The Guardian beretter således, at myndighederne i kystbyen Quingdao har besluttet, at hver familie kun må eje én hund. Resten skal gives til adoption. Og mens man alligevel var i gang med at lovgive om hunde, forbød man i alt 40 racer herunder tibetansk mastiff, akito og schæfer.
Loven blev til på baggrund af det stigende antal hunde, som bliver opdrættet til almindelig gene samt rapporter om bidulykker.
Kæledyrsmarkedet i Kina er i kraftig vækst, da især de yngre generationer foretrækker kvalitetstid med deres kæledyr frem for penge på kistebunden for enhver pris.
– Tidligere havde vi etbarnspolitikken, nu har vi enhundpolitikken, og vi ved ikke, hvor mange liv, som endnu engang skal slås ihjel, skrev en bruger af Kinas twitter service Sina Weibo.
Andre var rasende over de svage formuleringer.
-Hvis jeg har en af disse racer, skal jeg så bare slå den ihjel? Ifølge disse regler har jeg intet andet valg, skrev en anden bruger.
En god ting er der dog kommet ud af den nye lovgivning i Quingdao. Fremover må man ikke slagte hunde, forlade dem eller mishandle dem. Det udløser en bøde på ca. 2300 kr.
Kina har et kludetæppe af lovgivninger vedr. ejerskabet af hunde. Nogle byer har med succes haft en enhundspolitik længe, mens andre har måttet opgive det på grund af offentlighedens mishag med lovgivningen. Det værste er dog et distrikt i byen Jinan, som lovgav, at man ville slå enhver hund ihjel, som man fandt i folks private hjem.
For at sikre, at vi i Danmark avler de sundeste hunde med det bedst mulige udgangspunkt for et godt liv, er de største dyreinteresseorganisationer nu gået sammen i et historisk samarbejde.
De fleste har forhåbentlig opdaget, at der er valgkamp netop nu. Vi har stillet de politiske partier lidt spørgsmål om hunde. Cirka halvdelen af partierne er vendt tilbage med svar. Dem får du her
Må politikerne tage deres hunde med på arbejde? Ja det må de gerne, men hundene må ikke længere løbe uden snor på gangene
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.
I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.
Menneskets bedste ven er inviteret i Tivoli, når et af forlystelseshavens ældste events står for døren – nemlig Hundens Dag i Tivoli. Det er den dag om året, hvor flinke hunde er velkomne, og dagen mange hundevenner ser frem til. Det sker alt sammen søndag den 24. august fra kl. 11:00.
Flåter er et stigende problem for danske hunde. Varmere vintre og en længere flåtsæson, der nu strækker sig fra tidligt forår til sent efterår, øger risikoen for flåtbårne sygdomme. En ny undersøgelse fra Wilke, gennemført på vegne af Boehringer Ingelheim, viser at mange hundeejere ikke beskytter deres hunde tilstrækkeligt mod de farlige parasitter
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Inuit ankom flere hundrede år tidligere til Grønland end hidtil antaget. Det viser en kortlægning af slædehundes gener, som forskere på blandt andet Københavns Universitet står bag.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet