Søndag klokken 17.15 stod det klart, at norske Kristin Hoff vandt tredjedagens Best In Show med sin fine whippet, Courtborne Sagittarius.
Dermed blev det også klart, at udstillingens tre dage bød på tre forskellige vindere fra tre forskellige lande. Fredag var det nemlig Imran Durranis kendte bullmastiff, Ali Honey Dynasty, der tog Best In Show, mens det lørdag var svenske Nicklas Eriksson med sin Saluki, Qirmizi Rivendelle.
Hundeudstillingen i Roskilde 2018 vil ikke bare blive husket for de forskellige vindere og for, art det var første gang, man forsøgte sig med en nordisk udstilling i Danmark. Den vil også blive husket for det fantastiske vejr, der forkælede hunde og ejere gennem hele weekenden.
Næstformand i Dansk Kennel Klub, Wilfred Olsen, var da også en meget tilfreds mand efterfølgende.
– Vi også fået en masse ros for udstillingen både fra udstillere, dommere og almindelige gæster. Der har selvfølgelig også været nogen, der har været utilfredse med nogle bedømmelser og den slags, men det er svært at undgå ved så stor en udstilling, siger han og fortsætter:
– Ved de tre dommertaler lørdag aften fik vi simpelthen så meget ros for udstillingen, som vi aldrig har fået før. Dommerne er rigtig glade for at dømme i Danmark, og de roste os for, at udstillingen bare kører.
Næste internationale udstilling er i Vejen 16 - 17. juni
Herunder kan du se billeder fra søndagen i Roskilde.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Dansk Kennel Klub har valgt at gentage en succes. Skattejagten, som blev lanceret på udstillingen i Roskilde, er nu godt i gang i Vejen ogsåDansk Kennel Klub har valgt at gentage en succes. Skattejagten, som blev lanceret på udstillingen i Roskilde, er nu godt i gang i Vejen også
Svensker tog weekendens sidste BIS i Roskilde. En fantastisk udstilling fik en fantastisk slutning
At skelne sit navn fra anden snak er en evne mennesker lærer med alderen – nyt studie viser, at hunde også i udtalt grad besidder denne evne
Denne nyhed er delt mellem to historier som sammen viser de forhold nogle hunde lever under i Rumænien - Et af de lande, hvorfra der smugles hunde til Danmark
Abekopper kan smitte hunde og måske også andre dyr. Derfor skal dyrlæger og dyreejere nu anmelde mistanke om abekopper i dyr til Fødevarestyrelsen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund