At lære ved at se hvad andre gør, er en vigtig form for indlæring hos mange dyr, også hos hunde. Gennem social indlæring kan erfaringer gives videre fra ét individ til et andet. Det mindsker den risiko, der er forbundet ved selv altid at skulle prøve sig frem, og man undgår derfor unødige fejl.
Studie fra Ungarn
Hunde har en veludviklet evne til at lære fra andre, både fra andre hunde og fra mennesker, men hvor hurtigt denne evne udvikler sig, er ikke helt klarlagt. Derfor satte et forskerhold fra Ungarn sig for at undersøge 8-uger gamle hvalpes evne til lære fra andre, både fra hunde og fra mennesker.
I deres studie så forskerne blandt andet på hvor hurtigt grupper af 8-uger gamle hvalpe lærte at åbne en beholder med mad, hvis de først så det demonstreret af et menneske, deres moder eller en fremmed hund, sammenlignet med en kontrolgruppe, der ikke fik hjælp. De testede derefter om hvalpene kunne huske opgaven igen én time senere.
Forskerne fandt at de grupper af hvalpe, der fik hjælp ved at se på enten mennesker eller hunde, løste opgaven betydeligt hurtigere, og de huskede også det de havde lært, når de blev stillet opgaven igen en time efter. Til deres overraskelse fandt forskerne også, at hvalpene lærte bedre, hvis de lærte fra en ukendt hund, end fra deres mor.
Social indlæring er godt for samarbejdet
Forskerne mener, at deres studie giver beviser for, at evnen til at lære fra andre udvikles tidligt hos hunde. Denne indlæring er vigtig for hvalpens udvikling, og hjælper dem til at tilegne sig livsnødvendige færdigheder. Forskerholdet peger derudover på, at deres studie understreger hundes særlige evne til at lære, ikke kun fra andre hunde, men også fra mennesker – denne evne mener de fremmer forståelsen mellem hunde og mennesker, og er med til at gøre hunden til den fantastiske samarbejdspartner den er.
Det er ikke et bevis for en egentlig sorgproces, men italienske hundeejere fortæller i en rundspørge, at deres hunde sørger, hvis en anden hund i hjemmet dør
Grøntsager kan være et sundt supplement til hundens kost, men hvilke er sikre, og hvilke bør undgås?
Studie viser at kæledyrsejere tilsyneladende bekymrer sig mere om deres hunde end katte. I hvert fald herhjemme i Danmark. I Storbritannien er forskellen mellem hund og kat nemlig ikke så stor.
Vi har været i kontakt med Per Pedersen, der ejer den staffordshire bullterrier, som menes at være blevet stjålet i Randers
Efter at have været forsvundet i 10 måneder er 2-årige Molly nu i gode hænder, og hun har det dejligt, skriver Dyreværnet på deres hjemmeside.
En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold
Skønne ture i skoven, hundevenlige ophold og sikker rejse
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse