Løs hund angriber hest

02-05-2018 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En hest og dens kvindelige rytter rytter havde tirsdag en meget ubehagelig oplevelse i Gulebjerg ved Esbjerg. Hendes hest blev nemlig angrebet af en løs hund

Man skal have styr på sin hund og på reglerne, når man færdes i naturen med sin ven på fire ben ellers kan det gå grueligt galt.

Det gjorde det tirsdag eftermiddag, da Regitta Hyldtoft fra Esbjerg og Omegns Rideklub var ude at ride i Marbæk Plantage i Gulebjerg ved Esbjerg. Hendes hest blev nemlig angrebet af løs hund på rideturen.

Regitta Hyldtoft faldt af hesten, da den blev angrebet af hunden og bidt i bringen. Rytteren er chokeret, men uden skader. Hesten derimod er i dyrlægebehandling af dyrlæger fra Ansager Dyrehospital.

Hunden, der var løs, men i følgeskab af en ældre engelsk/tysk-talende gråhåret herre, sprang uden varsel på hesten, da rytter og hest passerede parret. Hesten løb mod stranden, hvor den senere blev indfanget. Hundens ejer undskyldte for hændelsen og forsvandt fra stedet. Hunden betegnes som "border collie lignende", og episoden er anmeldt til politiet. 

Da Marbæk Plantage er et offentligt tilgængeligt naturareal, skulle hunden have været i snor. Derfor kan den ældre mand se frem til en bøde på 2000 kroner for ikke at have hunden i snor

Læs også

Daisy døde efter overfald

23-03-2022 09:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Trine Drejer oplevede i januar måned enhver hundeejeres værste mareridt. Hendes elskede hund blev overfaldet af en anden hund og døde efterfølgende. Her får du historien

Hund i Skive bider igen

16-09-2021 12:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den hund, der for godt en måned siden bed en mand i Skive, har nu bidt igen. Denne gang gik det ud over to betjente

Mand bidt i armen af aggressiv hund

10-08-2021 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fredag blev en mand blidt i armen af en hund i Skive, da han ville beskytte sin egen hund. Siden er der gået mange historier om den angribende hund. Historier som det lokale politi ikke kan genkende

Angreb på praktiserende dyrlæger

15-05-2014 09:59, af Tine Luther
En gruppe har planlagt demonstration mod Næstved Dyrehospital lørdag den 17. maj, fordi hospitalet hjælper politi og myndigheder med at aflive forbudte hunde. Den Danske Dyrlægeforening finder, at en sådan demonstration er urimelig, da dyrehospitalet blot udfører et arbejde, som det er pålagt.

Fra 1. april skal strandhunden snøres

27-03-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Skal hunden med på stranden, må du finde snoren frem. Heldigvis ødelægger det ikke strandturen for hunden - den får stadig en masse sanseoplevelser.

Nye hunderegler på Christiansborg

10-01-2022 08:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Må politikerne tage deres hunde med på arbejde? Ja det må de gerne, men hundene må ikke længere løbe uden snor på gangene

Frelste hund fra voldeligt angreb og blev ”Årets dyreven”

08-12-2015 12:06, af Tine Luther
Da Dyrenes Beskyttelse sidst i november kårede Årets Dyreven var der stor enighed om, at prisen skulle gå til Sara Lund, som samtidig fik tildelt Heltedåden 2015.

Fra 1. april - 1. oktober: Hunden skal i snor på stranden

26-03-2021 12:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark har fået mange nye hundeejere i 2020, der måske ikke er så bekendte med reglerne for hunde ved vand og i skov: Hunde skal generelt være i snor i naturen, men der er undtagelser, f.eks. i de efterhånden mange hundeskove

Nordjyllands Politi: Hold hundene i snor

31-03-2021 15:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fra i morgen skal man igen have hunden i snor på stranden, men det er også vigtigt i skoven og andre steder

Angreb i hundeskov

17-08-2011 11:30, af Tine Luther
Hundeskoven bør uden tvivl være et sted, hvor både hunde og mennesker kan færdes trygt og sikkert. Desværre sker der alligevel fra tid til anden angreb, fordi visse hundeejere ikke opfører sig ansvarligt.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

En dag i skoven med Happy og en placering som nummer to

30-08-2025 09:28, af Charlotte Thomsen
Jagt|

Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor. 

Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering. 

Er din hund klar til at blive dagens stjerne?

28-08-2025 14:06, af Redaktionen

Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.

Dansk Kennel Klub går forrest med Danmarks allerførste hundevelfærdskonference

01-09-2025 10:00, af Lise Lotte Christensen

Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

To af Danmarks førende eksperter i hundevelfærd taler på Hundevelfærdskonferencen

31-08-2025 13:00, af Karina Green Damsgaard

Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde

Hundevelfærdskonference 2025: Sammen for hundenes bedste

02-09-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark

Fra støvsugeren i stuen til scenen på Hundevelfærdskonferencen

29-08-2025 13:00, af Karina Green Damsgaard

Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et oplæg fra Karen Frost Knudsen, en af landets mest erfarne trænere og adfærdsrådgivere. Med mere end 20 års erfaring har hun dedikeret sit arbejdsliv til at hjælpe hunde og deres ejere med at skabe et trygt og velfungerende liv sammen.