Mental stimulering er altafgørende for at opretholde en god livskvalitet for vores hunde, og mangel på aktivering kan lede til forskellige typer af adfærdsproblemer. Ofte er hundeejere særligt opmærksomme på at få aktiveret hundene, når de er unge og fyldt med energi, mens den ældre hund kan have en tendens til at blive glemt - men aktivering er også en vigtig faktor i et godt seniorliv.
I takt med at hunde bliver ældre, udvikler flere fysiske problemer som eksempelvis gigt, der kan gøre det svært at få hunden til at bevæge sig på samme måde, som den kunne som ung, og det kan begrænse træningsmulighederne. For at finde alternativer til de mere fysisk krævende discipliner, har et forskerhold fra Wien undersøgt muligheden for at aktivere den ældre hund ved hjælp af interaktive computerspil.
Ved at koble en belønningsdispenser sammen med et touchscreen, har de udviklet stimulerende computerspil, som hundene kan spille. Spillene blev først udviklet og prøvet på yngre hunde, men forskerne så et potentiale i spillene. De testede dem derfor efterfølgende på et hold ældre hunde og fandt at, også hunde oppe i årene, havde stor gavn af at løse disse digitale opgaver.
Andre studier har vist, at vedvarende mental stimulering gennem livet kan forbedre den ældre hunds evne til at løse problemer, og bremse den svækkelse af hundens kognitive funktioner, som ellers kan ses i takt med, at den bliver gammel. Forskerne ser spillene, som hundenes svar på kryds-og-tværsen eller suduko’en, der kan hjælpe med at holde seniorhunden mentalt stimuleret, uden at den belastes fysisk. De håber, at den med tiden kan udvikles til et produkt, som kan komme ud til den almindelige familiehund.
Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt
Personalet på Dyrenes Beskyttelse Aarhus gør en stor indsats for at sikre, at hundene får en tryg og stimulerende hverdag
Vintermånederne har taget godt fat i os. Men det skal ikke afholde dig fra at træne med hunden
Mens mange danskere foretrækker varme sommerdage, kan høje temperaturer ofte være en udfordring for hunde. Derfor er det vigtigt, at hundeejere er bevidste om, hvordan man undgår potentielle farer som hedeslag, solskoldning og brændte poter, lyder opfordringen fra chefdyrlæge hos AniCura.
Ny forskning fra University of Cambridge viser, at børn har flere fordele ved at have en hund end ved at have søskende.
Har du en hund, der ikke er bange for at manøvrere rundt på skrå brædder, så bør du måske kontakte Busbjergspillene
Med efteråret kommer også agern – men egetræernes nødder er desværre giftige for vores firbenede venner. Spiser de for mange, kan det ende med livstruende lever- eller nyreskader. Vi ser lidt nærmere på hvad der sker, hvis hunden spiser agern
Der er mange gode grunde til at vælge en “brugt” hund, dvs. en omplaceringshund, I køber på et internat eller fra en familie, der ikke længere kan have hunden. Men vær opmærksom på, at det økonomiske aldrig bør være en af grundene. Selvom en omplaceringshund er billigere i anskaffelse end en hundehvalp fra en opdrætter, så er der mange faste og også uforudsete omkostninger ved at have hund. Tjek, om I har luft i budgettet til at have en hund i de mange år, den ofte kan leve
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?