Denne weekend blev verdens måske største digitale velgørenhedsevent for hunde, Agria Hundegåtur, gennemført. Hundeejere i Danmark, Sverige, Norge, Finland, England og Frankrig benyttede lejligheden til at dele hundens gåtur på de sociale medier og herved hjælpe hjemløse hunde. I Danmark deltog 1696 hunde, hvilket udløste en donation på 20.000 kr. til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde. Det skriver Agria i en pressemeddelese.
Hundegåturen blev arrangeret første gang i Sverige i 2016 som et fysisk event, og de efterfølgende år har den fundet sted på samme måde. I år valgte Agria dog at ryste posen og lancere en digital hundegåtur, hvor hunde over hele Danmark og på tværs af landegrænserne kunne deltage i samme event, på samme tid. Med høje forventninger deltog de seks lande i gåturen – og hvilken succes det blev!
– Det har været en stor fornøjelse at se opslag fra hunde i hele Danmark! Vi er utroligt taknemmelige for det enorme engagement, hundeejerne har vist for at hjælpe andre hunde til et bedre liv, siger Tine Antvorskov, direktør hos Agria Dyreforsikring.
For at være med til verdens største digitale velgørenhedsevent for hunde havde hundeejere i de seks lande tilmeldt sig eventet på Agrias hjemmeside. I løbet af weekenden den 18.-19. september fotograferede og filmede ejerne deres hunde og lagde det op på de sociale medier Facebook og Instagram under et hashtag: I Danmark var det #agriahundegåtur. Tusindvis af billeder og videoer af hunde blev postet på Instagram og Facebook i alle landene.
For hver deltagende hund donerer Agria Dyreforsikring penge til dyreværnsorganisationer og internater i de seks lande. Agria Dyreforsikring i Danmark havde på forhånd valgt, at den danske donation skulle gå til Dyreværnet og det arbejde, som de gør for at give hjemløse hunde et nyt og godt hjem. Valget faldt på Dyreværnet, da de gør et fantastisk stykke arbejde for hjemløse hunde, som Agria gerne vil bakke op gennem Agria Hundegåtur.
– Ej, hvor er det bare fedt, at så mange har støttet op om hundegåturen! For Dyreværnet betyder 20.000 ekstra kroner i kassen virkelig meget! Vi får i øjeblikket en del unge hunde med særlige træningsbehov, og de ekstra penge gør, at vores personale får mulighed for at afsætte den nødvendige tid til disse hunde, siger Rikke Lee Christensen, den glade direktør for Dyreværnet.
Agria Hundegåtur løber af stablen igen til næste år, hvor det uden tvivl bliver en gentagelse af den digitale succes!
Resultater fra de seks lande:
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.
Næsten hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen: Hvis verdens mindste hunderace, en chihuahua, ikke er fastspændt, kan situationen potentielt blive fatal blot ved en hård opbremsning – ikke blot for hunden, men også for bilens øvrige passagerer, advarer Agria Dyreforsikring.
Dansk Dyreværn i Aarhus er både et dyreinternat og en hundepension. Her ankommer alle slags hunde med vidt forskellige baggrunde. Hunden.dk tog med en dag på dyreinternatet, hvor de hver dag kæmper for at skabe de bedst mulige livsbetingelser for deres firbenede beboere
I ferieperioder kan det være svært at finde pasning til familiens logrende medlem. Nu kan du få passet din hund hos Dyreværnet København og Dyreværnet Jylland v/Søndergaard Hunde- og Kattepension.
De 9 labradorhvalpe, som var en del af den store hundesag fra Lolland, er næsten klar til at blive adopteret af familier, som ved hvordan, man behandler hunde
Ni hvalpe og 10 voksne hunde blev via frugtbart samarbejde reddet fra en hård skæbne. En ansvarlig ejer gjorde, at det store dyreværnsarbejde med hundene hurtigt kunne komme i gang, og hundenes fremtid blive sikret
Det er ikke gået som man kunne håbe for nogle af de mange hunde fra sagen på Lolland. I starten af ugen døde Carrie, som sidste uge kollapsede på grund af kalkmangel. Carrie efterlader sig tre skønne hvalpe. Heldigvis er der også godt nyt
Vil du gerne hjælpe nogle af de mest udsatte dyr, så er det måske dig, Dyreværnet søger lige nu
6.794 kæledyr har allerede fået hjælp: Nu udvider Dyreværnet hjælpeindsatsen til socialt udsatte borgeres kæledyr med endnu en Frynseklinik
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor.
Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering.
Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.
Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde
I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et oplæg fra Karen Frost Knudsen, en af landets mest erfarne trænere og adfærdsrådgivere. Med mere end 20 års erfaring har hun dedikeret sit arbejdsliv til at hjælpe hunde og deres ejere med at skabe et trygt og velfungerende liv sammen.