Politihund forhindrede selvmord

31-07-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tidligere på sommeren var politiassistent Karsten Hav og hans hund Thor på en lidt speciel opgave, der takket være den dygtige hund endte lykkeligt

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Da politiassistent fra Nordjyllands Politi Karsten Hav i maj måned fik en opgave, der i starten lød på et barn på motorvej, kom politihunden Thor for alvor på opgave.

– Vi var et stykke væk fra stedet, men på grund af travlhed, var vi den patrulje, der var tættest på, fortæller Karsten Hav, der på det tidspunkt befandt sig ved Mariager, mens anmeldelsen kom fra motorvejen syd for Hobro.

Han kørte frem til stedet med fuld udrykning, mens der kom flere og flere anmeldelser om barnet, der gik frem og tilbage ved den trafikerede motorvej.

– Inden vi nåede frem, var en borger holdt ind til siden og taget kontakt til personen. Det viste sig, at det ikke var et barn men en ung kvinde. Da vi kommer frem, er hun stukket af fra borgeren. Han fortæller, at han mener, hun er psykisk syg og ikke ønsker at leve mere. Derefter peger han i den retning, hun stak af fra ham, lyder det fra Karsten Hav.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Thor fik dog med det samme fært i en lidt anden retning i nødsporet. Derefter følger hunden sporet 3-400 meter ind over et grønt område og over en asfalteret vej, hvorefter sporet går tilbage mod motorvejen.

– Der kan jeg så se en person, der ligger og forsøger at gemme sig i en grøft 30 meter længere fremme. Da hun opdager os, løber hun, alt hvad hun kan mod motorvejen, husker politiassistenten, der ikke slap hunden, da man ikke bruger hunden til at stoppe personer i disse situationer.

– Jeg løb alt, hvad jeg kunne efter hende og råbte til hende, at hun skulle stoppe, hvilket kun ikke gjorde. Jeg havde næsten indhentet hende, da hun nåede en bro over motorvejen. Her gik hun på ydersiden af broen, mens jeg og Thor gik på indersiden. Lige da hun gør klar til at springe og slipper gelænderet, griber jeg fat i hendes arm og trækker hende over gelænderet, fortsætter han.

Karsten Hav er ikke i tvivl om, at opgaven kunne være endt helt anderledes, hvis ikke han havde haft Thor.

– Havde jeg ikke haft Thor, havde jeg ikke haft en chance for at finde hende, og så kunne det være endt helt galt. Så det var rigtig flot løst af ham, siger han.

 

Thor
Thor er 6 år gammel, og han er gruppe 1 hund, hvilket vil sige, at hans opgaver består i gerningsstedssøg ved voldsomme forbrydelser som drab, vold og voldtægt med mere. Men til daglig indgår han også i de mere almindelige politiopgaver som humanitære eftersøgninger, fange tyveknægte og søge efter tabte genstande mm.

– Hans speciale er sporsøg. Han har fundet flere demente, børn og banditter på spor, så det er han virkelig dygtig til. Derudover er det dejligt, at han også er en fantastisk familiehund. Jeg har to børn herhjemme, som han elsker at lege med, lyder det fra Karsten Hav.

Den unge kvinde blev indlagt på psykiatrisk afdeling, hvor hun fik den fornødne hjælp. 

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Læs også

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Danmarks bedste politihund er gået bort

24-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.

Karsten og Thor: Et unikt team i politiets hundetjeneste

14-01-2025 15:03, af Karina Green

Karsten Hav Sørensen og Thor er et enestående team, der ikke kun har været med til at løse utallige sager, men også har sat standarden for, hvordan en hundefører og hans hund skal arbejde sammen. Deres samarbejde er et eksempel på det bedste, man kan forvente af politiets hundetjeneste, og det er derfor, Karsten og Thor er blevet udvalgt og indstillet til prisen som Årets Politihund af landets leder af hundeafdelingerne og Politihundetjenesten.

’’Uden James var jeg ikke mødt op’’

12-07-2025 07:24, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse. 

Vuffeli slog rekord i Løvens Hule

20-01-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har i flere dage forsøgt at få et interview med drengene fra Vuffeli, efter de havde stor succes i sidste uges afsnit af Løvens Hule. Den store succes har dog også givet travlhed, og så må hunden.dk naturligvis vente

Flotte danske resultater ved NM i Nordisk Program

29-09-2019 10:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark havde 14-15 september landshold afsted til Värnamo i Sverige, hvor der blev afholdt Nordiske Mesterskaber i Nordisk Program. Det gik ret godt

Stjålet retriever fundet på plejecenter

20-11-2023 20:47, af Anne Cecilie Sohl

Tirsdag i sidste uge forsvandt en hund fra en adresse i Vordingborg, og ejeren, en 69-årig mand, efterlyste hunden på de sociale medier, for han var i sagens natur bekymret for, hvor hans hund var henne.

Når verden ramler og fremmede bliver til venner

11-07-2017 10:33, af Marianne Hagstrøm

Den 3. juni i år, kl. 06.10 oplevede jeg mit – og nok de fleste hundeejers – værste mareridt. Her opdagede jeg, at nogle af mine hunde – der iblandt en tæve og tre af hendes hvalpe, som var 9 uger gamle – var sluppet ud af en bagdør. Døren var blæst op ud til en nedlagt lade, og der havde de fundet et hul og var smuttet ud i den store verden.

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

Politihund skal ikke aflives

26-11-2022 09:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det får ikke konsekvenser for den politihund, der mandag aften bed en kvinde, der var blevet væk. Tidligere har Nordjyllands Politi fortalt, at hunden i værste fald kunne risikere aflivning, men efter undersøgelser af handlingsforløbet bliver dette ikke tilfældet

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse