KU-SUND vil undersøge om udvalgte lægemidler kan nedsætte blodpladers evne til at klumpe sammen i en blodprøve fra cavalier king charles spaniels med forskellige stadier af myxømatøs mitralklapsygdom.
Derfor søger universitetet hunde af racen cavalier king charles spaniel, som kan leve op til følgende krav:
Deltagelse indebærer en klinisk undersøgelse, blodprøve, ultralydsundersøgelse af hjertet (hjerteskanning), samt blodtryksmåling. Disse undersøgelser foretages samme dag og tager ca. 1- 1,5 time. Det er vigtigt at din hund møder op fastende (i mindst 6 timer og maksimalt 18 timer). Vand må den gerne få.
Alle undersøgelser, skanninger og blodprøver er dækket af projektets midler.
Hvis man har interesse i at deltage i studiet, skal du sende en mail på: hundebooking@sund.ku.dk, hvor hundens stambog medsendes. Du vil derefter blive kontaktet med yderligere spørgsmål og bookning af tid til selve undersøgelsen.
Den praktiske del af studiet forløber i uge 41, 43 og 44 på følgende adresse:
Københavns Universitet
Institut for Veterinær og Husdyrvidenskab
Dyrlægevej 100 (i kælderen)
1870 Frederiksberg C
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning
Fra frygtsom ulv til selskabshund i sofaen – ny bog sætter fokus på menneskets bedste ven
Nu bliver det lettere for jyske ejere af Cavalier King Charles Spaniel at få foretaget vigtige MRI-scanninger. Viborg Dyrehospital tilbyder nu den avancerede screening, der er afgørende for at bekæmpe arvelige lidelser som syringomyeli og sikre sundere avl i fremtiden.
Så er det igen tid til at quizze lidt
Efter domsafsigelsen i Norge, der forbyder opdræt af Cavalier King Charles Spaniels med NKK stambog (Norsk Kennel Klub), har der, i danske medier, været fokus på sundheden i de danske hunde - herunder Cavalier King Charles Spaniel.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber.