Igen i år var der bestyrelsesvalg til DKK. Fire medlemmer, to fra jagthunderacerne og to fra øvrige racer, var på valg.
I jagthunderacerne var Henrik Johansen og Harris Jensen på valg. Her stillede ingen modkandidater op, hvorfor de to blev genvalgt uden modkandidat.
Det er to garvede herrer, der fortsætter deres gode arbejde i bestyrelsen. Harris har været medlem af DKK siden 1974, mens Henrik "først" blev medlem i 1978.
Mens jagthunderacernes repræsentanter hurtigt blev fundet, var der anderledes spænding i øvrige racer. Her var de to medlemmer Birgit Seloy og Kim Vigsø Nielsen på valg, og de havde fået konkurrence om deres poster af Vibeke Rørdam, som også stillede op til valget.
Både Birgit og Kim har været en del af DKK's bestyrelse de sidste fire år, mens deres medlemskab af DKK går tilbage til forrige årtusinde. Kim Vigsø Nielsen blev medlem i 1995, mens Birgit Seloy blev medlem i 1972.
Da stemmerne var talt op, viste det sig, at Vibeke Rørdam havde fået flest stemmer af de tre, hvorfor hun tog en plads i bestyrelsen. Birgit Seloy fik næstflest stemmer og beholdt derfor sin plads, mens Kim Vigsø Nielsen måtte "nøjes" med en plads som suppleant.
Vi siger tillykke til alle de valgte medlemmer og et særligt tillykke skal naturligvis lyde til Vibeke Rørdam, der er nyt medlem i Dansk Kennel Klubs bestyrelse.
HUNDEN gør klar til årets store racekavalkade i februarnummeret 2026, og har din hund opnået titlen som årets DKK racevinder 2025, kan den komme med i bladet
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet