Fredag morgen klokken 8.00 åbner dørene til endnu en omgang af Roskilde Dyrskue. Et skue, hvor hundene spiller en central rolle især hos jægerfolket.
Der vil blandt være mulighed for at opleve schweisshunde i fuld vigør, ligesom man også kan møde landets eneste certificerede ulvehund, Novo, der går spor og finder ulve.
– Vi har noget for alle mennesker både for jægere og familien Danmark. Man kan blandt andet opleve en hundeeskadrille, hvor vi præsenterer vores jagthunderacer, fortæller Marie-Louise Achtung-Lyng fra Jægerforbundet.
Man kan også opleve et flot retrievershow, der er blevet øvet på hele vinteren. Derudover har Jægerforbundet været meget forudseende mht. vejret, idet der også vil være lydighedstræning i vand.
For den helt almindelige hundeejer er der hver dag åben ring med træning af en af Jægerforbundets kredsundervisere. Her er alle hunde velkomne.
– Publikum kan komme med deres hunde. Træneren vil stå inde i ringen og speake og vise træningen på hendes egen hund. Så er kunsten jo så at gøre det efter på egen hund, fortæller Marie-Louise Achtung-Lyng.
Jægerforbundets stand er måske mere et område end en egentlig stand. Da Hunden.dk fanger Marie-Louise er hun netop ved at stille op på Dyrskuepladsen sammen med en masse kolleger.
– Vi bliver i alt 150 folk på standen, og vi repræsenterer alle grene af jagt. Så der er nok at opleve hos os, fortæller hun.
På Hundens Dag 2024 var Broholmerselskabets Aktivitetskreds 3 (Jylland) på Lemvig Marked og Dyrskue, hvor vi samlede 13 Broholmere, som havde taget deres mennesker med, og vi var endda rigtig heldige med vejret – en dag med skønt solskin.
Jagtområdet har været en kæmpe succes, og de planlægger at udvide med flere racer til næste år, fortæller hundestand-koordinator Johnny Bastian fra Jægerforbundet
På årets Roskilde Dyrskue viser Danmarks eneste certificerede ulvehund, hvordan den bruger sin veltrænede snude til at finde ulvespor
Bracco italiano imponerede og sikrede sig titlen som Best in Show på sidste udstillingsdag i Roskilde. Hundens elegante fremtoning og stærke bevægelser gjorde den til en klar vinder.
Det skulle have været et af årets hundehøjdepunkter. Men nu er det aflyst på grund af corona. Arrangør lover at vende tilbage i 2021 med et endnu større arrangement
Nu er Store Hestedags program ude, og der er godt nok meget for hundefolket
I den kommende uge udkommer det nyeste nummer af HUNDEN. Her kan du læse lidt om, hvad du kan glæde dig til
Udstillingen i Roskilde fik besøg af to politibetjente og deres makker
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.