Herning: Naya er dagens bedste juniorhandler

10-11-2024 16:24, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandleren Naya Kühne Andersen imponerede den britiske dommer i finalen ved søndagens Winter Wonder Show i Herning. 

Copyright Ridehesten.com
Naya Kühne Andersen sammen med hendes american akita og juniorhandlerfinalens dommer Marina White. Foto: Mediehuset Wiegaarden

Dagens juniorhandlingfinale ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonder Show i Herning bød på en række spændende og talentfulde unge handlere. Vinder af konkurrencen blev Naya Kühne Andersen, der med en imponerende præstation sikrede sig sejren foran et begejstret publikum og en dommer, der var roste hendes ro og dygtighed.

Naya ser nu frem til næste udfordring, som bliver det nordiske mesterskab i Stockholm til december, hvor hun skal afsted som en del af det danske juniorhandlerlandshold. 

En rolig og velovervejet præstation
Naya Kühne Andersen imponerede den britiske dommer Marina White, som fremhævede hendes ro og kontrollerede præstation.
Det var spændende og fedt at være i ringen i dag. Men jeg havde ikke så mange nerver, som jeg måske plejer at have, fordi jeg allerede havde sikret mig min 2. plads i Årets Juniorhandlerkonkurrence, sagde Naya efter sejren. Naya har trænet intenst med sin american akita, der er en to år gammel tæve, siden sommer og har opnået flotte placeringer på næsten alle DKK-udstillingerne i løbet af året. 
Det er selvfølgelig fedt at få anerkendt ens hårde arbejde og noget, man virkelig brænder for, fortalte Naya stolt.

Copyright Ridehesten.com
Naya Kühne Andersen indtog Store Ring til årets sidste juniorhandlerfinale ved en DKK-udstilling. Foto: Mediehuset Wiegaarden

Danmark har verdensklasse juniorhandlere
Marina White, der selv er en meget anerkendt handler, har repræsenteret Storbritannien i juniorhandling og er en fast del af Crufts, var dybt imponeret over det høje niveau hos de danske juniorhandlere.
- Det har været en fantastisk dag fra start til slut. Kvaliteten af juniorhandlerne har været enestående, selv fra de yngste til de ældste," udtalte hun.
Marina roste juniorhandlernes venlighed, høflighed og engagement i at fremvise deres færdigheder i ringen. Hun bemærkede, at hun havde set en bred vifte af racer og typer, hvilket tilføjede en ekstra dimension til dagens konkurrence.

Hun fremhævede særligt finalens otte bedste juniorhandlere, som alle håndterede en west highland white terrier.
- Mine top otte finalister fik en westie, og de gjorde et fantastisk arbejde i ringen, sagde hun. Marina anerkendte, at det ikke var en nem opgave, især for de juniorhandlere, der ikke normalt håndterer små racer. Alligevel viste de fremragende dygtighed og tilpasningsevne.
- De juniorhandlere, jeg har set i dag er verdensklasse. Og det er ikke en lille bedrift at sige, at Danmark producerer nogle af de bedste juniorhandlere i verden. Som dommer fra Storbritannien, hvor vi også producerer gode handlere, er det virkelig imponerende.

Copyright Ridehesten.com
Britiske Marina White var meget imponeret over den høje kvalitet blandt dagens juniorhandlere. Foto: Mediehuset Wiegaarden

Marinas ros til dagens juniorhandler
Den erfarne dommer blev rørt af de unge handleres dedikation og evne til at tackle udfordringerne, hvilket gjorde det svært for hende at vælge en enkelt vinder.
Ved det her standard og den her kvalitet, jeg havde i dag, kom det ned til øjebliksbedømmelse, forklarede hun og sætter ord på Nayas præstation med hendes american akita:
- Hun var i mine tanker efter morgenen, men hendes American Akita var ikke super prangende. Alligevel gjorde hun et så roligt og samlet stykke arbejde, at både hendes og hundens præstation løftede sig som konkurrencen skred frem. I finalen blev hendes præstation næsten fejlfri.

Råd til nye juniorhandlere fra Marina White

  • Fokuser mere på hunden end på dommeren under bevægelse.
  • Vær præcis i mønstrene og start dine bevægelser fra dommerens fødder.
  • Arbejd på at forbedre din præstation hver gang og lær af dommernes feedback.
  • Hold en positiv attitude og nyd konkurrencen, selv hvis du ikke vinder.

Læs også

Vi Finder Hund afliver myter om droner

Der opstår jævnligt rygter på de sociale medier om, at droner gør mere skade end gavn, når en efterlyst hund skal findes. Men ifølge Vi Finder Hund handler det udelukkende om kvaliteten af udstyret og den rette flyveteknik.

SIDSTE FRIST: Skal du med til Fredericia?

Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Vilde hunde på vej ind i Norge

18-02-2014 09:40, af Anne Kristine Tollestrup
I Norge har man observeret flere vildhunde fra Rusland.

Hunde kvalt af røg

09-09-2013 12:49, af Tine Luther
To hunde døde under en brand i en privat beboelse på Fyn.

Er større hunde klogere end mindre hunde

06-02-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Studie fra University of Arizona viser, at større hunde er mere intelligente end mindre hunde. De ved bare ikke, hvorfor det er sådan

Bulder og brag står for døren: Få dit kæledyr godt gennem nytåret

18-12-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Året er endelig ved at være slut, og det skal som vanligt fejres med sang, dans – og fyrværkeri i store mængder. For hunde og katte er dagen dog ikke sjov. Dyrlæge giver fem råd til at hjælpe dyr gennem nytåret

Årets første nummer af HUNDEN

14-02-2022 08:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne uge udkommer årets første nummer af HUNDEN. Her er lidt om, hvad du kan læse om

Milliondonation skal styrke forskning i udbredt lidelse hos hunde

28-04-2017 10:20, af Tine Luther
Tusindvis af hunde diagnosticeres hvert år med smertefulde knæledssygdomme. En ny donation fra Agria Dyreforsikring på 4,2 millioner kroner skal nu hjælpe forskere med at blive klogere på området. Pengene går til et projekt, der handler om at optimere diagnosticeringen og behandlingen af hunde med ondt i knæleddene.

Dyk ned i det: Gør din hund til en glad vandhund

17-04-2025 07:22, af Cecilie Friis Amstrup

I takt med at forårssolen får mere og mere fat, gør vandhunde og deres ejere sig klar til at springe ud i den dybe ende: Svømning er god motion for de fleste hunde, og mens nogle hunderacer er fødte svømmere, er andre mere skeptiske overfor det våde element. Læs her, hvordan du får en glad vandhund, og hvordan du undgår at give hvalpe og uerfarne svømmere en kold dukkert.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene