BLOG: Træning, træning, træning og seje farfar

07-09-2019 12:00, af Charlotte Laursen

Charlotte Laursen har travlt med træning, studie og arbejde. Heldigvis har hun ikke for travlt til at hylde sin kære farfar

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Hej til alle Hunden.dk’s læsere igen er det blevet min tur til at skrive for jer. Dagens indlæg bliver et af de kortere, da “jagthundesæsonen” først for alvor starter nu her, og vi kan dermed snart begynde at gå på markprøver igen og selvfølgelig også jagt, men altså derfor heller ingen resultater at berette om endnu. Men i hvertfald Jeg glæder mig helt vildt, det bliver så dejligt at komme igang igen. Det betyder dog også træning og massere af det, og det altså det, som det meste af min og hundens tid bliver brugt på på nuværende tidspunkt. Derudover er jeg begyndt på jurastudiet d. 20 august, hvilket også tager også en del tid, og jeg tager da mig selv i af og til at ønske, at der var flere timer i døgnet, når vi også driver Hundecenteret ved siden af. Men jeg tror nu på, at jeg nok skal nå det hele alligevel, jeg har heldigvis masser af gode mennesker omkring mig, som hjælper til og støtter mig .

Slutteligt kan jeg også fortælle at min yderst seje farfar på 82, i sidste uge bestod vand, slæb og appoteringsprøven med Atrayente fear of Darya, som han træner for mig. Jeg bliver gang på gang imponeret af den gamle herres passion for hundesporten, og det giver mig en utrolig glæde, når han ringer og spørger, om han må komme med os på diverse prøver (han kan ikke så godt lide at køre langt). Til det spørgsmål vil mit svar altid være ja, han skal endelig bare blive ved, så længe han kan og vil, for jeg nyder de stunder vi har sammen i “hundeverdenen” så utrolig meget. Jeg synes, det er fantastisk dejligt at kunne få lov at tage ham med, og på den måde gengælde de mange gange, han har kørt mig land og rige rundt og har stået bag mig og støttet mig, ligegyldig om resultaterne har været gode eller dårlige, det har ført til, at vi i dag har et helt særligt bånd.

Det var alt for denne gang, kan i alle have en rigtig dejlig weekend sammen med jeres firbenede venner.

Læs også

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

BLOG: Mit sted

18-01-2019 15:24, af Charlotte Laursen

Det er blevet Charlotte Laursens tur til at blogge for hunden.dk igen. Og man må sige, at hun leverer en rørende og dejlig tekst, som alle kan bruge. 

BLOG: Skarø prøven del 1

22-03-2019 15:00, af Charlotte Laursen

Vi bringer her Charlotte Laursens første blogindlæg om Skarø Prøven. Fortsættelse følger i næste uge

Vask hund, når bilen er i vaskehal

20-01-2021 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Kjellerup kan ma nu få vasket hund på Circle K. Ideen opstod, da Charlotte Thomsen blev træt af at vaske hund hjemme på badeværelset

BLOG: Mit hundeår 2018

28-12-2018 15:06, af Charlotte Laursen

Dagens blogger er Charlotte Laursen, og hun fortæller om et indholdsrigt år med op- og nedture

BLOG: Open for business

22-02-2019 15:00, af Charlotte Laursen

Hej igen til HUNDEN.dk’s læsere, så er det igen blevet min tur til at fortælle jer lidt om, hvad jeg går og laver, og der er sket en del siden sidst

Charlotte Hoog Møller: Dybt berørt af de tre dødsfald

21-03-2023 09:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sidste søndag døde tre hunde ved et hundeløb i Frankrig på grund af forgiftede kødboller. Her fortæller danske Charlotte Hoog Møller, der bor i Frankrig og som deltog i løbene sidste weekend om sine oplevelser

BLOG: Skarø prøven del 2

29-03-2019 15:00, af Charlotte Laursen

Vi bringer her anden del af Charlotte Laursens blog om Skarø prøven. God fornøjelse

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.