At lære ved at se hvad andre gør, er en vigtig form for indlæring hos mange dyr, også hos hunde. Gennem social indlæring kan erfaringer gives videre fra ét individ til et andet. Det mindsker den risiko, der er forbundet ved selv altid at skulle prøve sig frem, og man undgår derfor unødige fejl.
Studie fra Ungarn
Hunde har en veludviklet evne til at lære fra andre, både fra andre hunde og fra mennesker, men hvor hurtigt denne evne udvikler sig, er ikke helt klarlagt. Derfor satte et forskerhold fra Ungarn sig for at undersøge 8-uger gamle hvalpes evne til lære fra andre, både fra hunde og fra mennesker.
I deres studie så forskerne blandt andet på hvor hurtigt grupper af 8-uger gamle hvalpe lærte at åbne en beholder med mad, hvis de først så det demonstreret af et menneske, deres moder eller en fremmed hund, sammenlignet med en kontrolgruppe, der ikke fik hjælp. De testede derefter om hvalpene kunne huske opgaven igen én time senere.
Forskerne fandt at de grupper af hvalpe, der fik hjælp ved at se på enten mennesker eller hunde, løste opgaven betydeligt hurtigere, og de huskede også det de havde lært, når de blev stillet opgaven igen en time efter. Til deres overraskelse fandt forskerne også, at hvalpene lærte bedre, hvis de lærte fra en ukendt hund, end fra deres mor.
Social indlæring er godt for samarbejdet
Forskerne mener, at deres studie giver beviser for, at evnen til at lære fra andre udvikles tidligt hos hunde. Denne indlæring er vigtig for hvalpens udvikling, og hjælper dem til at tilegne sig livsnødvendige færdigheder. Forskerholdet peger derudover på, at deres studie understreger hundes særlige evne til at lære, ikke kun fra andre hunde, men også fra mennesker – denne evne mener de fremmer forståelsen mellem hunde og mennesker, og er med til at gøre hunden til den fantastiske samarbejdspartner den er.
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Er din hund en vaskeægte stand up komiker? Lad os se
Paddleboard (SUP=stand up paddle) med hund (=PUP) er blevet "det nye sort": En sjov og hyggelig sommeraktivitet med din hund. Og også en af forhindringerne til efterårets K9-biathlons. Læs mere her om, hvordan I får en god start.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg