Den nordsjællandske hundediarre fortsætter

11-04-2018 15:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrlæge Mariane Kjær Silset tror kun, vi har set toppen af isbjerget af diarreudbruddene hos hunde i Nordsjælland. Hun opfordrer til, at man får sin hund undersøgt

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

I disse dage er der travlt hos de nordsjællandske dyrlæger. De undersøger prøver fra hunde både med og uden symptomer omkring de hårdest ramte områder for den nordsjællandske hundediarre. Derudover er de også beskæftiget med behandling af dem, som har mave-tarm problemer.

– Sygdommen er netop vanskelig at komme til livs, da der formodes at være en del raske smittebærere og at smitten er godt spredt i området, så der er risiko for gensmitte, siger dyrlæge fra Dyrlægehuset i Holte og Nærum Dyreklinik Mariane Kjær Silset.

Endnu er det ikke til at side, hvor mange hunde, der reelt er smittede med sygdommen i Nordsjælland, men Mariane Kjær Silset har ikke oplevet noget lignende før.

– Vi oplever hvert år hunde med parasitten Giardia, som er årsag til diarreen. Det plejer at være unghunde, der bliver smittet, men i år har jeg også haft ældre hunde. Det er svært at sige, hvor omfattende smitten er, da vi endnu kun i gang med at undersøge hundene. Men jeg kan sige, at jeg ikke har oplevet det så vildt før, fortæller hun.

Ifølge dyrlægen er der ikke noget, man som hundeejer kan gøre for at sikre sin hund mod smitten.

– Det eneste, man kan gøre, er at få undersøgt sin hund. De fleste plejer at reagere, når deres hund begynder at have diarre inde i stuen, men en hund behøver ikke have diarre for at være smittet, siger hun og fortsætter:

– Forleden havde jeg en hund, som bare var meget træt. Jeg testede den for hjerteorm, da det virkede mest sandsynligt. Prøven var negativ, til gengæld slog en giardiatest positivt ud, og så måtte vi jo i gang med at teste hele hundens vennekreds.

Bliver ens hund ramt af Giardia, skal hunden selvfølgelig i behandling, men det handler også om at gøre ordentligt rent i dens miljø, da der er stor risiko for gensmitte. Heldigvis kræver det ikke det helt store og dyre setup at slippe af med den provokerende parasit. Den kan nemlig ikke tåle kogende vand. Så det handler i bund og grund bare om dagligt at koge hundeskålen, legetøjet og andre ting, som hunden er i tæt kontakt med.

Læs også

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Hvordan tages en afføringsprøve?

18-04-2023 08:10, af Astrid Gerd Holtet

Mange hundeejere vil opleve at skulle aflevere en afføringsprøve fra deres hund – men hvorfor bruger man afføringsprøver og hvordan gør man, når prøven skal indleveres?

Giardia hos Kennel Dittmer ved Ulstrup

04-03-2023 09:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har fulgt sagen med Kennel Dittmer, som har floreret på nettet den sidste tid. Nu er der nyt

ADVARSEL: Falske hundeannoncer på nettet

28-05-2020 15:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har fået et tip om, at der florerer falske hundeannoncer på nettet. Derfor gælder det om at være opmærksom og kritisk

Mishandlede 25 labradorer: Nu skal de i retten

05-02-2019 08:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tilbage i november 2016 blev 25 udsultede labradorer fra et sommerhus i Nordsjælland afleveret til Dyrenes Beskyttelse. Nu skal ejerne for retten

Stor risiko for at gå i hundene

17-06-2015 09:54, af Tine Luther
Dansk Kennel Klub udsender hermed en advarsel gældende for området omkring Vejen i den kommende weekend, den 20. og 21. juni 2015: Der vil være meget stor risiko for at gå i hundene, når der afholdes dobbelt international hundeudstilling med deltagelse af ikke færre end 6.000 hunde fordelt på 240 forskellige racer fra 23 forskellige lande.

Elliot fortjente fejring på hundekroen

Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang. 

Hund og to damer gik gennem isen

27-01-2014 09:59, af Tine Luther
Advarsel: Selvom vi har haft frost i en periode, kan man ikke regne med, at isen på søer mv. kan bære. Det måtte en lille hund og to damer sande forleden.

Advarsel: Pas på foder købt i udlandet

05-01-2011 12:45, af Tine Luther
Flere steder i Europa er der solgt salmonellainficeret foder.

Gravide frarådes at håndtere visse typer loppemidler til hunde

15-06-2023 12:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nye studier i laboratoriedyr viser, at hjælpestoffet NMP, som findes i visse typer loppemidler, kan påvirke fosterudviklingen hos drægtige laboratoriedyr. Derfor skal indlægssedlerne til disse loppemidler opdateres med en advarsel imod, at gravide kvinder håndterer produktet

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Luksus til hunden på Rold Gl. Kro - Hundekroen

På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende