Verdensberømt hund i Danmark

04-03-2024 10:42, af Anne Cecilie Sohl

Selvom fokus er på hestene ved Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning, er der også noget at se for hunde-enetusiasten. Showudvalget i Dansk Varmblod har arbejdet benhårdt for at sammensætte et smukt, bevægende og imponerende gallashow med en god blanding af danske og udenlandske ryttere samt artister.

Copyright Ridehesten.com
Adrian Stoica og Hurricane vandt verdens mest sete TV-program, "America's Got Talent". Nu har du chancen for at opleve dem live i Herning. Foto: Presse

Hest, hest, hest og tophund – dette års gallashow under Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning fra den 6. – 10. marts sætter i høj grad fokus på HESTE, men også hunde i et topnummer, som kommer helt fra USA. Foruden de mange velkendte Dansk Varmblods hingste og sportsheste, vil publikum i år kunne nyde mange andre hesteracer under det spektakulære show.

Der er skabt en tradition for, at showet har et tema. I år er ingen undtagelse. Dette års tema er ”Movie Klip” og som titlen siger, skal vi ind i filmens forunderlige og underholdende univers.

Danske ryttere og udenlandske artister er i fuld gang med at finpudse deres del af showet, og de glæder sig til at underholde og tryllebinde publikum i Jyske Bank Boxen. En af dem, som i høj grad ser frem til mødet med det danske publikum, er Jesse Drent. Den hollandske hestetræner og influencer Jesse Drent har næsten en halv million følgere på Instagram. Her deler han sin dagligdag med hestene, og ikke mindst den frække shetlænderhingst Macho, som han tager med til Herning.

Et verdenskasse nummer – med en hund

Publikum ved gallashowene fredag og lørdag aften nyder i høj grad også, når Showudvalget har fundet et godt hundenummer. I år bliver publikum ikke snydt for et internationalt nummer i absolut topklasse. Det er vinderen af ”America’s Got Talent” Adrian Stoica, som sammen med sin talentfulde hund, Hurricane, kommer til Herning med sit underholdende, morsomme og helt fantastiske nummer.

Kendisser og et hemmeligt topnavn

Nålene er rødglødende hos de syresker, som er i gang med at skabe kostumerne til gallashowet. Og dermed kommer de smukke kostumer til at være en del af totaloplevelsen, som også omfatter brugen af de mange LED-bander og –skærme.

Som altid krydres flere af de stemningsfulde og mere actionprægede indslag af dansere og sangere. I år kan publikum se frem til at opleve det største musiknavn, vi endnu har haft på plakaten under gallashowene – og hvem er så det? Se det er altså en dyb hemmelighed.

Sidder du nu og tænker, ja ja, men musikken er altså alt for høj til gallashowet, også for hestenes skyld, så har Showudvalget i år valgt at skrue ned for volumenknappen til publikumshøjttalerne. I forhold til hestene på banen, så er teknikken i Boxen helt unik, og det betyder, at lyden altid har været vendt mod publikum og ikke ind på banen. Og dermed er der væsentlig mindre lyd, på selve opvisningsbanen.

Der er dog ingen tvivl om, at publikum kommer til at juble, heppe og larme, når flere kendisser kommer på banen i en dyst (uden hest), som mange nød det sidste år, hvor VM-holdguldvinder i dressur Nanna Skodborg Merrald satte konkurrenterne til vægs i ”Stjernetræf”. Hvad dette års kendisser, influencere og topryttere skal dyste i – se det kan I opleve i Herning.

Køb billetter til Dansk Varmblods Hingstekåring HER

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Raceportræt af den loyale rottweiler

15-07-2025 07:00, af Uli Nomis m.fl.

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvalpen Jessi var aldrig ønsket

10-07-2025 06:30, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.

’’Uden James var jeg ikke mødt op’’

12-07-2025 07:24, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse. 

Ludo fejrede sin 14-års fødselsdag med manér

08-07-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.

Helen og hundene udforsker Norges vilde fjelde

13-07-2025 06:55, af Cecilie Friis Amstrup

Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

30 titler og fødselsdag skal fejres

09-07-2025 06:27, af Cecilie Friis Amstrup

Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.