Bedste hundeår nogensinde på Roskilde Dyrskue

12-06-2018 08:28, af Camilla Tiefensee Schrøder

Jagtområdet har været en kæmpe succes, og de planlægger at udvide med flere racer til næste år, fortæller hundestand-koordinator Johnny Bastian fra Jægerforbundet

Copyright Ridehesten.com
Foto: Camilla Tiefensee Schrøder

Selvom køer og heste indtager størstedelen af pladsen på Roskilde Dyrskue, har hundene også deres helt eget hjørne i form af jagtområdet, hvor der har været aktiviteter og opvisninger med hunde hele weekenden. Og det er gået helt forrygende i år, fortæller en begejstret hundestands-koordinator Johnny Bastian fra Jægerforbundet:

– Det er det bedste hundeår, vi nogensinde har haft. Her har været mange flere mennesker, end der plejer, og folk er blevet her i længere tid, siger han.

Johnny og kollegaen Marie-Louise Achton-Lyng fra Danmarks Jægerforbund vurderer, at en ny indretning af jagtområdet har været med til at tiltrække flere. Der var kommet et nyt vandbassin og træer på opvisningsbanen, hundestandene var blevet rykket tættere på indgangen, og så var der kommet bænke, som gjorde, at flere blev siddende længe og hyggede sig i stedet for bare at gå videre.


Vil du være med næste år?
Der var også flere racer repræsenteret i år, og næste år planlægger jægerforbundet at have endnu flere jagthunderacer på programmet. Kleiner Münsterländer og Gl. Dansk Hønsehund har bl.a. vist interesse, fortæller Johnny Bastian.

– Hvis der er andre jagthunderacer, der gerne vil med næste år, så skal de bare henvende sig, lyder opfordringen fra hundestandskoordinatoren.

Næsten 86.000 mennesker lagde vejen forbi Roskilde Dyrskue i år, og allertættest befolket var pladsen om lørdagen, hvor hele 39.700 indløste billet til dyrskuepladsen.

Der var masser af aktiviteter for hundeinteresserede, både i jagtområdet og i 4H-området for børn. Mærk lidt af stemningen i billedserien her.

Læs mere om Roskilde Dyrskue i augustnummeret af Magasinet HUNDEN.

Læs også

Novo kan opsnuse ulven

10-06-2018 08:30, af Camilla Tiefensee Schrøder

På årets Roskilde Dyrskue viser Danmarks eneste certificerede ulvehund, hvordan den bruger sin veltrænede snude til at finde ulvespor

Massevis af hunde på Roskilde Dyrskue

07-06-2018 14:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et besøg på dyrskuet i Roskilde er et must for mange danske dyrefolk. I weekenden er det igen blevet tid til det traditionsrige skue. Her på hunden.dk glæder vi os over, at også hunden er talstærkt repræsenteret på årets skue

Jagthunde på Roskilde Dyrskue

02-06-2011 10:33, af Anne Kristine Tollestrup
På weekendens dyrskue i Roskilde kan du møde jagthunde og prøve spændende aktiviteter på Danmarks Jægerforbunds stand.

Ny børnebog om hunde: ”Pelsen, Pytten og Pølsen”

13-10-2012 08:39, af Tine Luther
Opdrætteren Hanne Mathiasen tæve fødte kun én hvalp, og eftersom livet som enehvalp ikke er særlig befordrende, tog Hanne en fremmed hvalp ind, der manglede en kærlig mor. Det blev en succes for alle parter – og ud af projektet sprang også en børnebogen ”Pelsen, Pytten og Pølsen”

Husk hundetegnet – altid

15-05-2011 10:49, af Tine Luther
Hunde skal altid bære hundetegn – også under arbejde som f.eks. jagt. Undlader du hundetegnet, kan det koste i tusindvis af kroner.

Blog: Min hund: En topatlet - Optimer hundens præstation og undgå skader. Del II: “Nedkøling” og restitution

19-11-2021 08:41, af Karoline Sidelmann Brinch

Til tider glemmer vi, at mange af vores hunde er topatleter, som yder store fysiske præstationer fx til jagt, canicross, agility, mv. Derfor har de brug for vores hjælp til at yde deres bedste og undgå skader. I min seneste blog skrev jeg om vigtigheden af at varme op, når vores sports-hunde skal ud og præstere. I dag skal det handle om tiden efter, hunden har været afsted: Hvordan sikrer vi på bedste vis, at hunden hurtigt kommer sig ovenpå kraftanstrengelserne og restituerer bedst muligt

Sådan kan du og din hund støtte Danmarksindsamlingen

28-01-2021 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lilleskov Slot, der blandt andet står bag K9 Biathlon for alle, bruger nu deres store succes til at hjælpe andre. Derfor har de bestemt at donere en stor del af overskuddet fra virtuelle løb til Danmarksindsamlingen

Hund fanget to uger på norsk fjeldhylde

26-10-2011 12:12, af Tine Luther
En norsk elghund, der forsvandt for to uger siden under jagt, er nu fundet i live.

Tyv jagtet 15 km af politihund

14-12-2012 11:26, af Tine Luther
En særdeles ihærdig politihund med en lige så ihærdig fører fandt en indbrudstyv efter 15 iskolde kilometers jagt.

Norske racer skal reddes

11-03-2011 10:46, af Tine Luther
Flere norske hunderacer er i fare for at uddø på grund af dalende interesse for jagt. Med større fokus på harejagt kan både norske harehunderacer og norsk jagttradition gå en lysere fremtid i møde.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Tegn på at hunden fryser

22-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

En stor hund i en lille pakke

20-11-2025 13:10, af Karina Green Damsgaard

Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Weekendens hundeaktiviteter

21-11-2025 14:12, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på

Dansk dobbelttriumf ved VM i Ungarn

25-11-2025 13:47, af Karina Green Damsgaard

Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rally Dysten – Den lille hundeskole der kunne

24-11-2025 14:42, af Shandi Bech

En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene