Fredag morgen klokken 8.00 åbner dørene til endnu en omgang af Roskilde Dyrskue. Et skue, hvor hundene spiller en central rolle især hos jægerfolket.
Der vil blandt være mulighed for at opleve schweisshunde i fuld vigør, ligesom man også kan møde landets eneste certificerede ulvehund, Novo, der går spor og finder ulve.
– Vi har noget for alle mennesker både for jægere og familien Danmark. Man kan blandt andet opleve en hundeeskadrille, hvor vi præsenterer vores jagthunderacer, fortæller Marie-Louise Achtung-Lyng fra Jægerforbundet.
Man kan også opleve et flot retrievershow, der er blevet øvet på hele vinteren. Derudover har Jægerforbundet været meget forudseende mht. vejret, idet der også vil være lydighedstræning i vand.
For den helt almindelige hundeejer er der hver dag åben ring med træning af en af Jægerforbundets kredsundervisere. Her er alle hunde velkomne.
– Publikum kan komme med deres hunde. Træneren vil stå inde i ringen og speake og vise træningen på hendes egen hund. Så er kunsten jo så at gøre det efter på egen hund, fortæller Marie-Louise Achtung-Lyng.
Jægerforbundets stand er måske mere et område end en egentlig stand. Da Hunden.dk fanger Marie-Louise er hun netop ved at stille op på Dyrskuepladsen sammen med en masse kolleger.
– Vi bliver i alt 150 folk på standen, og vi repræsenterer alle grene af jagt. Så der er nok at opleve hos os, fortæller hun.
På Hundens Dag 2024 var Broholmerselskabets Aktivitetskreds 3 (Jylland) på Lemvig Marked og Dyrskue, hvor vi samlede 13 Broholmere, som havde taget deres mennesker med, og vi var endda rigtig heldige med vejret – en dag med skønt solskin.
Jagtområdet har været en kæmpe succes, og de planlægger at udvide med flere racer til næste år, fortæller hundestand-koordinator Johnny Bastian fra Jægerforbundet
På årets Roskilde Dyrskue viser Danmarks eneste certificerede ulvehund, hvordan den bruger sin veltrænede snude til at finde ulvespor
Hundeudstillingen i Roskilde er i fuld gang. De første vindere er allerede fundet og stemningen er helt i top på dyreskuepladsen
Så går det løs med hundeudstilling i Roskilde. Her får du et overblik over, hvor du kan se de forskellige racer i dag
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Fåreavler har succes med at lade hunde beskytte sine får mod ulve
SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?