumper det nye nummer af HUNDEN ned i postkasserne, og der er masser af godt læsestof at fordybe sig i
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.
Coton de tuelar spiller en væsentlig rolle i HUNDEN 10, der udkommer i næste uge. Her er der nemlig portræt af denne race, og derfor pryder racen også forsiden
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron
En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold
Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.