Det er vigtigt at have registreret sin hund korrekt i Dansk Hunderegister, så man som ejer kan findes i registeret. Desværre får alt for mange hundeejere ikke registreret og ejerskiftet deres hunde rigtigt. Derfor overgår Dansk Hunderegister nu til et nyt, digitalt system, så hundeejere nemt kan foretage ejerskifter online.
- Det er en stor hjælp, at ejerskifter nu kan gøres online. Det bliver meget lettere for ejerne at opdatere deres oplysninger, og det kommer hundene til gavn, når vi eksempelvis skal finde deres ejer, hvis de er løbet væk, siger Maria Rønde Jakobsen, der er internatsleder i Dyreværnet.
Det hele foregår automatisk
Det er hundeejerens ansvar at få hunden registreret i Dansk Hunderegister. Skifter hunden ejer, skal ejerskiftet også registreres i registret. Der er dog en stor del af hunde i Danmark, der ikke bliver korrekt ejerskiftet, selvom det er lovpligtigt.
Derfor vil Dansk Hunderegister gøre det nemmere for de danske hundeejere at foretage ejerskifter online på en ny og mere brugervenlig hjemmeside.
- Som en del af digitaliseringsprojektet er Dansk Hunderegister nu koblet op til CPR-registeret af hensyn til brugen af Nem-ID, og vi får derfor oplysninger om eksempelvis adresseændringer derfra. Fremover vil ændringer ske automatisk, så det eneste man som hundeejer eller besidder skal sørge for, er, at opdatere sit CPR-nummer, mail og telefonnummer i registeret, siger sekretariatschef hos Dansk Hunderegister Jan Rodtwitt.
Få registreringsattesten på din smartphone
Mail vil være den primære kommunikationsform. Dansk Hunderegister erstatter den hidtidige registreringsattest udsendt per post af en digital registreringsattest, der udsendes via e-mail og uploades digitalt på hundens stamkort. Det vil fortsat være muligt at printe og klippe ’det blå kort’ ud fra den digitale registreringsattest, men den vil ikke længere være i en lamineret udgave. »Som et alternativ til det blå kort findes der nu et link på hundens side, hvor du kan hente din hunds registreringsattest og lægge den på din smartphone – så du altid har din hunds oplysninger lige ved hånden,« siger Jan Rodtwitt.
Flere og flere hunde bliver indleveret hos Dyreværnet uden at være registreret i Dansk Hunderegister.
Omkring hver femte danske familie har en hund i husstanden, hvilket gør de firbenede væsener til danskernes foretrukne kæledyr. Ifølge opgørelser fra Dansk Hunderegister og Dansk Kennel Klub er det forsat labrador retrieveren, der topper listen som den mest populære hunderace i 2023, men der er også nye racer, der har sneget sig ind blandt favoritterne.
Som hundeejer er man vant til, at hunden skal registreres, men er du en af de mange hundeejere, der også har kat, skal den måske også snart registreres
Resultatet af DKK's bestyrelsesvalg 2021 er offentliggjort. Her kan du se, hvem der kom ind
I går fik DKK nyheden om, at Søren E. Sørensen desværre er død. Her kan du læse Jørgen Hindses mindeord
Man skulle ikke tro det, men sådan er det.
Når man følger store ring fra EDS på skærmen derhjemme, så bliver man meget mere obs på, hvad der sker i ringen. Lægger faktisk mærke til langt mere end hvis man sidder ved ringsiden.
Man distraheres ikke, som det sker når man er fysisk til stede ved ringen af folk, der kommer hen og skal snakke, eller af hvad der sker udenfor ringen
Så er det blevet lørdag i Vejen. Her er en oversigt over, hvor du finder de forskellige racer
Den tyske allrounddommer faldt søndag pladask for en 14 uger gammel boxer, der efter sigende har taget dommerne med storm hele weekenden
Store Ring er tilbage på sin vante plads til DKK's udstilling i Roskilde, hvor aktiviteterne allerede startede tidligt med juniorhandlerkonkurrencer. Udstillingen byder på masser af spændende oplevelser for hundeentusiaster.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund