Et mindeværdigt nytår på Danmarks første hundekro

08-01-2025 13:50, af Cecilie Friis Amstrup

Rold Gl. Kro, Danmarks første hundekro, fejrede nytårsaften med stor succes under ledelse af krofatter Jørgen Bak Rasmussen. Gæster og deres hunde nød en aften fyldt med hygge, lækker mad og en særlig atmosfære, hvor alle blev forkælet.

Copyright Ridehesten.com
Første nytår på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro - blev en stor succes for både firbenede og tobenede gæster. Foto: Wiegaarden

For mange hundeejere kan nytårsaften være en udfordring på grund af fyrværkeri og larm. Rold Gl. Kro formåede at skabe en rolig og indbydende atmosfære, hvor både mennesker og deres firbenede venner kunne føle sig hjemme. Gæsterne blev budt velkommen med luksuriøse hundesenge og adgang til smukke naturområder, ideelle til gåture før og efter nytårsfesten.

Ylva Bach, der ankom fra Brøndby Strand med sin mand Jesper og deres hund Molly, udtalte: – Vi havde egentlig forventet, at vores hund ville blive nervøs på grund af fyrværkeri. Men med de mange andre hunde og den rolige atmosfære, mærkede vi ikke særlig meget til det. Det var fantastisk at kunne slappe af og nyde aftenen uden bekymringer.

Copyright Ridehesten.com
Ylva og Jesper Bach havde deres hund Molly med til nytår på hundekroen. De kom helt fra Brøndby Strand for at opleve et roligere nytår i selskab med deres elskede hund. Foto: Wiegaarden

Kroen havde på forhånd lovet, at der ikke blev fyret fyrværkeri af fra deres side, men at de ikke kunne garantere et helt lydløst nytår. Det viste sig da også, at beboerne i Rold ønskede at fejre nytår med krudt, men gæsterne udtrykte, at det var i ret begrænsede mængder og over en relativt kort periode. Kombineret med den gode atmosfære med musik og snak i salen, så var det de færreste hunde, der mærkede meget til fyrværkeriet. 

Rigtig mange glade gæster og hunde
Flere gæster delte deres positive oplevelser på sociale medier. Mia Schultz Lunby skrev: – Vi holdt også nytår på kroen med vores hund, som heller ikke er glad for fyrværkeri. Det kan klart anbefales, og som store hundeelskere er det fantastisk at være et sted, hvor de firbenede er så velkomne og i fokus.

Inge Sørensen tilføjede: – Tak for en hyggelig aften med god mad og hygge. Vi er tidligere hundeejere, men må sige, at vi slet ikke bemærkede hundene. Vil anbefale andre at besøge kroen også.

Krofatterens refleksioner
Krofatter Jørgen Bak Rasmussen udtrykte stolthed over det vellykkede arrangement: – Vi ønskede at skabe en uformel og afslappet ramme, hvor både gæster og deres hunde kunne føle sig hjemme. Det handler om nærvær, hygge og om at tage hul på det nye år med et smil.

Han tilføjede, at der naturligvis var en vis spænding forud for aftenen: – Vi var selvfølgelig lidt nervøse, fordi det var første gang, men det er gået over al forventning. Vi har lært meget af denne oplevelse og glæder os allerede til næste år.

Copyright Ridehesten.com
Gæsterne mødtes lige inden H.M. Kongens nytårstale, der naturligvis blev fulgt nøje på tv. Foto: Wiegaarden

Kroen kunne desuden glæde sig over at være fuldt booket på samtlige værelser, inklusiv luksussuiten, hvilket er en imponerende præstation i betragtning af, at det var første nytår som hundekro. 

Kulinariske oplevelser
Aftenens menu, der blandt andet bestod af en forret med rimmet torsk, hovedret med dyrevildt, pommes anna og skysauce samt en dessert med chokoladekage, sorbetis og bær, høstede stor ros fra gæsterne. En af dem bemærkede: – Kødet var fantastisk mørt, og det hele var perfekt tilberedt.

Annbritt Porup, der fejrede nytår med sin familie og deres to boston terriere, udtalte: – Jeg spiste nok også lidt for meget af den lækre chokoladekage til dessert, men det var simpelthen for godt til at lade være.

En tradition i svøb
Mange gæster afsluttede nytåret med en morgenmad på kroen og en gåtur i de nærliggende naturskønne områder som Rebild Bakker, Den Jyske Skovhave og Madum Sø. Flere nævnte, at de overvejer at vende tilbage til sommer for at opleve området i en anden årstid.

Annbritt Porup og hendes familie har allerede forhåndsreserveret suiten til næste nytår: – Det her sted har alt det, vi har brug for. Det er fantastisk at kunne fejre nytår sammen som familie uden at gå på kompromis med vores hundes trivsel.

Rold Gl. Kro har med sit første nytårsarrangement under ny ledelse skabt en unik oplevelse for både to- og firbenede gæster, der allerede ser frem til næste års fejring.

 

Læs også

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

Fra HUNDEN: Ven med en hund – når børn og hunde bliver venner for livet

27-06-2025 06:42, af Karina Green Damsgaard

Dansk Kennel Klubs projekt "Ven med en hund" lærer børn at forstå og omgås hunde på en tryg og positiv måde. På Tjæreborg Skole i Sydjylland har det vigtige emne fået en særlig plads, og begejstringen er til at tage og føle på blandt både elever, lærere og forældre.

HERNING: Gratis fotos af Årets Racevindere

11-11-2021 09:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Igen i år byder Wiegaarden på gratis fotografering af alle de hunde, der er blevet den bedste i racen i år. Kom forbi studiet i Herning, så vi kan få taget et lækkert billede af hunden

Kampen mod kiloene

18-10-2019 15:00, af Astrid Gerd Holtet og Bjarke Kirkegaard Nielsen

Overvægt har i flere år været et stigende problem hos de danske hunde, men hvad kan vi gøre, hvis vores hund bliver for tyk? 

Norge: Stort sexmisbrug af hunde trækker tråde til Danmark

23-09-2020 19:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En stor sag om seksuelt misbrug af hunde er netop nu ved at blive trevlet op i Norge. Indtil nu er 10 mænd anholdt i den uhyggelige sag, der også bliver efterforsket i Danmark

Hvor meget sover hunde?

18-03-2014 13:13, af Tine Luther
Søvnbehovet varierer fra hund til hund, for de flestes vedkommende er det mellem 12 og 18 timer. Hvalpe sover langt mere.

Hvorfor får hunde leversvigt?

30-01-2022 08:14, af Astrid Gerd Holtet

Leversvigt er en alvorlig tilstand, som kan ende med at koste hunden livet. Vi ser lidt nærmere på, hvad der sker når leveren ikke længere virker – og hvad det betyder for hunden  

Britiske hundeejere går 1600 km om året

01-03-2018 14:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nyt britisk studie har sat fokus på gåture med hunde, og er kommet frem til nogle interessante tal

Heste og hunde forstår hinandens legesprog

23-04-2020 08:02, af Merete Haahr

Forståelsen for leg mellem forskellige arter har hidtil fokuseret på samspillet mellem domesticerede dyr, som hunde og mennesker, men nu har forskere fra Italien gjort nogle banebrydende fund, som åbner op for en helt ny forståelse af vores universelle legesprog

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Ømme poter: Dyrlægerne fjerner mange græsavne

30-06-2025 15:40, af Cecilie Friis Amstrup

Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

Min drøm blev til virkelighed ved VM

04-07-2025 06:30, af Cecilie Friis Amstrup

Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

Fra HUNDEN: Sund vejrtrækning for kortsnudede hunde

03-07-2025 09:21, af Karina Green Damsgaard

Engelsk bulldog, fransk bulldog og mops er blandt de mest populære og elskede hunderacer i Danmark og er kendte for deres nuttede udseende, kompakte bygning og store personlighed. Deres karakteristiske korte snude er dog desværre også årsag til helbredsmæssige udfordringer.