Charlotte har altid vidst at hun skulle have ruhårede hønsehunde. Hun kommer fra en familie af jægere, og er vokset op med racen. I dag er hun kennelejer og planlægger at videreføre farfarens avl af de ruhårede.
– Jeg er nærmest født i en hvalpekasse, siger Charlotte med et smil. Charlotte overtog Kennel Gyvellund fra sin farfar, der startede kennelen for mere end 60 år siden, og de ruhårede hønsehunde fylder meget i hendes liv.
– Nogle gange går der nok lige lidt rigeligt ”hund i det”, fortæller Charlotte smilende. Ud over at være kennelejer, arbejder Charlotte i dag som handler til udstillinger og som hundetrimmer. En gang imellem har hun også andres hunde i træning over længere tid.
Til dagligt fylder hverdagen i 2. g på Ikast-Brande Gymnasium en del, så hendes tid skal planlægges godt.
– Jeg har heldigvis let ved skolearbejdet, og derfor kan der også blive tid til hundene, fortæller hun.
I weekenderne fylder hundetræning og udstillinger som regel det hele, og gymnasiefesterne bliver derfor oftest valgt fra. Det betyder dog ikke, at hun vælger det sociale fra, da hun oplever et stort fællesskab i sit arbejde med hundene;
– Jeg har en masse venner gennem hundetræningen, så jeg vælger blot nogle andre venner til, forklarer hun.
Det er meningen at Charlottes egen hund, Horsfjärdens Mh-Burning Desire, på sigt skal være kennelens nye avlstæve.
Læs mere om Charlotte Laursen i oktober nummeret af HUNDEN.
En 60-årig kvinde og en 68-årig mand er blevet dømt 40 dages betinget fængsel, efter de i august brugte tvang til at hente to hunde hos kvindelig kennelejer
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for udstillingsverdenen. Denne gang fortæller hun om sine oplevelser på årets første hundeudstilling i Fredericia og ser frem mod show of winners
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er ny fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.