Ved årets sidste DKK-udstilling, Winter Wonder Show i Herning, udtrykte søndagens juniorhandler-dommer stor begejstring for det tårnhøje niveau hos de danske juniorhandlere og kaldte dem ”verdensklasse”. Men tidligere på efteråret havde en af vores dygtige juniorhandlere allerede flaget med den danske fane i forbindelse med European Dog Show (EDS) i Slovenien.
Torsdag den 3. oktober 2024 var en dag fyldt med spænding og glæde for dengang 15-årige Amalie Grønborg og hendes samojede, Ellie. På dagen før EDS deltog de i juniorhandling-konkurrencen ved det internationale slovenske vinder-show, hvor de satte sig i den absolutte top og endte øverst på podiet i en konkurrence med hele 57 unge deltagere fra hele Europa.
Dagen startede med, at deltagerne blev vurderet i mindre grupper om formiddagen. Senere på dagen blev de bedste seks udvalgt til videre bedømmelse i Store ring. Her imponerede Amalie og Ellie dommer Pia Grm Urbancic, en erfaren professionel handler fra Slovenien, med deres selvtillid, udstråling og imponerende samarbejde.
- Ellie ville virkelig gerne fremad, så jeg kunne godt mærke på hende, at hun bare ville ind i Store ring og vise sig frem, fortalte Amalie.
Der skal tænkes hurtigt i ringen
For Amalie var det en speciel udfordring at være i ringen i Slovenien, da hun stadig er relativt ny i det store juniorhandling-univers.
- Jeg var nervøs, fordi det var en stor udstilling, og jeg har ikke så meget erfaring endnu. Men dommeren smilede og virkede venlig, hvilket hjalp rigtig meget på mine nerver, sagde hun.
Samtidig var der mange detaljer at holde styr på under bedømmelsen:
- Jeg havde en masse tanker i hovedet inde i ringen blandt andet, at Ellie ikke måtte galoppere, men skal løbe ordentligt, og jeg skal have skulderen frem og min hånd placeret korrekt. Man skal tænke hurtigt og tage beslutninger hen ad vejen, men heldigvis kommer det lidt mere naturligt med tiden, forklarer Amalie.
Dommeren var efterfølgende meget begejstret for Amalies præstation og fortalte, at hun fra det øjeblik, Amalie og Ellie trådte ind i ringen, vidste, at de havde noget særligt. Pia Grm Urbancic fremhævede Amalies selvsikkerhed og den stærke kontakt, hun havde med Ellie, og sagde, at hun ikke havde været i tvivl om, hvem der skulle vinde.
Amalie og Ellie - et stærkt makkerpar
Amalie Grønborg, som kommer fra Varde, fyldte 16 år kort efter showet. Hun har været aktiv i udstillingsverdenen siden 2021, hvor hun begyndte at træne sin første hund. Ellie, en toårig samojedehund, som Amalie fik i konfirmationsgave, har hun selv trænet op med hjælp fra opdrætter og medejer Malene Lerche Bjerregaard fra kennel Acaiza’s. Sammen har Amalie og Ellie opnået flere flotte titler og placeringer i både raceringen og i juniorhandling.
- Jeg elsker juniorhandling, fordi jeg kan vise vores samarbejde og udstråling frem, fortæller Amalie og fortsætter:
- Det giver mig en stor glæde at gå i ringen og vise noget, jeg er god til, samtidig med at vi hygger os. Vi træner mindst én gang om ugen, og nogle gange kommer en træner helt fra Ungarn for at træne udstillere, så der for jeg ekstra input.
Amalie deltog i EDS med ambitionen om at prøve kræfter med juniorhandling på den helt store scene. Hun havde dog ikke forventet en udtagelse, da konkurrencen på dette niveau er ekstremt hård med deltagere fra hele Europa, hvor mange har flere års erfaring. Selvom hun ikke opnåede placering under selve EDS-konkurrencen, var torsdagens sejr alligevel en kæmpe triumf.
Stor ros fra og til dommeren
Dommer Pia Grm Urbancic delte efterfølgende sine tanker om dagen på Facebook. Her roste hun både arrangementet og de mange talentfulde unge deltagere for deres forbindelse til deres hunde, deres viden om racen og deres evne til at fremvise dem fra deres bedste side.
For Amalie var det en rigtig positiv oplevelse at have lige netop den dommer, som hun oplevede som smilende og venlig.
- Det var med til at få min nervøsitet til at forsvinde, så jeg kunne fokusere på at fremvise Ellie på flotteste vis, fortæller hun.
Med den flotte sejr i Slovenien, drømmer hun nu om at tage juniorhandling til endnu større højder:
- Min største drøm er at komme på det danske juniorhandlerlandshold igen og måske blive årets juniorhandler. Vi planlægger også at tage til EDS næste år, så jeg krydser fingre for at blive udtaget!
Tillykke til Amalie og Ellie med deres flotte præstation – vi glæder os til at følge jer i fremtiden!
Uanset om du vil snuse til en ny hundesport, besøge en specialklubudstilling eller følge spændende prøver rundt om i landet, byder den kommende weekend på et væld af aktiviteter for både hund og menneske. Her får du et overblik over, hvor du kan opleve alt fra lydighed og rally til markprøver og juleskuer
Ulykkelig og alene udenfor døren opdager Vitus, at noget langt større end hans egen sorg er på spil. En talende krage, en magisk nissehue og en hemmelig mission peger mod en fare, kun han kan standse – netop som William beslutter at køre ham til dyrlægen
Vitus søger skjul efter mødet med de rødglødende øjne, men under sengen venter en nisse med en katastrofal nyhed: julestenen er forsvundet, og et uhyre er løs i haven. Mens faren rykker nærmere, misforstår William alt, og Vitus’ tryghed er pludselig i fare
De små hunde har været i agilityfinalen, og igen i år kunne Lilian Rose fejres som Danmarksmester. Denne gang med en ny hund
Rold Gl. Kro, Danmarks første hundekro, fejrede nytårsaften med stor succes under ledelse af krofatter Jørgen Bak Rasmussen. Gæster og deres hunde nød en aften fyldt med hygge, lækker mad og en særlig atmosfære, hvor alle blev forkælet.
Tusindvis af hundeejere vælger at blive medlem af Dansk Kennel Klub og åbner dermed døren til viden, oplevelser og rabatter for både nye og erfarne hundeejere.
Endnu en flot juniorhandlingkonkurrence er slut, og i dag gik sejren til Naya Kühne Andersen, der vel nærmest er på hjemmebane
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form