Det var en lidt anderledes oplevelse at se dagens konkurrence i juniorhandling på Bornholm. Da de yngste deltagere skulle løbe ind, kunne man se, at kun otte handlere havde tilmeldt sig denne konkurrence.
I den ældste gruppe var der 13, og derfor var der flest juniorhandlere i den ældste gruppe. Oftest er der ellers flest i den yngste gruppe. I alt var der altså 21 juniorhandlere, hvilket er en smule færre end der plejer at være.
Men de juniorhandlere, der deltog, gjorde det alle rigtig godt. Dommer Asta Maria Gudbergsdottir synes dog, at vi skulle have lidt mere, som var anderledes end det plejer. Søskendeparret Frederikke og Andreas Petersen blev begge fravalgt til finalen, og det er svært at huske en juniorhandlerfinale, hvor en af de to ikke har været med. Det betyder jo bare, at niveauet er tårnhøjt og deltagerne er meget lige. Derfor skal alle yde deres allerbedste for at komme med i finalen.
Finalen endte med, at de fire fra den yngste gruppe blev sorteret fra, og det var således de fire fra den ældste gruppe, der skulle på podiet.
Nummer fire blev SImone Riisgaard Kristiansen, Naya Kühne Andersen tog tredjepladsen, nummer to blev Sara DeAngelis, mens Silke Ravn tog førstepladsen efter en flot præstation.
Stort tillykke til alle
Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.
Så er der billeder fra Hund i Fokus på Vilhelmsborg
Det er nu muligt at registrere stamtavlenavne på op til 50 positioner
Dansk Kennel Klub åbner stambøgerne for tre racer af fladsnuede hunde. Det sker som led i et nyt samarbejde med flere dyreværnsorganisationer. En ny vision for hundeavl skal samtidig inspirere politikerne til at sikre sundere hunde i hele landet.
Ægteparret bag kennel Nordcairn’s blev hædret for deres dedikerede avlsarbejde og succeser med cairn terriere gennem næsten tre årtier.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.