Succes med besøgshunde: TrygFonden Besøgshunde i tre nye kommuner

08-06-2012 09:40, af Tine Luther
Inden længe kan de ældre og demente på plejecentre på Bornholm samt i Ringkøbing-Skjern og Skanderborg se frem til besøg fra firbenede venner. De tre kommuner er netop blevet en del af TrygFonden Besøgshunde, og nu søges frivillige hundeejere og deres hunde, som vil være med til at gøre en forskel til glæde for beboerne.
Copyright Ridehesten.com

Først var der tre, så blev de seks – og nu er ni kommuner med i TrygFonden Besøgshunde. Besøgshundeordningen, som begyndte i 2010, er blevet en stor succes, og både kommuner og hundeejere i hele landet viser interesse for at være med. Derfor udvides ordningen nu med tre nye kommuner, så endnu flere ældre og demente kan få glæde af hundenes selskab. - Det er to år siden, vi etablerede TrygFonden Besøgshunde, og det går rigtig godt i de kommuner, hvor vi er i gang. Det er overvældende at opleve den store opbakning til projektet fra plejecentrene, som gerne vil tilbyde beboerne at få besøg af hundene. Samtidig er der en utrolig velvillighed blandt hundeejerne, som gerne giver noget af deres tid for at gøre en forskel for de ældre og demente, fortæller Trine Heidemann, underdirektør i TrygFonden. - Vi får også løbende henvendelser fra både kommuner og hundeejere i hele landet, som gerne vil være med i TrygFonden Besøgshunde, og det er på den baggrund, at vi nu udvider ordningen. Besøgene liver hverdagen op På plejecentrene bliver der set frem til besøgene fra hundene og deres ejere, ikke mindst blandt de beboere som selv har været hundeejere engang. Erfaringerne fra plejecentrene er, at hundene liver stemningen op, og at de giver anledning til en del snak mellem beboerne – også efter hundenes besøg. I Skanderborg ser man frem til at få besøg af TrygFonden Besøgshunde. - Vi har allerede erfaring med hunde på et par af vores plejecentre, da nogle af de ansatte indimellem tager deres hunde med på arbejde til stor glæde for beboerne. Derfor takkede vi ja til at deltage i TrygFonden Besøgshunde, så besøgene kan blive mere organiserede og være et tilbud, som alle plejecentrene har mulighed for at blive en del af. Jeg er sikker på, at hundenes besøg vil live stemningen blandt vores beboere op og være noget, som de ser frem til. Samtidig er det spændende, at vi skal være med til at samle erfaringer, som andre kommuner kan få gavn af, siger Peter Sinding Poulsen, fagchef for ældreområdet i Skanderborg Kommune. Med de tre nye kommuner deltager i alt 91 plejecentre i besøgsordningen, og planen er, at tilbuddet på sigt skal udbredes. Læs mere om projektet via linket under billedet til højre.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

GIUM og de irske ulvehunde

09-10-2025 10:55, af Tine Olga Agerbo J. Heede

I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle

Danmark er verdensmestre i rally

13-10-2025 14:00, af Karina Green Damsgaard

Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dog Run DK kickstarter landsdækkende løbsserie

05-10-2025 10:00, af Carina Bak Dinesen

Dansk Canicross Forbund (DCF) lancerer i år en landsdækkende løbsserie, DCF Dog Series 2025-26, der skal samle hundeentusiaster fra hele Danmark til motion, konkurrence og fællesskab i naturen. Serien giver deltagerne mulighed for at samle point gennem sæsonen ved at deltage i flere løb, og ved sæsonens afslutning kåres en samlet vinder

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Del din hund i efterårsstemning

12-10-2025 13:50, af Karina Green Damsgaard

Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Sådan lærer skolehunden James eleverne at være gode venner

10-10-2025 11:00, af Yasmin Bøllehuus

Hvordan lærer man børn, der har svært ved sociale relationer, at være gode venner?
På en specialskole for børn med autisme har jeg fundet svaret i samarbejdet med vores firbenede kollega, skolehunden James

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet