På lørdag er det tid til at fejre vores firbenede venner, når Hundens Dag løber af stablen over hele Danmark. Dansk Kennel Klub (DKK) og Royal Canin står bag den årlige begivenhed, der sætter fokus på hundens rolle som familiemedlem, træningsmakker og trofast følgesvend.
Oplev hundelivet på nært hold
Rundt omkring i landet åbner opdrættere deres hjem for besøgende, der ønsker at lære mere om forskellige hunderacer og overvejer at få hund. Det er en enestående mulighed for at møde både hunde og opdrættere i trygge rammer og få svar på spørgsmål om racernes temperament, behov og egenskaber.
Samtidig arrangerer DKK’s kredse og specialklubber aktiviteter som lydighedstræning, skuer og opvisninger. Her kan man få et indblik i de mange muligheder, der findes for at være aktiv sammen med sin hund – uanset om man er nybegynder eller erfaren hundeejer.
Find et arrangement nær dig
Hundens Dag er for alle, der elsker hunde uanset om man allerede har en hund, overvejer at få en, eller blot er nysgerrig på hundeverdenen. Arrangementerne spænder bredt og inkluderer alt fra konkurrencer og opvisninger til gode tilbud hos dyrehandlere og -klinikker.
På DKK’s hjemmeside kan du finde en oversigt over alle de lokale arrangementer, der finder sted i forbindelse med Hundens Dag.
Tag hele familien med og vær med til at fejre hundens særlige plads i vores liv på lørdag.
I anledningen af Hundens Dag inviterer Museum of Illusions til Vovsedag, en sjov og anderledes dag for hunde og hundeejere. Dørene slår op søndag d. 31. august fra kl. 09:00, hvor de firbenede familiemedlemmer er dagens æresgæster.
Menneskets bedste ven er inviteret i Tivoli, når et af forlystelseshavens ældste events står for døren – nemlig Hundens Dag i Tivoli. Det er den dag om året, hvor flinke hunde er velkomne, og dagen mange hundevenner ser frem til. Det sker alt sammen søndag den 24. august fra kl. 11:00.
Én enkelt dag om året er det tilladt at tage sin pelsede ven med i Tivoli. Det er på Hundens Dag, som i år finder sted søndag den 18. august, hvor Tivoli åbner portene og byder alle flinke hunde i snor velkommen i forlystelseshaven. Gæster kan blandt andet opleve raceparade, show på Plænen, agility-opvisning og så er der mulighed for, at nuværende eller kommende hundeejere kan få gode råd i Dansk Kennel Klubs informationstelt. Årets tema er ”Hunde OL – i disciplinerne form og funktion” og hunde har (selvfølgelig) gratis entré i følgeskab med en betalende gæst.
”Årets DKK-racevindere 2017” har mulighed for at få offentliggjort et billede i en racevinderkavalkade i januar-/februarnummeret 2018 af HUNDEN
Det bliver kæmpestort i weekenden på Vilhelmsborg. Derfor har Dogcoach også valgt at præsentere deres nye tøjkollektion ved Hund i Fokus
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et oplæg fra Karen Frost Knudsen, en af landets mest erfarne trænere og adfærdsrådgivere. Med mere end 20 års erfaring har hun dedikeret sit arbejdsliv til at hjælpe hunde og deres ejere med at skabe et trygt og velfungerende liv sammen.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).