Mest populære hunderacer i 2023

26-01-2024 08:23, af Anne Cecilie Sohl

Omkring hver femte danske familie har en hund i husstanden, hvilket gør de firbenede væsener til danskernes foretrukne kæledyr. Ifølge opgørelser fra Dansk Hunderegister og Dansk Kennel Klub er det forsat labrador retrieveren, der topper listen som den mest populære hunderace i 2023, men der er også nye racer, der har sneget sig ind blandt favoritterne.

Copyright Ridehesten.com
Labrador retrieveren topper atter igen listen for de mest populære hunderacer i Danmark. Foto: AdobeStock

Det er ikke tilfældigt, at hunden ofte omtales som menneskets bedste ven, for danskerne er vilde med de firbenede væsener. Ifølge Dansk Hunderegister anslås det, at der findes mellem 850.000 og 900.000 hunde i Danmark, og alene sidste år blev der registreret 60.390 nye hunde på landsplan.

Hvert år laver Dansk Hunderegister og Dansk Kennel Klub en opgørelse over, hvilke hunderacer der var mest populære blandt danskerne i det forgangne år. I 2023 var det i følge Dansk Hunderegister for syvende år i træk labrador retrieveren, der indtog førstepladsen som danskernes favoritrace med 5.364 nye registreringer alene sidste år. Populariteten er heller ikke at tage fejl af hos DKK, hvor tallet lyder på 2.253 nye registreringer, næsten 1.000 flere registreringer end andenpladsen der går til den lille hunderace, bichon havanais. Hos AniCura, der er et af landets største grupper af dyrehospitaler, er man ikke overrasket over, at netop labrador retrieveren topper listen igen:

— Labrador retrieveren har uden tvivl vundet danskernes hjerter, og derfor er det ikke overraskende, at den fastholder topplaceringen på listen. Det er en mild og imødekommende race, som har let ved at tilpasse sig forskellige miljøer. Derudover er labrador retrieveren kendt for at være god med børn og andre dyr, hvilket gør racen til en fantastisk familiehund, siger chefdyrlæge hos AniCura Danmark, Hanne Friis.

Allergivenlige hunde vinder frem

Ligesom året før efterfølges labrador retrieveren af racerne bichon havanais og golden retriever med henholdsvis 3.149 og 2.506 nye registreringer hos Dansk Hunderegister i 2023. Af registreringer med DKK-stambog er der talt 1.318 bichon havanais hvalpe og 1.282 golden retriever hvalpe. Af listerne fremgår det derudover, at danskerne i stigende grad går efter de mere allergivenlige hunde, hvor blandt andet racerne bichon havanais, shih tzu, coton de tulear og malteser var en del af top 20 i 2023.

— Mange vælger en allergivenlig hund, hvis man eksempelvis selv har tendens til allergi, eller hvis man kan være bange for, at ens børn udvikler allergi. Det er dog vigtigt at huske på, at der ikke findes hunderacer, som er 100 procent allergivenlige. Når man alligevel omtaler hunde som allergivenlige, betyder det, at bestemte racer er mindre tilbøjelige til at forårsage en allergisk reaktion. Men man kan aldrig vide sig sikker, og derfor er det min klare anbefaling at besøge en opdrætter eller for eksempel en ven med hund for at se, om der skulle komme en reaktion, siger Hanne Friis.

Der findes over 400 forskellige hunderacer i verden, og det kan derfor være svært at vurdere, hvilken race der passer bedst ind i ens familie og livsstil generelt. Ifølge Hanne Friis er det positivt at se, at listen består af mange forskellige hunderacer med varierende behov for pasning, pleje og aktivering.

— Det er en stor beslutning og ikke mindst et stort ansvar at få hund, og derfor er det vigtigt at undersøge, hvilken race der passer bedst ind i lige netop din familie. De nyeste lister fra Dansk Hunderegister og Dansk Kennel Klub tegner et billede af, at man i stigende grad går op i – og tager aktivt stilling til – hvilken race der passer til den enkeltes livsstil og behov, slutter Hanne Friis.

Læs mere om de årlige registreringstal i det kommende nummer af HUNDEN. 

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Vitus og Hundestjernen – 2. december

02-12-2025 14:00, af Anne Egede

Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Del dine historier og nyheder med hunden.dk

Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.