Politihund forhindrede selvmord

31-07-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tidligere på sommeren var politiassistent Karsten Hav og hans hund Thor på en lidt speciel opgave, der takket være den dygtige hund endte lykkeligt

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Da politiassistent fra Nordjyllands Politi Karsten Hav i maj måned fik en opgave, der i starten lød på et barn på motorvej, kom politihunden Thor for alvor på opgave.

– Vi var et stykke væk fra stedet, men på grund af travlhed, var vi den patrulje, der var tættest på, fortæller Karsten Hav, der på det tidspunkt befandt sig ved Mariager, mens anmeldelsen kom fra motorvejen syd for Hobro.

Han kørte frem til stedet med fuld udrykning, mens der kom flere og flere anmeldelser om barnet, der gik frem og tilbage ved den trafikerede motorvej.

– Inden vi nåede frem, var en borger holdt ind til siden og taget kontakt til personen. Det viste sig, at det ikke var et barn men en ung kvinde. Da vi kommer frem, er hun stukket af fra borgeren. Han fortæller, at han mener, hun er psykisk syg og ikke ønsker at leve mere. Derefter peger han i den retning, hun stak af fra ham, lyder det fra Karsten Hav.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Thor fik dog med det samme fært i en lidt anden retning i nødsporet. Derefter følger hunden sporet 3-400 meter ind over et grønt område og over en asfalteret vej, hvorefter sporet går tilbage mod motorvejen.

– Der kan jeg så se en person, der ligger og forsøger at gemme sig i en grøft 30 meter længere fremme. Da hun opdager os, løber hun, alt hvad hun kan mod motorvejen, husker politiassistenten, der ikke slap hunden, da man ikke bruger hunden til at stoppe personer i disse situationer.

– Jeg løb alt, hvad jeg kunne efter hende og råbte til hende, at hun skulle stoppe, hvilket kun ikke gjorde. Jeg havde næsten indhentet hende, da hun nåede en bro over motorvejen. Her gik hun på ydersiden af broen, mens jeg og Thor gik på indersiden. Lige da hun gør klar til at springe og slipper gelænderet, griber jeg fat i hendes arm og trækker hende over gelænderet, fortsætter han.

Karsten Hav er ikke i tvivl om, at opgaven kunne være endt helt anderledes, hvis ikke han havde haft Thor.

– Havde jeg ikke haft Thor, havde jeg ikke haft en chance for at finde hende, og så kunne det være endt helt galt. Så det var rigtig flot løst af ham, siger han.

 

Thor
Thor er 6 år gammel, og han er gruppe 1 hund, hvilket vil sige, at hans opgaver består i gerningsstedssøg ved voldsomme forbrydelser som drab, vold og voldtægt med mere. Men til daglig indgår han også i de mere almindelige politiopgaver som humanitære eftersøgninger, fange tyveknægte og søge efter tabte genstande mm.

– Hans speciale er sporsøg. Han har fundet flere demente, børn og banditter på spor, så det er han virkelig dygtig til. Derudover er det dejligt, at han også er en fantastisk familiehund. Jeg har to børn herhjemme, som han elsker at lege med, lyder det fra Karsten Hav.

Den unge kvinde blev indlagt på psykiatrisk afdeling, hvor hun fik den fornødne hjælp. 

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Læs også

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Danmarks bedste politihund er gået bort

24-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.

Karsten og Thor: Et unikt team i politiets hundetjeneste

14-01-2025 15:03, af Karina Green

Karsten Hav Sørensen og Thor er et enestående team, der ikke kun har været med til at løse utallige sager, men også har sat standarden for, hvordan en hundefører og hans hund skal arbejde sammen. Deres samarbejde er et eksempel på det bedste, man kan forvente af politiets hundetjeneste, og det er derfor, Karsten og Thor er blevet udvalgt og indstillet til prisen som Årets Politihund af landets leder af hundeafdelingerne og Politihundetjenesten.

Mirakelredning af storpuddel der sad fast i tre døgn

29-01-2025 09:29, af Cecilie Friis Amstrup

En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.

Succes: Hunde vogter får

15-01-2018 15:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fåreavler har succes med at lade hunde beskytte sine får mod ulve

12.150 kroner til Grand Danois Klubben

11-05-2020 08:12, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Grand Danois Klubben har nu afsluttet deres store Sammen Hver For Sig event, og det blev en succes så stor som en velvoksen grand danois

Når snuderne redder dagen

18-05-2025 07:02, af Cecilie Friis Amstrup

Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.

Når verden ramler og fremmede bliver til venner

11-07-2017 10:33, af Marianne Hagstrøm

Den 3. juni i år, kl. 06.10 oplevede jeg mit – og nok de fleste hundeejers – værste mareridt. Her opdagede jeg, at nogle af mine hunde – der iblandt en tæve og tre af hendes hvalpe, som var 9 uger gamle – var sluppet ud af en bagdør. Døren var blæst op ud til en nedlagt lade, og der havde de fundet et hul og var smuttet ud i den store verden.

Hundeevent - En stor succes

02-03-2020 14:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag holdt ølbaren 14.20 for første gang et særligt hundeevent, og det var ikke sidste gang

 

Flotte danske resultater ved NM i Nordisk Program

29-09-2019 10:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark havde 14-15 september landshold afsted til Värnamo i Sverige, hvor der blev afholdt Nordiske Mesterskaber i Nordisk Program. Det gik ret godt

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nye serie: Hundefotografering for alle

Foto|

Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.

De små tegn på kærlighed uden ord

Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.