Selvom det kan være svært at skelne mellem hvalpe og junior hunde, så er der altså forskel, hvilket man som hundeejer skal tage hensyn til.
Rent mentalt bliver ens hvalp først voksen, når den er omkring 2,5 år gammel, men dens knogler og muskler er færdigudviklet længe før.
Hvalpe vokser og udvikler sig enormt meget det første år. De helt store hunderacer kan gå fra en vægt på 1kg til 90kg det første år af sit liv, hvor vi mennesker til sammenligning er 16-18 år om sådan en udvikling.
Hvalpefoder er vigtigt for hundens udvikling
Denne enorme vækstproces betyder, at man er nødt til at fodre sin hvalp med det rette hvalpefoder, så hvalpen kan opretholde sit høje energi niveau og samtidig få en god kost. Foderet skal nemlig sikre, at hvalpens vækst kan forekomme, uden at det går for stærkt, hvilket kan forårsage, at knogler og muskler ikke bliver udviklet korrekt.
Fra hvalp til junior hund
Typisk når ens hvalp er 6-7 måneder gammel, bør man skifte ens hvalpefoder ud med juniorfoder.
Den største forskel mellem hvalpefoder og juniorfoder er nemlig energiindholdet. Når ens hvalp har afsluttet første trin af vækstfasen, har den nemlig ikke behov for det ekstra høje energiindtag. Man bør derfor skifte over til juniorfoder, som ikke indeholder et lige så højt indhold af energi som hvalpefoder, men man kan dog ikke gå direkte over til almindeligt voksent foder, da hvalpen stadigvæk har brug for et højere energiindtag end ved voksent foder.
Hvornår bør man gå over til voksenfoder?
Ens hvalp eller junior hund bør først få voksenfoder, når knoglerne er cirka 90 % færdigudviklede. Dette sker typisk, når den er 10-20 måneder gammel, men varierer naturligvis fra race og individ. Derfor er det vigtigt at kigge på ens hvalp. Er den lidt for slank, så fortsæt med vækstfoder. Men hvis den er lidt tungere end den bør være, så skift over til et afbalanceret fuldfoder til voksne hunde. Det er samtidig ikke skadeligt, hvis du fodre din hvalp med vækstfoder i lidt for lang tid, så længe du ikke overfodrer hunden.
Vær opmærksom ved store racer
Du skal altid være ekstra opmærksom, hvis din hvalp er en gigantrace, da disse hvalpe ofte skal være noget ældre, inden du stopper med at fodre med vækstfoder. Nogle gange helt op til 24 måneder med de helt store racer.
Husk altid, at du kan følge fodervejledningen på din foderpose, så du er sikker på, at du fodrer din hund korrekt.
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Foder handler ikke kun om at give hunden energi og næringsstoffer. Hver gang du hælder foder i skålen, fodrer du også de milliarder af mikroorganismer, som lever i hundens tarme. Disse små beboere spiller en langt større rolle, end man tidligere har troet både for hundens fordøjelse, immunforsvar og endda adfærd
Kløe, hudproblemer og mavegener kan skyldes allergi. Hunde kan udvikle både inhalationsallergi og foderintolerance, og nogle har endda begge dele. Det kræver en grundig udredning at finde den rette behandling.
Demens – eller kognitiv dysfunktion – er almindeligt hos ældre hunde, og kan være ødelæggende for deres livskvalitet. Et tilskud af antioxidanter, herunder eksempelvis vitamin E og C, kan være med til at forebygge tilstanden
Hunden Einstein opsnusede i foråret en ældre, tilskadekommen mand i en busk i Brørup. Takket være Einstein blev manden fundet, hentet af ambulance og bragt i sikkerhed. I onsdags vandt Einstein ugetitlen jysk Danmarks Dyrehelt sammen med sin ejer Sascha i selskab med hundredvis af skoleelever på Campus Vejen
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Nu åbnes der igen for besøg på plejecentre rundt i hele landet. Og det er til glæde for beboerne i landets plejeboliger, der plejer at få besøg af TrygFondens kompetente besøgshundeteams. For der er ingen tvivl om, at besøg fra hundene gør en positiv forskel for de ældre, der lyser op, når de får besøg af de logrende hunde. Sådan lyder det fra Carsten Ellekjær, der netop har været afsted på sit første besøg efter genåbningen på Plejecenter Møllehaven i Bogense
Op mod hver femte ældre tæve udvikler kræft i mælkekirtlerne, og dermed er det en af de mest almindelige kræftformer man ser hos tæverne
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.
Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?