Ulve er bedre til at lægge konflikter bag sig

22-07-2018 11:40, af Astrid Gerd Holtet

Ulve er langt bedre til at lægge konflikter bag sig og søge forsoning end hunde er, viser ny forskning

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Når dyr lever i flok opstår der en gang i mellem konflikter med aggressiv adfærd til følge. Med aggressionen følger en masse uhensigtsmæssige konsekvenser som eksempelvis skader på de involverede eller ødelagte relationer og en forstyrrelse af gruppens sammenhængskraft.

En måde at mindske de negative konsekvenser af konflikter på, er ved hurtigt at genoprette den gode relation. Evnen til forsoning er derfor vigtig, især hos dyrearter der arbejder tæt sammen.    

For at blive klogere på forskellene mellem ulve og hunde, så et østrigsk forskerhold nærmere på netop denne evne til at lægge en konflikt bag sig, og genoprette en god social relation. De sammenlignede adfærden hos fire grupper af ulve i fangenskab med fire grupper af hunde i fangenskab, og fandt en tydelig forskel. Ulvene udviste mere aggression end hundene, men havde til gengæld en langt højere evne til forsoning efter episoder med aggression end hundene havde. Efter konflikter havde hundene i stedet en tydelig tendens til i stedet at undvige hinanden.

Forskerne mener at deres resultat afspejler markante forskelle i ulve og hundes måde at leve sammen. Ulve udviser en stor grad af samarbejde, idet de blandt andet jager i flok og hjælper hinanden i plejen af hvalpene. Det kræver en stor grad af samarbejde, og langvarige konflikter kan derfor have fatale konsekvenser for flokken. Selvom hunde kan udvise nogle af de samme egenskaber som ulve, så er de dog ikke så udtalte. Hunde der lever vildt, vil primært leve af affald og selvdøde dyr, og det er hovedsageligt moderen selv, der opfostrer hvalpene.

Forskerne peger dog på, at det kræver flere undersøgelser for helt at forstå forskellene mellem ulve og hunde. Ulvene i studiet var holdt i fangenskab, og tidligere forskning har vist at dette medfører et højere niveau af aggression end hos fritlevende ulve. Hunde er derimod i højere grad tilpasset til livet i fangenskab. Det vil derfor være nødvendigt også at studere fritlevende hunde og ulve, for bedre at forstå forskellene imellem dem.

 

KILDE:

Cafazzo et al. The effect of domestication on post-conflict management: wolves reconcile while dogs avoid each other. Royal Society Open Science. Juli, 2018

Læs også

Hvilken type hund er din i kulden?

Vejret har været noget helt særligt. En intens, knasende kulde. I mange danske hjem betød tocifrede frostgrader på alt andet end stilhed. De lave temperaturer fungerer nemlig som en ultimativ kuldepersonlighedstest for vores hunde.

Naturstyrelsen Sønderjylland skærper kontrollen med løse hunde

Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Foredrag med Julian Brossé

23-02-2013 07:52, af Tine Luther
Dansk Kooiker Club inviterer til et spændende og fascinerende foredrag med hundetræner og hundeadfærdsekspert Julian Brossé som blandt andet er kendt fra DR 2 programmet ”Kysser med ulve". Foredraget afholdes den 16. marts i Årslev.

Ulve, hunde og deres retfærdighedssans

13-08-2017 16:09, af Anne Ekenberg

Visse primater forstår begrebet retfærdighed. Det har forskerne længe vidst. Men nu har forskerne vist, at både ulve og hunde også forstår sig på retfærdighed – ja, faktisk er ulves sans for retfærdighed større end hundes, skriver avisen The Independent på deres hjemmeside.

Forskelle trods slægtskab

28-02-2013 13:07, af Tine Luther
Lige som hunden tilhører vilde dyr som ulve, sjakaler, prærieulve og dingoer slægten ”canis”. Hunden mangler dog nogle af de karaktertræk, dens slægtninge er fælles om.

Spørgeskemaundersøgelse hund-hund aggression

19-06-2013 09:02, af Maja Golles
Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet ved Københavns Universitet har udsendt en spørgeskemaundersøgelse til udfyldelse af landets hundeejere. Undersøgelsen har til formål at belyse omstændighederne ved hund-hund aggression

Stor stigning i alvorlige hundebid i England

20-01-2021 12:12, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En undersøgelse fra University of Liverpool viser, at antallet af hundebid, der har krævet behandling på hospital, er næsten tredoblet de sidste 20 år

Ny Hallgren-bog

04-10-2012 14:16, af Tine Luther
Stress og angst - og dermed ofte følgende aggressivitet - er kropsligt set det samme med kun små fysiologiske forskelle. Derfor er det så vigtigt med kundskab på dette område. Det kan du blandt andet skaffe dig i den kendte, svenske hunde- og humanpsykolog Anders Hallgrens nye bog "Stress - angst og aggression hos hunde".

Når samarbejdet testes, klarer ulve sig bedre end hunde

19-02-2022 10:18, af Astrid Holtet

Sat over for en opgave, der kræver samarbejde, klarer ulve sig væsentlig bedre end hunde, viser forskningen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Er din hunds navn på årets topliste?

Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.

Enid Bak Rasmussen bisættes på fredag

17-02-2026 19:08, af Trine Askjær-Jørgensen

Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

En historie om kærlighed og guldfeber

14-02-2026 19:00, af Trine Schmidt

Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.

Stendød.

Mette vil undersøge, om niveauet af fysisk aktivitet spiller ind på hundens adfærd

18-02-2026 19:00, af Mette Skov-Jensen og Rinnie Ilsøe

Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.

Galleri fra Fredericia: Gruppevinderne

Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.