I jagtområdet på Roskilde Dyrskue er der masser af spændende indslag for hundeentusiaster. En af de lidt mere sjældne hundeprogrammet i år er ulvehunden Novo, som er specialtrænet i ulvejagt.
– En ulvehund er en påvisningshund, som man bruger til at spore ulve med. Den kommer aldrig i nærkontakt med ulve, men bruges, hvis en ulv skal lokaliseres og skydes, forklarer Leif Nielsen fra Schweiss-registret, mens Johnny Nielsen gør klar til opvisning med sin hund.
Ulvehundens jobmuligheder i Danmark er ikke gode, da de få ulve, vi har i landet, som bekendt ikke må skydes. Men i Sverige, Norge og Finland er der brug for ulvehundene i områder, hvor man har problemer med ulve, der gør livet besværligt for landmænd eller kommer for tæt på mennesker. Og den opgave er Novo ekspert i.
Under 10 i verden
Det er kun i Sverige, man uddanner den type hunde, og der findes ind til videre kun 8 hunde i verden, som har certifikat på deres evne til at spore ulve. Novo er en af dem og altså den eneste af sin slags i Danmark. Officielt kaldes en ulvehund som Novo en certificeret rovbesigtigelseshund.
– Det kan være en hvilken som helst race, men typisk bruges jagthunde eller andre større hunde med en god næse, fortæller Johnny Bastian. Hans egen er en Malinois, en korthåret belgisk hyrdehund. Den blev certificeret i 2015, og der er strenge krav for at bestå prøven, hvor hundenes præcision kontrolleres vha. GPS-udstyr, fortæller Johnny Bastian:
– Hundene skal følge efter ulve og bjørne med GPS-halsbånd. Hvis hunden går mere end 15 meter fra sporet, så er den ikke godkendt.
Lort og ulvepels med underskrift
Før hunden kommer ind på opvisningsbanen, bliver der lagt skind og totter fra både ulve og andre dyr rundt omkring på græsset, og der bliver sat bittesmå, hvide filtpropper med fært forskellige steder. Johnny har også en ulvelort med i en pose. – Er der nogen, der vi lugte?, spørger han og holder den frem foran publikum. Nej tak, det er der ikke lige nogen, der har lyst til.
Ulven er fredet i Danmark, og derfor har Johnny skrevet under på i Sverige, at han er i besiddelse af ulvepels til træningen af sin hund. Nu skal den vise sine evner til at lokalisere ulvesporene.
Novo kommer ind og går straks i gang med at snuse begejstret. Alle andre dyreskind viser den ingen interesse for, men når den finder en ulvetot, lægger den sig ned og kigger forventningsfuldt op på sin herre.
Fra frygtsom ulv til selskabshund i sofaen – ny bog sætter fokus på menneskets bedste ven
Fredag skrev vi om en jagthund, der havde været oppe at slås med en ulv. Men nu tager sagen en ny drejning. Det kan nemlig ikke bevises, at der var en ulv
Torsdag blev en jagthund angrebet af en ulv vest for Svenstrup. Politiet opfordrer hundeluftere til at holde hunden i snor
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.