Det er nu 14 år siden, at jeg for første gang gik i ringen, og jeg er der stadig.
Jeg kommer fra en hundeglad familie, og jeg er helt sikker på interessen for hunde og udstillinger kom ind med modermælken, da min mor altid har haft hund. Jeg har været med på udstillinger, fra før jeg kunne gå.
Til hverdag går jeg på Hillerød Handelsgymnasium. Den resterende tid bruger jeg med hundene, som både skal luftes, trænes og have masser af kærlighed. Udover det bruger jeg min tid med familien, tobenet såvel, som firbenet, samt kæreste og veninder. Jeg er 16 år gammel, og bor i Frederiksværk i Nordsjælland. Vi har tre hunde, to newfoundlands ved navn Kiss og Nellie, og en kleiner münsterlænder Luna.
Det hele startede i 2003, hvor vi fik vores første newfoundland hund. Kort tid efter, i en alder af tre år, deltog jeg i min første Barn og Hund konkurrence, med den store sorte kæmpe bjørn, Romeo. En rolig hund, der var så sød bare at følge efter mig.
Jeg er i 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 og 2016 blevet årets bedste juniorhandler i Newfoundlandklubben.
I 2016 deltog jeg i Nordisk mesterskab, hvor jeg repræsenterede Danmark, og i 2015 deltog jeg i Sydskånsk Kennelklub mesterskab og blev nummer 4.
Mange i min hverdag forstår ikke, hvor vigtig det er for mig, at udstilling ikke bare er at gå en tur i skoven med hunde. Det kan til tider være svært, at klassekammerater ikke forstår, hvad det er, jeg laver med hundene. Ofte siger de, at det jo bare er at gå en tur med hundene. Men for mig er det her en livsstil og ikke bare en tur ud af vejen på gåtur. Jeg er rigtig glad for, at mine allernærmeste forstår mig, og jeg ved de altid er der for mig.
Cecilie og Luna vinder den ene juniorhandlingkonkurrence på Bornholm 2017.
Juniorhandling er en konkurrence for unge mellem 10-17. Vi skal kunne vise hunden på bedst mulig vis. Derudover bliver man bedømt på samarbejdet mellem hund og handler, hvad handleren kan og om handleren har den rette vide om hundens anatomi, gruppeinddeling og brugsoprindelse.
På den Internationale udstilling i Fredericia i år, blev jeg nummer 3 med beaglehunden Lilly (OB-LA-DI’s The One And Only). Igen i Roskilde, blev jeg nummer 2 med Lily. På Bornholmerudstillingen blev jeg placeret, denne gang som nummer 1, med min egen hund Luna på 12 måneder. Det var den mest fantastiske oplevelse, jeg nogensinde har prøvet. Lige fra vi fik Luna, har jeg trænet målrettet efter at kunne udstille hende i juniorhandling, derfor er det en kæmpe oplevelse, at vinde med hende. Hun har deltaget i juniorhandling 3 gange, og jeg er så stolt af hende. Det beviser at, hvis man kæmper nok for det man gerne vil opnå, kan det sagens lade sig gøre.
Jeg glæder mig til at fortælle meget mere om mit liv med hunde.
Cecilie Krarup
Tidligere juniorhandler og blogger på hunden.dk fortsætter sit gode liv i hundeverdenen. Hun har netop færdiggjort uddannelsen som ringtræner, og tilbyder træning til andre hundemennesker
Det er igen blevet Camille Marie Saugmann Ørbæks tur til at blogge, og hvad mon vinderen af juniorhandling i MyDOG sidste weekend blogger om? ..... Godt gættet. Det er dejlig læsning. Nyd det
Dagens blogger er Charlotte Laursen, og hun fortæller om et indholdsrigt år med op- og nedture
Når temperaturen rammer frysepunktet, bliver vejene saltet. Dette afhjælper glatte veje, men vejsalt er en smertefuld oplevelse for hunde. Dyrenes Beskyttelse opfordrer derfor til at smøre hundens trædepuder med potevoks inden gåturen.
Hunde bliver ofte smittet med sygdommen, kennelhoste, når vinterens fugtige og kolde vejr indtræffer. Derfor er det i den kommende tid ekstra vigtigt, at man som hundeejer kan spotte symptomerne på kennelhoste og ved, hvad man selv kan gøre for at mindske risikoen for smitte.
Sådan lyder motto'et hos Danmarks største løbeklub for hund og ejer, DIRTY PAWS. Klubben er en nystartet forening med lokalklubber spredt over det meste af Danmark, og deres mål er at få flere danske hundeejere ud og være aktive sammen med deres hunde.
Det er ikke kun kulden, der generer vores firbenede venner i denne tid. Den salt, der strøs for at forhindre de tobenede i at falde og de firhjulede i at køre galt, er ikke god for hundenes poter. Det samme gælder små kugler af is
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Tirsdag i sidste uge forsvandt en hund fra en adresse i Vordingborg, og ejeren, en 69-årig mand, efterlyste hunden på de sociale medier, for han var i sagens natur bekymret for, hvor hans hund var henne.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Når nytårsaften nærmer sig, glæder mange familier sig til himlens farverige skue. Men for vores firbenede venner bringer fyrværkeriet ofte en bølge af angst og frygt.
Hver måned modtager HUNDEN rigtig mange fantastiske billeder fra glade hundejere i hele Danmark, hvorefter der uddeles en præmie til de tre bedste billeder.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet