Hest, hest, hest og tophund – dette års gallashow under Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning fra den 6. – 10. marts sætter i høj grad fokus på HESTE, men også hunde i et topnummer, som kommer helt fra USA. Foruden de mange velkendte Dansk Varmblods hingste og sportsheste, vil publikum i år kunne nyde mange andre hesteracer under det spektakulære show.
Der er skabt en tradition for, at showet har et tema. I år er ingen undtagelse. Dette års tema er ”Movie Klip” og som titlen siger, skal vi ind i filmens forunderlige og underholdende univers.
Danske ryttere og udenlandske artister er i fuld gang med at finpudse deres del af showet, og de glæder sig til at underholde og tryllebinde publikum i Jyske Bank Boxen. En af dem, som i høj grad ser frem til mødet med det danske publikum, er Jesse Drent. Den hollandske hestetræner og influencer Jesse Drent har næsten en halv million følgere på Instagram. Her deler han sin dagligdag med hestene, og ikke mindst den frække shetlænderhingst Macho, som han tager med til Herning.
Et verdenskasse nummer – med en hund
Publikum ved gallashowene fredag og lørdag aften nyder i høj grad også, når Showudvalget har fundet et godt hundenummer. I år bliver publikum ikke snydt for et internationalt nummer i absolut topklasse. Det er vinderen af ”America’s Got Talent” Adrian Stoica, som sammen med sin talentfulde hund, Hurricane, kommer til Herning med sit underholdende, morsomme og helt fantastiske nummer.
Kendisser og et hemmeligt topnavn
Nålene er rødglødende hos de syresker, som er i gang med at skabe kostumerne til gallashowet. Og dermed kommer de smukke kostumer til at være en del af totaloplevelsen, som også omfatter brugen af de mange LED-bander og –skærme.
Som altid krydres flere af de stemningsfulde og mere actionprægede indslag af dansere og sangere. I år kan publikum se frem til at opleve det største musiknavn, vi endnu har haft på plakaten under gallashowene – og hvem er så det? Se det er altså en dyb hemmelighed.
Sidder du nu og tænker, ja ja, men musikken er altså alt for høj til gallashowet, også for hestenes skyld, så har Showudvalget i år valgt at skrue ned for volumenknappen til publikumshøjttalerne. I forhold til hestene på banen, så er teknikken i Boxen helt unik, og det betyder, at lyden altid har været vendt mod publikum og ikke ind på banen. Og dermed er der væsentlig mindre lyd, på selve opvisningsbanen.
Der er dog ingen tvivl om, at publikum kommer til at juble, heppe og larme, når flere kendisser kommer på banen i en dyst (uden hest), som mange nød det sidste år, hvor VM-holdguldvinder i dressur Nanna Skodborg Merrald satte konkurrenterne til vægs i ”Stjernetræf”. Hvad dette års kendisser, influencere og topryttere skal dyste i – se det kan I opleve i Herning.
Køb billetter til Dansk Varmblods Hingstekåring HER
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?