Mens vi går herhjemme og passer på coronaen på bedste vis, så er der nogle steder i verden, hvor det med at passe på er noget sværere. Nogle steder i verden er sundhedssystemet brudt sammen og der er derfor ikke lægehjælp eller vacciner til coronapatienterne.
6. februar afholdes den store Danmarksindsamling, og i år samles der ind til coronakrisens børn, som er de børn, der lever i lande, hvor hjælpen er sværest at finde.
Selvom coronaen er forholdsvis mild ved børn, så rammes disse børn hårdt, når deres familiemedlemmer får corona og ikke kan tjene penge til mad og andre fornødenheder.
Derfor håber arrangørerne naturligvis, at danskerne igen viser storsind og får sendt en masse penge afsted til disse nødlidende børn.
En af dem, der kommer til at sende penge til projekter i de 13 lande, som Danmarksindsamlingen støtter, er Lilleskov Slot.
Lotte Höhrmann og Torben Lund, der står bag Lilleskov Slot, har valgt at donere en stor del af overskuddet fra deres to virtuelle events til Danmarksindsamlingen.
Det koster 50 kroner at deltage i enten det virtuelle K9 Biathlon eller det virtuelle kæphesteløb. Dertil kan man tilkøbe medalje og meget mere.
– Vi regner med at kunne donere mindst 10.000 kroner til Danmarksindsamlingen, og vi håber at kunne komme meget højere op. Derfor skal man bare tilmelde sig et af løbene, så vi kan donere en masse penge til coronakrisens børn, siger Lotte Hörhmann, da vi fanger hende på telefon, mens hun naturligvis er ude at motionere.
Du tilmelder dig et af de virtuelle events herunder
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede
Skal du ud at løbe i pinsen? Så er Vilhelmsborg stedet, du skal finde. Her bliver der nemlig masser af muligheder for at få rørt pinsedellerne
I disse tider ved man aldrig helt, om arrangementer står eller bliver aflyst. Men nu skulle det næsten være helt sikkert, at K9 Biathlon for alle på Vilhelmsborg 5. september bliver til noget
I morges var Lotte Höhrmann og Mark Laursen fra det virtuelle K9 Biathlonløb 31. oktober og 1. november i Radio Diablo på Sydfyn. Her kunne de afsløre en ret stor nyhed
De fleste børn vil gerne have et kæledyr, og især hunde står højt på ønskesedlen, men hvor gamle bør ens børn egentlig være, før man fører en hundehvalp ind i familien? Det kan du få svar på i nedenstående uddrag af Spanielbogen - Håndbog til alle hundeejere af Lotte Evers
Allerede fra den 1. december 2024 er Agria Dyreforsikring en del af sponsorteamet bag Skandinaviens største terrænløb med hund, K9 Biathlon for alle. Et samarbejde, der vil gavne både de firbenede og deres ejere.
Hundedagene på Valdemars Slot blev endnu en succesoplevelse for arrangør og idekvinde Lotte Höhrmann Lund, der dog allerede mandag aften betalte prisen for det hårde arbejde
Det gode hundeliv er målet med samarbejdet mellem Agria Dyreforsikring og hundemadsvirksomheden Vuffeli. Det er første gang, Agria indgår i et kommercielt samarbejde
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?