Mental stimulering er altafgørende for at opretholde en god livskvalitet for vores hunde, og mangel på aktivering kan lede til forskellige typer af adfærdsproblemer. Ofte er hundeejere særligt opmærksomme på at få aktiveret hundene, når de er unge og fyldt med energi, mens den ældre hund kan have en tendens til at blive glemt - men aktivering er også en vigtig faktor i et godt seniorliv.
I takt med at hunde bliver ældre, udvikler flere fysiske problemer som eksempelvis gigt, der kan gøre det svært at få hunden til at bevæge sig på samme måde, som den kunne som ung, og det kan begrænse træningsmulighederne. For at finde alternativer til de mere fysisk krævende discipliner, har et forskerhold fra Wien undersøgt muligheden for at aktivere den ældre hund ved hjælp af interaktive computerspil.
Ved at koble en belønningsdispenser sammen med et touchscreen, har de udviklet stimulerende computerspil, som hundene kan spille. Spillene blev først udviklet og prøvet på yngre hunde, men forskerne så et potentiale i spillene. De testede dem derfor efterfølgende på et hold ældre hunde og fandt at, også hunde oppe i årene, havde stor gavn af at løse disse digitale opgaver.
Andre studier har vist, at vedvarende mental stimulering gennem livet kan forbedre den ældre hunds evne til at løse problemer, og bremse den svækkelse af hundens kognitive funktioner, som ellers kan ses i takt med, at den bliver gammel. Forskerne ser spillene, som hundenes svar på kryds-og-tværsen eller suduko’en, der kan hjælpe med at holde seniorhunden mentalt stimuleret, uden at den belastes fysisk. De håber, at den med tiden kan udvikles til et produkt, som kan komme ud til den almindelige familiehund.
Har du læst Julie Valentins guide til indendørs aktivering i det seneste nummer af magasinet HUNDEN?
Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt
Personalet på Dyrenes Beskyttelse Aarhus gør en stor indsats for at sikre, at hundene får en tryg og stimulerende hverdag
Overvægt er ikke kun et menneskeligt problem. Mange hunde i Danmark kæmper med for mange kilo, og det kan gå ud over både livskvalitet og levetid. Heldigvis er der meget, du kan gøre for at hjælpe din hund tilbage i trivsel.
Ja, det må den. Gulerødder har længe fungeret som en snack til vore hunde, og selv om ikke alle hunde ligefrem spiser den, så elsker mange at gnave i den.
Vi skal have afgjort vores lookalike konkurrence. Derfor kan man nu stemme på den kandidat, hvor man synes ligheden mellem hund og menneske er størst
En betjent i Københavns Politi er under mistanke for at have udsat en kollega for et hundebid, viser aktindsigt fra Rigspolitiet
En mops er testet positiv for Covid-19 i North Carolina. Myndighederne fastholder, at der er lav risiko for smitte fra hund til menneske
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse