Herning: Naya er dagens bedste juniorhandler

10-11-2024 16:24, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandleren Naya Kühne Andersen imponerede den britiske dommer i finalen ved søndagens Winter Wonder Show i Herning. 

Copyright Ridehesten.com
Naya Kühne Andersen sammen med hendes american akita og juniorhandlerfinalens dommer Marina White. Foto: Mediehuset Wiegaarden

Dagens juniorhandlingfinale ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonder Show i Herning bød på en række spændende og talentfulde unge handlere. Vinder af konkurrencen blev Naya Kühne Andersen, der med en imponerende præstation sikrede sig sejren foran et begejstret publikum og en dommer, der var roste hendes ro og dygtighed.

Naya ser nu frem til næste udfordring, som bliver det nordiske mesterskab i Stockholm til december, hvor hun skal afsted som en del af det danske juniorhandlerlandshold. 

En rolig og velovervejet præstation
Naya Kühne Andersen imponerede den britiske dommer Marina White, som fremhævede hendes ro og kontrollerede præstation.
Det var spændende og fedt at være i ringen i dag. Men jeg havde ikke så mange nerver, som jeg måske plejer at have, fordi jeg allerede havde sikret mig min 2. plads i Årets Juniorhandlerkonkurrence, sagde Naya efter sejren. Naya har trænet intenst med sin american akita, der er en to år gammel tæve, siden sommer og har opnået flotte placeringer på næsten alle DKK-udstillingerne i løbet af året. 
Det er selvfølgelig fedt at få anerkendt ens hårde arbejde og noget, man virkelig brænder for, fortalte Naya stolt.

Copyright Ridehesten.com
Naya Kühne Andersen indtog Store Ring til årets sidste juniorhandlerfinale ved en DKK-udstilling. Foto: Mediehuset Wiegaarden

Danmark har verdensklasse juniorhandlere
Marina White, der selv er en meget anerkendt handler, har repræsenteret Storbritannien i juniorhandling og er en fast del af Crufts, var dybt imponeret over det høje niveau hos de danske juniorhandlere.
- Det har været en fantastisk dag fra start til slut. Kvaliteten af juniorhandlerne har været enestående, selv fra de yngste til de ældste," udtalte hun.
Marina roste juniorhandlernes venlighed, høflighed og engagement i at fremvise deres færdigheder i ringen. Hun bemærkede, at hun havde set en bred vifte af racer og typer, hvilket tilføjede en ekstra dimension til dagens konkurrence.

Hun fremhævede særligt finalens otte bedste juniorhandlere, som alle håndterede en west highland white terrier.
- Mine top otte finalister fik en westie, og de gjorde et fantastisk arbejde i ringen, sagde hun. Marina anerkendte, at det ikke var en nem opgave, især for de juniorhandlere, der ikke normalt håndterer små racer. Alligevel viste de fremragende dygtighed og tilpasningsevne.
- De juniorhandlere, jeg har set i dag er verdensklasse. Og det er ikke en lille bedrift at sige, at Danmark producerer nogle af de bedste juniorhandlere i verden. Som dommer fra Storbritannien, hvor vi også producerer gode handlere, er det virkelig imponerende.

Copyright Ridehesten.com
Britiske Marina White var meget imponeret over den høje kvalitet blandt dagens juniorhandlere. Foto: Mediehuset Wiegaarden

Marinas ros til dagens juniorhandler
Den erfarne dommer blev rørt af de unge handleres dedikation og evne til at tackle udfordringerne, hvilket gjorde det svært for hende at vælge en enkelt vinder.
Ved det her standard og den her kvalitet, jeg havde i dag, kom det ned til øjebliksbedømmelse, forklarede hun og sætter ord på Nayas præstation med hendes american akita:
- Hun var i mine tanker efter morgenen, men hendes American Akita var ikke super prangende. Alligevel gjorde hun et så roligt og samlet stykke arbejde, at både hendes og hundens præstation løftede sig som konkurrencen skred frem. I finalen blev hendes præstation næsten fejlfri.

Råd til nye juniorhandlere fra Marina White

  • Fokuser mere på hunden end på dommeren under bevægelse.
  • Vær præcis i mønstrene og start dine bevægelser fra dommerens fødder.
  • Arbejd på at forbedre din præstation hver gang og lær af dommernes feedback.
  • Hold en positiv attitude og nyd konkurrencen, selv hvis du ikke vinder.

Læs også

Er hund blevet et økonomisk privilegium?

Hundelivet forbindes ofte med kærlighed, selskab og hverdagens små glæder. Men bag de bløde poter gemmer der sig også et spørgsmål, som flere hundeejere mærker tættere på økonomien end før: Er hund efterhånden mest for mennesker med en stærk økonomi?

Er du klar til krise med hund?

Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?

Ny podcast går tæt på livet med hund

Hvordan håndterer man egentlig de små og store dilemmaer, der følger med livet som hundeejer? Det er omdrejningspunktet i den nye podcast HundOpolet – dilemmaer i snor.

Danmarks bedste sporhunde indtager Skørping

10-10-2024 07:36, af Cecilie Friis Amstrup

Oplev Danmarks skarpeste sporhunde i aktion denne weekend i Skørping, hvor de bedste hunde og førere kæmper om en plads på landsholdet til VM i Østrig 2025.

Bag hundekiks med børnene

18-03-2020 15:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når du nu alligevel måske går hjemme med børn og hunde, hvorfor så ikke lave noget, som alle kan have glæde af

Se billederne: Ballerup godt i gang

24-09-2022 11:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udstillingen i Ballerup er kommet godt fra start. Massevis af smukke hunde indtager de mange ringe

Briarden Aramis finder forsvundne hunde

12-04-2014 08:54, af Tine Luther
En norsk briard er specialiseret i at opspore hunde, der er løbet væk. Gennem de sidste par år har han hjulpet 22 hunde sikkert hjem.

Showhunden Sainz stråler i spotlyset

07-05-2025 07:14, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.

Ny hundeskov ved Ebeltoft

23-02-2012 10:42, af Nina Marie Villadsen
Syddjurs kommune er nu klar med et nyt tilbud til hundeejere, da en ca. 3 ha. stor bøgeskov er blevet indhegnet til luftningsareal for løse hunde

Racen er stadig et vigtigt parameter ved valg af hund

06-05-2022 08:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Flere danske medier, herunder Videnskab.dk og Ekstra Bladet, har for nyligt omtalt en forskningsartikel med overskriften: ”Racen spiller meget lille rolle for en hunds adfærd”.
Det er selvfølgelig en god ”click-bait”-overskrift, men den er ikke helt dækkende for studiets konklusioner, mener Dansk Kennel Klub

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Er du klar til krise med hund?

Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?

Hvad er det pinligste din hund har gjort?

De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund