Et nyt udkast til bekendtgørelse om dyrevelfærdsmæssige mindstekrav til hold af hunde er netop sendt i høring. Dansk Kennel Klub (DKK) ser med stor tilfredshed på den kommende lovgivning, som har potentiale til at hæve sundheden og velfærden for alle hunde i Danmark.
Gennem det seneste år har DKK samarbejdet med Dyrenes Beskyttelse, Dyreværnet, Den Danske Dyrlægeforening og DOSO for at påvirke den nye lovgivning i en retning, der gavner hundene. I de tidlige faser var der bekymring for, at der ville blive indført forbud mod bestemte hunderacer, men i stedet er fokus nu på at forbedre sundhed og velfærd for alle danske hunde.
Sundhedskravene matcher DKK’s eksisterende regler
De erfarne opdrættere vil hurtigt bemærke, at mange af sundhedskravene i bekendtgørelsen ligner de avlskrav og etiske regler, som DKK allerede stiller til opdræt af udvalgte racehunde.
– Vi er meget tilfredse med, at både Fødevareministeren og Fødevarestyrelsen har lyttet til faglige input fra dyreværnsorganisationer, dyrlæger og DKK. Det er et stort skridt fremad for hundevelfærd i Danmark, lyder der fra DKK.
Den store forskel er dog, at disse regler, såfremt de bliver stemt igennem i Folketinget, kommer til at gælde ALLE hunde - både med og uden stambog.
Hvad dækker bekendtgørelsen?
Den nye bekendtgørelse vil sætte en række regler i kraft, der skal sikre bedre forhold for hunde i Danmark. Blandt de vigtigste punkter er:
Desuden indeholder lovforslaget en række krav om obligatoriske sundhedsundersøgelser for visse racer:
DKK fortsætter dialogen
Selvom DKK generelt er positivt stemt over for bekendtgørelsen, er der enkelte detaljer, de mener kunne være anderledes. Disse vil blive fremført i DKK’s høringssvar for at sikre de bedst mulige forhold for danske hunde og opdrættere.
Udkastet til bekendtgørelsen kan læses her: Høringsportalen
Fødevareministerens pressemeddelelse kan findes her: Fødevareministeriets hjemmeside
Høringen er nu åben, og der forventes yderligere debat om, hvordan lovgivningen bedst kan sikre danske hundes sundhed og velfærd.
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Opdrætsjournalen er opdrætteren-/tæveejerens bedste værktøj. Det er en bog, du selv skriver/udfylder efterhånden, som ”Projekt hundehvalpe” skrider frem.
Én enkelt dag om året er det tilladt at tage sin pelsede ven med i Tivoli. Det er på Hundens Dag, som i år finder sted søndag den 18. august, hvor Tivoli åbner portene og byder alle flinke hunde i snor velkommen i forlystelseshaven. Gæster kan blandt andet opleve raceparade, show på Plænen, agility-opvisning og så er der mulighed for, at nuværende eller kommende hundeejere kan få gode råd i Dansk Kennel Klubs informationstelt. Årets tema er ”Hunde OL – i disciplinerne form og funktion” og hunde har (selvfølgelig) gratis entré i følgeskab med en betalende gæst.
Så er vi nået til dag to i Roskilde, og her får du et overblik over, hvilke racer du kan se i hvilke ringe
Juniorhandleren Naya Kühne Andersen imponerede den britiske dommer i finalen ved søndagens Winter Wonder Show i Herning.
Ingen anden dyreart fås i så forskellige udgaver som hunden: Med krøller eller stritpels, langhåret, korthåret eller måske helt uden pels, og fra to kilo til 100 kilo. Selskabelig, vogtende, trækkende eller apporterende. Uanset egenskaber kan du møde dem alle i den kommende weekend, den 8. og 9. februar, hvor Dansk Kennel Klub skyder hundeåret i gang med det allerførste topmøde mellem hunde fra hele verden i Messe C i Fredericia
Er der en bestemt race, du ønsker at se i Vejen, så kan du lige her se, hvilke ringe de forskellige racer er i. Denne oversigt gælder fredag
Årets sidste store hundeudstilling, Winter Wonder Show, finder sted den 11. - 12. november 2023 i Messecenter Herning. På mandag er der sidste frist for at tilmelde sig.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.