Massevis af hunde på Roskilde Dyrskue

07-06-2018 14:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et besøg på dyrskuet i Roskilde er et must for mange danske dyrefolk. I weekenden er det igen blevet tid til det traditionsrige skue. Her på hunden.dk glæder vi os over, at også hunden er talstærkt repræsenteret på årets skue

Copyright Ridehesten.com
Tyren er tegnet af Sikker Hansen

Fredag morgen klokken 8.00 åbner dørene til endnu en omgang af Roskilde Dyrskue. Et skue, hvor hundene spiller en central rolle især hos jægerfolket.

Der vil blandt være mulighed for at opleve schweisshunde i fuld vigør, ligesom man også kan møde landets eneste certificerede ulvehund, Novo, der går spor og finder ulve.

– Vi har noget for alle mennesker både for jægere og familien Danmark. Man kan blandt andet opleve en hundeeskadrille, hvor vi præsenterer vores jagthunderacer, fortæller Marie-Louise Achtung-Lyng fra Jægerforbundet.

Man kan også opleve et flot retrievershow, der er blevet øvet på hele vinteren. Derudover har Jægerforbundet været meget forudseende mht. vejret, idet der også vil være lydighedstræning i vand.

For den helt almindelige hundeejer er der hver dag åben ring med træning af en af Jægerforbundets kredsundervisere. Her er alle hunde velkomne.

– Publikum kan komme med deres hunde. Træneren vil stå inde i ringen og speake og vise træningen på hendes egen hund. Så er kunsten jo så at gøre det efter på egen hund, fortæller Marie-Louise Achtung-Lyng.

Jægerforbundets stand er måske mere et område end en egentlig stand. Da Hunden.dk fanger Marie-Louise er hun netop ved at stille op på Dyrskuepladsen sammen med en masse kolleger.

– Vi bliver i alt 150 folk på standen, og vi repræsenterer alle grene af jagt. Så der er nok at opleve hos os, fortæller hun.

Læs også

Hvor er det skønt at være heldig…

07-06-2024 11:32, af Anne Cecilie Sohl

På Hundens Dag 2024 var Broholmerselskabets Aktivitetskreds 3 (Jylland) på Lemvig Marked og Dyrskue, hvor vi samlede 13 Broholmere, som havde taget deres mennesker med, og vi var endda rigtig heldige med vejret – en dag med skønt solskin.

Bedste hundeår nogensinde på Roskilde Dyrskue

12-06-2018 08:28, af Camilla Tiefensee Schrøder

Jagtområdet har været en kæmpe succes, og de planlægger at udvide med flere racer til næste år, fortæller hundestand-koordinator Johnny Bastian fra Jægerforbundet

Novo kan opsnuse ulven

10-06-2018 08:30, af Camilla Tiefensee Schrøder

På årets Roskilde Dyrskue viser Danmarks eneste certificerede ulvehund, hvordan den bruger sin veltrænede snude til at finde ulvespor

De vigtige mentalbeskrivelser

12-05-2019 14:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I et telt bevogtet af spøgelser, holder DKK’s mentalbeskrivelsesudvalg til. Det er første gang, de er repræsenteret ved en udstilling

Roskilde: Ny stjerne i søndagens Store ring

11-05-2025 20:32, af Cecilie Friis Amstrup

Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.

Hund fandt rotte i bagerbutik efter kun 20 sekunders søgen

07-01-2015 14:08, af Tine Luther
En rottefængers hund udførte sit arbejde til UG hos bager i Roskilde.

Hundeudstillingsskole på Store Hestedag

29-07-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Annette Bystrup kommer og laver Ringtræning / ”Hundeudstillings-skole” på Store Hestedag. Hun er en dygtig ”all-around dommer”, som dømmer udstillinger i både Danmark og ude i verden

Hvorfor har nogle hunde hængeører?

16-10-2021 09:00, af Astrid Gerd Holtet

Selvom hunde og ulve er i familie med hinanden, ligner de på mange punkter ikke længere hinanden – hængeører, pletter og krøllet pels er eksempelvis ikke noget der ses hos den vilde ulv. Men hvorfor har hundene fået disse særlige træk?

 

Fritlevende ulve i Danmark

11-02-2012 08:56, af Tine Luther
Nogle danskere er af den mening, at det vil være fint at sætte ulve ud i den danske natur. Med baggrund i de problemer, ulve forårsager i Sverige, herunder angreb på hunde, siger Jægerforbundet nej tak!

Hvalp stjålet fra internat

06-05-2013 12:24, af Maja Golles
En hundehvalp blev natten til fredag stjålet fra Roskilde Internat - måske af et bandemedlem

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

NYHED: Nathalie Dalmatian Shampoo

01-04-2026 08:30, af Nathalie Dog Care

Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.

5 unikke påskeudflugter: En perle i hver landsdel

Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?

Brohavens Hunde Loge: Her trives naboskabet

02-04-2026 19:00, af Karin Funch

I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.