Så er det blevet tid til majnummeret af medlemsbladet HUNDEN. På forsiden forkæler vi dig med et nuttet hvalpebillede af en engelsk cocker spaniel. Forsidebilledet viser ind til et raceportræt af engelsk cocker spaniel, et portræt som på grundig vis fortæller om den populære race.
Er du til en hjertevarm historie om sammenhold på tværs af racer, så skal du læse artiklen om gordon setteren Solveig og hvordan hun pludselig blev ammetæve for hele tre racer på en gang.
På den mere faglige front fortæller vi i bladet om Bettina Børresen, der netop er blevet europæisk specialist i kræftsygdomme hos familiedyr.
I serien Ung med Hund kan du læse om Naya Dahl, der dyrker agility med sin hund Bella.
Husker du ham dyrepasseren med hestehalen fra fjernsynet? Jesper Stagegaard er i dag direktør i Ree Park, og hvilken hund har han mon? Han har selvfølgelig en tjekkoslovakisk ulvehund. En race, der absolut ikke er for alle, og han fortæller i dette blad om, hvad der gør racen så udfordrende.
Så har vi været på besøg hos Anker Nielsen i Valby. Her bor den 84-årige sammen med sin hund Enter. Anker har haft storpudel i 49 år, og faktisk vil han bare gerne sige tak til Kreds 1 for deres store arbejde.
I hundedanmark holder vi sammen. Det mærkede Jesper og Michael Sambleben, da deres hund Osvald forsvandt. Nu vil de gerne sige tak til alle, der hjalp med at få Osvald hjem igen.
I vores nyeste serie, hverdag med hunden, kan du møde Henriette Solberg Grosen og hendes eurasier Kenai.
Vi håber, du vil tage godt imod det nye HUNDEN
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Coton de tuelar spiller en væsentlig rolle i HUNDEN 10, der udkommer i næste uge. Her er der nemlig portræt af denne race, og derfor pryder racen også forsiden
I denne uge udkommer det nye nummer af Magasinet HUNDEN. Her får du et overblik over, hvad du kan læse
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
I disse dage udkommer majnummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til
I næste uge udkommer novembernummeret af HUNDEN. Her er lidt af det, du kan glæde dig til
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund