USA: Hund bringer lykke i livet for 104-årig

23-05-2018 14:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hele sit liv har Milt Lessner haft hund. Da han mistede sin kone, mistede han også sine hunde. Nu har han adopteret en ældre hund, og han er lykkelig

Copyright Ridehesten.com
Billedet er et arkivfoto og ikke af Milt og hans hund. Foto: Shutterstock

Milt Lessner er en pensioneret psykiater, som gennem hele sit liv har nydt at være i selskab med hunde. Han var også kendt for at medbringe hunde til sin konsultation, da han mente, de kunne berolige patienterne. Nu er han efterhånden ved at være en gammel herre på 104 år, og da han mistede sine hunde, så det sort ud for den gamle mand.

Han forsøgte at adoptere en hund hos forskellige redningsorganisationer, men ingen ville sætte en af deres hunde sammen med en mand, som efter al sandsynlighed ikke har mange år tilbage.

Derfor søgte han til en organisation i San Diego, der hedder Lionel’s Legacy. De har specialiseret sig i at bortadoptere ældre hunde, og mødet mellem Milt Lessner og Lionel’s Legacy må i den grad siges at have været frugtbart. Han fik nemlig lov at adoptere hunden Layla, som straks følte sig godt tilpas i Milts selskab.

– Det tog nærmest ingen tid for os at blive gode venner. Layla er både forsonlig og venlig, og vi prøver begge på at holde os i sunde og raske, og indtil videre er det jo gået meget godt, og vi er begge i live, udtaler han til BBC.

Siden de blev sat sammen, har de to været uadskillelige, og Milt Lessner nyder livet med, hvad der sikkert bliver hans sidste hund.

Da Layla blev fundet, var hun herreløs og meget syg. Men en målrettet indsats reddede hunden, som nu altså nyder det gode liv hos en lykkelig ejer.

Læs også

En gæsling i en hundefamilie

09-06-2022 08:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Hurup i Thy bor en lille familie, som på det seneste er blevet lidt større. Familien har nemlig taget en gæsling til sig. En gæsling, der bliver passet af familiens hund

Druknede i henvendelser fra gode hundemennesker

03-05-2022 12:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Camile Engborg Jonassen stod pludselig med en hund, da hendes far døde. Derfor lavede hun et opslag på Facebook, og reaktionerne var overvældende

New Hope Denmark svarer TVSYD

04-07-2021 10:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

TVSYD har fået lange svar fra New Hope Denmark. Ændrer svarene din mening om New Hope Denmark

Mai-Britt fandt livsglæden igen gennem sine labradorer

02-10-2025 14:45, af Karina Green Damsgaard

En arbejdsskade vendte op og ned på Mai-Britts liv. Ensomheden truede – men en brun labrador blev begyndelsen på en ny hverdag fyldt med glæde, fællesskab og firebenede venner

Et episk roadtrip

15-07-2016 09:21, af Kasper Larsson
Bella, en ni år gammel brun labrador retriever er blevet diagnosticeret med uhelbredelig kræft. Men i stedet for at sidde og vente på det uundgåelige, har hendes ejer taget hende med på tur.

Fantastisk alsidigt program til Hund i Fokus

30-08-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden bliver der holdt Hund i Fokus i Vejen. DKK har i den grad lagt sig i selen for at give alle en god oplevelse. Læs bare her, hvad du kan glæde dig til

Dødsfald skyldes ikke Roundup

30-10-2010 10:03, af Tine Luther
En hundeejer har rejst spørgsmålet om, hvorvidt Roundup kan være havde taget livet af en syv år gammel hund

Livsstadie – alderdommen

05-05-2021 12:00, af Astrid Gerd Holtet

Hunde i Danmark lever i længere tid end de gjorde førhen – og dermed fylder alderdommen mere i hundens liv, både for hund og ejer

SHOW OF WINNERS: 20 år I Frederiksborg Centret

16-02-2019 08:00, af Ulf Fjeldsted Jørgensen

Det er i år 20 år siden Show of Winners flyttede ud af København - fra K.B.Hallen på Frederiksberg til Frederiksborg Hallen i Hillerød. Inden da havde vi startet i Frederiksværk Hallen i 1981, og de efterfølgende år besøgt Cirkusbygningen, Falkoner Teatret og Østre Gasværk, men det er stadig med den samme glæde og forventning, vi byder velkommen til en spændende dag og aften i selskab med Danmarks smukkeste hunde, deres glade ejere og et feststemt publikum. Det er endnu en udgave af Show of Winners der ruller over scenen, og det sker for 39. gang.

Farvel Mattæus

06-10-2010 13:53, af Tine Luther
Den dansk-svenske gårdhund Mattæus blev næsten 18 år gammel

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker