Herning: Naya er dagens bedste juniorhandler

10-11-2024 16:24, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandleren Naya Kühne Andersen imponerede den britiske dommer i finalen ved søndagens Winter Wonder Show i Herning. 

Copyright Ridehesten.com
Naya Kühne Andersen sammen med hendes american akita og juniorhandlerfinalens dommer Marina White. Foto: Mediehuset Wiegaarden

Dagens juniorhandlingfinale ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonder Show i Herning bød på en række spændende og talentfulde unge handlere. Vinder af konkurrencen blev Naya Kühne Andersen, der med en imponerende præstation sikrede sig sejren foran et begejstret publikum og en dommer, der var roste hendes ro og dygtighed.

Naya ser nu frem til næste udfordring, som bliver det nordiske mesterskab i Stockholm til december, hvor hun skal afsted som en del af det danske juniorhandlerlandshold. 

En rolig og velovervejet præstation
Naya Kühne Andersen imponerede den britiske dommer Marina White, som fremhævede hendes ro og kontrollerede præstation.
Det var spændende og fedt at være i ringen i dag. Men jeg havde ikke så mange nerver, som jeg måske plejer at have, fordi jeg allerede havde sikret mig min 2. plads i Årets Juniorhandlerkonkurrence, sagde Naya efter sejren. Naya har trænet intenst med sin american akita, der er en to år gammel tæve, siden sommer og har opnået flotte placeringer på næsten alle DKK-udstillingerne i løbet af året. 
Det er selvfølgelig fedt at få anerkendt ens hårde arbejde og noget, man virkelig brænder for, fortalte Naya stolt.

Copyright Ridehesten.com
Naya Kühne Andersen indtog Store Ring til årets sidste juniorhandlerfinale ved en DKK-udstilling. Foto: Mediehuset Wiegaarden

Danmark har verdensklasse juniorhandlere
Marina White, der selv er en meget anerkendt handler, har repræsenteret Storbritannien i juniorhandling og er en fast del af Crufts, var dybt imponeret over det høje niveau hos de danske juniorhandlere.
- Det har været en fantastisk dag fra start til slut. Kvaliteten af juniorhandlerne har været enestående, selv fra de yngste til de ældste," udtalte hun.
Marina roste juniorhandlernes venlighed, høflighed og engagement i at fremvise deres færdigheder i ringen. Hun bemærkede, at hun havde set en bred vifte af racer og typer, hvilket tilføjede en ekstra dimension til dagens konkurrence.

Hun fremhævede særligt finalens otte bedste juniorhandlere, som alle håndterede en west highland white terrier.
- Mine top otte finalister fik en westie, og de gjorde et fantastisk arbejde i ringen, sagde hun. Marina anerkendte, at det ikke var en nem opgave, især for de juniorhandlere, der ikke normalt håndterer små racer. Alligevel viste de fremragende dygtighed og tilpasningsevne.
- De juniorhandlere, jeg har set i dag er verdensklasse. Og det er ikke en lille bedrift at sige, at Danmark producerer nogle af de bedste juniorhandlere i verden. Som dommer fra Storbritannien, hvor vi også producerer gode handlere, er det virkelig imponerende.

Copyright Ridehesten.com
Britiske Marina White var meget imponeret over den høje kvalitet blandt dagens juniorhandlere. Foto: Mediehuset Wiegaarden

Marinas ros til dagens juniorhandler
Den erfarne dommer blev rørt af de unge handleres dedikation og evne til at tackle udfordringerne, hvilket gjorde det svært for hende at vælge en enkelt vinder.
Ved det her standard og den her kvalitet, jeg havde i dag, kom det ned til øjebliksbedømmelse, forklarede hun og sætter ord på Nayas præstation med hendes american akita:
- Hun var i mine tanker efter morgenen, men hendes American Akita var ikke super prangende. Alligevel gjorde hun et så roligt og samlet stykke arbejde, at både hendes og hundens præstation løftede sig som konkurrencen skred frem. I finalen blev hendes præstation næsten fejlfri.

Råd til nye juniorhandlere fra Marina White

  • Fokuser mere på hunden end på dommeren under bevægelse.
  • Vær præcis i mønstrene og start dine bevægelser fra dommerens fødder.
  • Arbejd på at forbedre din præstation hver gang og lær af dommernes feedback.
  • Hold en positiv attitude og nyd konkurrencen, selv hvis du ikke vinder.

Læs også

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg

16-08-2025 19:30, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme. 

K9 Biathlon for alle – Nordic Lake Festival, Viborg 15.-17. august 2025

14-08-2025 12:33, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.

Maveproblemer: 62% af hundeejerne kan spare dyrlægebesøget

10-08-2025 06:57, af Cecilie Friis Amstrup

I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.

Velgørenhedsevent for hjemløse hunde rejste over 250.000 kroner

21-09-2021 12:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rekordmange deltog i digitalt velgørenhedsevent for hunde

Slut med løse hunde i Aalborg

18-01-2011 10:02, af Anne Kristine Tollestrup
Aalborg Kommune vil i samarbejde med politiet gøre Aalborg fri for omstrejfende hunde.

Tysk udstiller: Danske udstillinger er bedst

19-06-2022 10:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi mødte tyske Mingo Sommer med hendes galgo espagnol. Hun nyder at udstille i Danmark, da de danske udstillinger er hyggeligere end de tyske

Fra Magasinet HUNDEN: Vaccination og titertest

30-10-2020 18:00, af Lise Bang Hansen

Vaccinerer vi, som vi bør, eller bare som vi plejer? Få styr på stikkene for din hunds skyld. De seneste år har ny viden fuldstændig vendt op og ned på, hvordan hunde vaccineres.

EDS: Imponerende Dog Dancing i den runde hal

19-05-2023 11:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Man bør unde sig selv den oplevelse at besøge den runde hal, hvor der dystes i VM i Dogdance. Der er stemning, søde hunde og flotte præstationer

Sådan forebygges jule- og nytårspanik

17-11-2013 09:09, af Tine Luther
Fire ud af fem hunde og katte er bange for fyrværkeri. Samtidig stresses dyrene i december af juletravlhed og ændringer i omgivelserne. Her får du nogle tips til, hvordan jul og nytår gøres rarere for dit kæledyr.

Bangladesh’ hovedstad stopper drab på hunde

24-01-2012 14:03, af Tine Luther
Bangladesh’ hovedstad Dhaka vil ikke længere masseaflive hunde i kampen mod rabies. Op mod 20.000 hunde er blevet dræbt i byen hvert år i et forsøg på at stoppe rabies blandt dyr og mennesker, men bystyret har fået massiv kritik af en lokal organisation for ikke at tage dyrevenlige alternativer i brug.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Tropisk orm fundet i dansk hund for første gang

09-08-2025 06:48, af Cecilie Friis Amstrup

En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.

Maveproblemer: 62% af hundeejerne kan spare dyrlægebesøget

10-08-2025 06:57, af Cecilie Friis Amstrup

I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

Send os dit bedste foto

14-08-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Forskning: Forholdet mellem hunde og mennesker under lup

08-08-2025 12:58, af Cecilie Friis Amstrup

Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.