Den kan se nok så snedig ud, når den sniger sig langs husmuren med halen pegende direkte mod loftet, som var den en radiobil i en forlystelsespark. Men det er skindet, der bedrager.
Katten er slet ikke så klog, som den forsøger at give sig ud for at være. I hvert fald ikke, hvis man sammenligner den med hunden.
Det er amerikanske Vanderbilt University, der står bag en ny undersøgelse, hvor de har sammenlignet mængden af neuroner i hjernebarken på forskellige dyr.
Hos hunde var den gennemsnitlige mængde af neuroner eller hjerneceller 530 millioner, mens katten måtte nøjes med sølle 250 millioner neuroner. Til sammenligning har mennesket i gennemsnit 16 milliarder neuroner i hjernebarken.
At hunden har mere end dobbelt så mange neuroner som katten er ikke ubetydeligt. Det fastslår en af folkene bag opdagelsen.
– Jeg mener, at det samlede antal neuroner et dyr har, specielt i hjernebarken, bestemmer rigdommen i dyrets mentale tilstand, ligesom antallet også spiller ind på evnen til at bruge sine erfaringer til at forudsige, hvad der vil ske i fremtiden, udtaler lektor fra Vanderbilt University Suzana Herculano-Houzel i en pressemeddelelse fra universitetet.
Hun er ikke i tvivl om, at forskellen betyder, at hunde er i stand til at udrette mere komplekse ting end katte, og hun er også meget bevidst om, hvad opdagelsen kommer til at betyde.
– Nu har vi i det mindste noget biologi, som vi kan drage ind i diskussionen om, hvilket dyr, der er det klogeste af de to, lyder det fra det erklærede hundemenneske.
En hunds kognitive evner har stor betydning for hvorvidt den kan blive en god service- og arbejdshund, viser studie fra Arizona Canine Cognition Center
Danske Go Dogo vil med kunstig intelligens afhjælpe kedsomhed og forebygge depression hos hunde. Et smart digitalt set-up hjemme i stuen udfordrer hunden med mentalt stimulerende opgaver, som er udviklet i samarbejde med dyrlæger og adfærdseksperter. Når opgaven er løst, kvitteres automatisk med en godbid. Kvinden bag har brugt sine egne hunde til udvikling af systemet, som hun selv beskriver som en slags 'sudoku' for hunde
En gennemgang af forskningen inden for hundes intelligens peger på, at vi måske har en tendens til at overvurdere vores firbenede familiemedlemmer
Hundens lugtesans er meget veludviklet, men indtil nu har man ikke vidst, om hunden rent faktisk ved, hvad der har afgivet den lugt, som den finder. Det svarer nyt studie på
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Ifølge New York Post advarer flere forskere nu mod at kysse hunden, da hundens mund kan være fyldt med bakterier, der kan gøre dig syg
Hunde kan opfange de lugte vi udsender, når vi er bange og påvirkes af det, viser studie.
Dyrlæge Boysen - Hudklinik for hund og kat har igangsat et nyt projekt for at undersøge, hvorvidt dyrejerne følger dyrlægens anvisninger, og hvordan dyrlægen kan forbedre kommunikationen mellem ejer og klinik
Ny forskning har kigget på antallet af hjerneceller i en blæksprutte. Resultatet vil nok overraske mange
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Nu bliver det lettere for jyske ejere af Cavalier King Charles Spaniel at få foretaget vigtige MRI-scanninger. Viborg Dyrehospital tilbyder nu den avancerede screening, der er afgørende for at bekæmpe arvelige lidelser som syringomyeli og sikre sundere avl i fremtiden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse