Årets Hund i Island er DANSK

29-11-2010 15:43, af Tine Luther
Den amerikanske cocker spaniel Galaksi Read All About It med kaldenavnet Tango har gjort det så godt på de bonede gulve, at han blev kåret som Årets Hund samt Årets Spaniel i Island i november måned.
Copyright Ridehesten.com
Årets Hund 2010, Island: amerikansk cocker spaniel Galaksi Read All About It Jóna. Set fra højre er det den islandske kennelklubs formand Th. Wiöarsdottir, Michael Kristensen, samt søstrene, hunden er udstationeret hos, Bryndis og Augusta Petursdottir. (Foto: Martin Wackerhauser)

Tango er ejet og opdrættet af Michael Kristensen, Kennel Galaksi, der har taget turen til Island fire gange i år for at udstille hunden. I forbindelse med rejserne har Michael, der er hundefrisør, hver gang ordnet 15-20 islandske ”amerikanere” for også at holde lidt økonomi i eventyret. Tango rejste til Island i december 2009 for at levere nyt blod til den islandske avl samt for at blive udstillet på sagaøen. Han forbliver der en tid endnu, og Michael Kristensen og hans bedre halvdel, Lotte Kristensen, håber, at hunden vil blive udtaget til at repræsentere Island ved Eukanuba World Challenge i USA til næste år. Island hører til de små lande, der har for få udstillinger til, at hundene kan blive udtaget til World Challenge. Hunde fra de mindre lande skal møde op ved verdensudstillingen i Paris, hvor de vil blive vurderet med henblik på udtagelse. Ikke en – men to udstationeringer Tango er udstationeret hos nogle af Galaksis hvalpekøbere – søstrene Bryndis og Augusta Petursdottir. Foruden Tango har de også Galaksi-hunden S(U)CH PL IS INT CH WW-06 Wibi’s Tri N’Catch Me, som har boet på øen de seneste tre år og er kommet for at blive. Han er også blevet udstillet med succes i Island, hvor han er blevet Årets Hund nr. 2 to år i træk.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse