Ved årets sidste DKK-udstilling, Winter Wonder Show i Herning, udtrykte søndagens juniorhandler-dommer stor begejstring for det tårnhøje niveau hos de danske juniorhandlere og kaldte dem ”verdensklasse”. Men tidligere på efteråret havde en af vores dygtige juniorhandlere allerede flaget med den danske fane i forbindelse med European Dog Show (EDS) i Slovenien.
Torsdag den 3. oktober 2024 var en dag fyldt med spænding og glæde for dengang 15-årige Amalie Grønborg og hendes samojede, Ellie. På dagen før EDS deltog de i juniorhandling-konkurrencen ved det internationale slovenske vinder-show, hvor de satte sig i den absolutte top og endte øverst på podiet i en konkurrence med hele 57 unge deltagere fra hele Europa.
Dagen startede med, at deltagerne blev vurderet i mindre grupper om formiddagen. Senere på dagen blev de bedste seks udvalgt til videre bedømmelse i Store ring. Her imponerede Amalie og Ellie dommer Pia Grm Urbancic, en erfaren professionel handler fra Slovenien, med deres selvtillid, udstråling og imponerende samarbejde.
- Ellie ville virkelig gerne fremad, så jeg kunne godt mærke på hende, at hun bare ville ind i Store ring og vise sig frem, fortalte Amalie.
Der skal tænkes hurtigt i ringen
For Amalie var det en speciel udfordring at være i ringen i Slovenien, da hun stadig er relativt ny i det store juniorhandling-univers.
- Jeg var nervøs, fordi det var en stor udstilling, og jeg har ikke så meget erfaring endnu. Men dommeren smilede og virkede venlig, hvilket hjalp rigtig meget på mine nerver, sagde hun.
Samtidig var der mange detaljer at holde styr på under bedømmelsen:
- Jeg havde en masse tanker i hovedet inde i ringen blandt andet, at Ellie ikke måtte galoppere, men skal løbe ordentligt, og jeg skal have skulderen frem og min hånd placeret korrekt. Man skal tænke hurtigt og tage beslutninger hen ad vejen, men heldigvis kommer det lidt mere naturligt med tiden, forklarer Amalie.
Dommeren var efterfølgende meget begejstret for Amalies præstation og fortalte, at hun fra det øjeblik, Amalie og Ellie trådte ind i ringen, vidste, at de havde noget særligt. Pia Grm Urbancic fremhævede Amalies selvsikkerhed og den stærke kontakt, hun havde med Ellie, og sagde, at hun ikke havde været i tvivl om, hvem der skulle vinde.
Amalie og Ellie - et stærkt makkerpar
Amalie Grønborg, som kommer fra Varde, fyldte 16 år kort efter showet. Hun har været aktiv i udstillingsverdenen siden 2021, hvor hun begyndte at træne sin første hund. Ellie, en toårig samojedehund, som Amalie fik i konfirmationsgave, har hun selv trænet op med hjælp fra opdrætter og medejer Malene Lerche Bjerregaard fra kennel Acaiza’s. Sammen har Amalie og Ellie opnået flere flotte titler og placeringer i både raceringen og i juniorhandling.
- Jeg elsker juniorhandling, fordi jeg kan vise vores samarbejde og udstråling frem, fortæller Amalie og fortsætter:
- Det giver mig en stor glæde at gå i ringen og vise noget, jeg er god til, samtidig med at vi hygger os. Vi træner mindst én gang om ugen, og nogle gange kommer en træner helt fra Ungarn for at træne udstillere, så der for jeg ekstra input.
Amalie deltog i EDS med ambitionen om at prøve kræfter med juniorhandling på den helt store scene. Hun havde dog ikke forventet en udtagelse, da konkurrencen på dette niveau er ekstremt hård med deltagere fra hele Europa, hvor mange har flere års erfaring. Selvom hun ikke opnåede placering under selve EDS-konkurrencen, var torsdagens sejr alligevel en kæmpe triumf.
Stor ros fra og til dommeren
Dommer Pia Grm Urbancic delte efterfølgende sine tanker om dagen på Facebook. Her roste hun både arrangementet og de mange talentfulde unge deltagere for deres forbindelse til deres hunde, deres viden om racen og deres evne til at fremvise dem fra deres bedste side.
For Amalie var det en rigtig positiv oplevelse at have lige netop den dommer, som hun oplevede som smilende og venlig.
- Det var med til at få min nervøsitet til at forsvinde, så jeg kunne fokusere på at fremvise Ellie på flotteste vis, fortæller hun.
Med den flotte sejr i Slovenien, drømmer hun nu om at tage juniorhandling til endnu større højder:
- Min største drøm er at komme på det danske juniorhandlerlandshold igen og måske blive årets juniorhandler. Vi planlægger også at tage til EDS næste år, så jeg krydser fingre for at blive udtaget!
Tillykke til Amalie og Ellie med deres flotte præstation – vi glæder os til at følge jer i fremtiden!
Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.
Overvægt er ikke kun et menneskeligt problem. Mange hunde i Danmark kæmper med for mange kilo, og det kan gå ud over både livskvalitet og levetid. Heldigvis er der meget, du kan gøre for at hjælpe din hund tilbage i trivsel.
Den gule blomst i haven er ikke bare flot at se på, men kan også styrke din hunds fordøjelse og understøtte organer som lever og nyrer. Hvis du samler den med omtanke, kan hele planten bruges som et naturligt supplement i foderet.
Et tilskud af omega-3 fedtsyrer, magnesium og zink, kan måske mindske nogle typer af adfærdsproblemer hos hunde, viser et studie
Årets sidste juniorhandlingkonkurrence er netop afsluttet og selvfølgelig løb årets juniorhandler med sejren
Hvor går man hen, hvis man vide noget om hunde? Man går naturligvis til den tidligere verdensmester i lydighed. Det gjorde DK4 for en måned siden, og nu får Miriam snart debut på tv
Dyreværnet har netop købt Søndergaard Hunde- og Kattepension i Kolding, som fremover skal drives som internat for hunde, katte og smådyr samt pension for hunde, præcis som Dyreværnets internat og pension i Rødovre.
Da der i 2018 var VM for schæferhunde i Randers, blev en af deltagernes hunde stjålet. Efter lang tids eftersøgning, blev hunden fundet igen. Hunden hed Hector, og en video på youtube viser, at Hector er i topform
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.
For anden dag i træk stod Simone Riisgaard Kristiansen øverst på podiet ved DKK’s internationale udstilling og gav dermed sin mor den absolut bedste gave på mors dag.
Så er billederne fra forårsudstillingen i Roskilde kommet på hjemmesiden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.