BLOG: Mit hundeår 2018

28-12-2018 15:06, af Charlotte Laursen

Dagens blogger er Charlotte Laursen, og hun fortæller om et indholdsrigt år med op- og nedture

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Glædelig jul til alle HUNDEN.DKs læsere. Jeg håber, I alle har nydt den i selskab med venner og familie. Det er i dag blevet min tur til at fortælle jer lidt om min hverdag som hundetosse og ejer af kennel Gyvellund. 2018 lakker mod enden, og det er tid til, at kigge tilbage på året der gik.

Foråret bød på en længe ventet marksæson, Quiet og Jasper, to af kennelens yngre hunde var nu blevet gamle nok til for alvor at begynde træningen på marken. I denne disciplin handler det om, at de stående hunde, som de ruhårede hønsehunde jo er, skal benytte deres medfødte evne til at tage stand for fugle, som de møder på marken. Hvilket vil sige, de nærmest stivner og ”peger” ud for føreren, hvor fuglene gemmer sig. Men for at finde frem til fuglene, er hundene nød til at søge hele marken af. Derfor arbejdes der hårdt for at lære dem at gå i et velanlagt søg. Men foråret var ikke nemt, kulden var hård ved både fugle og hunde. Poterne fik hurtigt skrammer, og der var mange ophold i træningen. Derfor blev det ikke til så meget som ønsket. Quiet, som på nuværende tidspunkt er den af kennelens hunde, jeg har mit primære fokus på, sluttede dog alligevel sæsonen med en lille præmiering. Faktisk var det min første markprøvepræmering, da Quiet er den første hund, som jeg for alvor har dyrket denne disciplin sammen med.

Sommeren bød på masser af apporterings træning, sådan at hundene kunne blive klar til de brugsprøver, som kræves for dem, men selvfølgelig også til efterårets jagter. Vi trænede både på land og vand og med forskellige typer vildt. Prøverne gik langt fra som ønsket, og flere forskellige problemer opstod undervejs og desværre også flere førerfejl. Men sådan er det, det er ikke altid lige nemt at træne hund, og jeg havde da også mange bekymringer om de problemer, som prøverne havde vist mig, ville de mon blive mulige at træne sig ud af? Disse bekymringer har jagtsæsonen heldigvis gjort til skamme. Efter at vi for alvor er kommet i gang her, og hundene har fået lov at slå sig lidt mere løs, og vise hvad de egentlig kan, har det nærmest ikke været muligt, at se skyggen af de problemer der engang var. Siden 1. oktober har det med lidt held blevet til ca. en jagt om ugen. Hver eneste gang kan man se, hvordan de mange timers træning betaler sig, men også hvordan hundene selv udvikler sig fra gang til gang, det er helt fantastisk.

Udstillingsmæssigt har 2018 været et år, hvor jeg har fokuseret primært på kennelens egne hunde. Jeg plejer at udstille for andre, og normalt har jeg haft en 5-6 hunde at udstille pr. gang, og jeg nyder det. Generelt elsker jeg at være i en udstillingsring, og jo flere gange man så kan få lov des bedre, og så bliver det hele også lidt mere spændende, når der er run på. I år har jeg dog måttet prioritere, da flere af kennelens egne hunde har været klar til for alvor at konkurrere her. På de fleste af udstillingerne har resultaterne været over alt forventning. Selvom jeg er utrolig taknemmelig for dem der i årenes løb er sprunget til og har fremvist mine egne hunde, når jeg har haft travlt, så har det nu været meget rart selv at stå der med hundene, når heldet har været med os. Ligeledes har kennelen haft både en hvalp og en baby, som skulle have deres debut i udstillingsringen. Det er altid sjovt at se med de helt små, hvordan de agerer her. Darya og Norma, som de to små hedder, opførte sig dog begge eksemplarisk til trods for minimal træning, og det lader til, at de nyder “spotlightet”.

Mange tak for det år som er gået i hundens tegn. Bilen er nu pakket med hunde og udstyr, og vi vil drage på endnu en jagt. Må I alle komme godt og sikkert ind i det nye år, og husk at passe godt på jeres firbenede venner.

Læs også

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

Weekendens hundeaktiviteter

Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.

Vinderne i december er fundet

11-12-2025 15:00, af redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?