Vi, der går til hundeudstillinger, kender dem udmærket. Michael Kristensen, der i sit jakkesæt blæser rundt i ringen med sine amerikanske cocker spaniels, og hans kone Lotte, der altid præmierer ham med kys og kram, efter hver en udstilling.
I søndags blev parrets hund, Galaksi All Rights Reserved med kaldenavnet Bonus, kåret som årets hund ved Dansk Kennelklubs udstilling i Herning.
Men knap havde de ramt Sjælland, før de igen skulle vende snuden af bilen mod Herning.
– Der er Europaudstilling i Herning Europaudstilling for racefjerkræ, duer, kaniner, marsvin og fugle. De sidste tre år har vi haft sorte silkehøns, som vi har udstillet og vundet championater og ærespriser med. Så de skulle da også være med i Herning, lyder det fra Lotte Kristensen.
Afslappende udstilling
Mens en hundeudstilling kan være lidt af fysisk og psykisk kraftpræstation, kræver det ikke helt det samme at udstille høns.
Hønsene bliver nemlig afleveret i Herning, hvorefter dommerne vil gå alle burene igennem i løbet af nogle dage.
Fredag kan udstillerne se i et katalog, hvordan deres høns er blevet bedømt.
– Det er jo noget mere afslappende end at udstille hunde. Vi kører bare ned og afleverer dem, og så går det faktisk af sig selv, indtil vi tager til Herning på fredag for at se resultatet, deltage i weekendens program og hente hønsene hjem igen, fortæller Lotte Kristensen.
Nu lyder det måske som den rene ferietur at udstille høns, men det kræver noget forarbejde at have de kaglende dyr på en så fin udstilling.
– Inden vi tager afsted, er de jo blevet vasket, stylet og føntørret, så der er da klart noget arbejde i det op til en udstilling, siger hun.
Selvom det er Michael, der tidligere både har opdrættet kaniner og høns, var det Lotte, der fik lov til at vælge, hvilken race parret skulle have.
– Ja Michael var ikke helt enig i, at det skulle være sorte silkehøns, men den vandt jeg altså, siger hun og griner.
Konkurrencemennesker
Det er ret oplagt at spørge, om alt er en konkurrence for parret. Hertil er svaret klart.
– Ja det er det faktisk. Vi er nok nogle ret store konkurrencemenneske begge to. Stort set alt er en konkurrence, indrømmer Lotte Kristensen.
Hun har tidligere selv opdrættet marsvin, som hun også er blevet dansk vinder med og vundet championater. Michael har udover kaniner, høns og hunde også gjort sig i hesteverdenen, hvor han blandt andet har opnået, at den engelske dronning overrakte en pris til en af hans heste.
Er der overhovedet nogen dyr, som I ikke kunne forestille jer at eje og udstille?
– Ja ænder. De larmer for meget og ødelægger alting, svarer hun prompte.
Europaudstillingen er åben for offentligheden i den kommende weekend. Der er 25.000 dyr på udstillingen, heraf er cirka 15.000 høns. Og drager man mod Herning, kan man opleve konkurrencer som EM i kaninhop og hønseskidning.
Den nye Danmarksmester i lydighed elite er Siri Renée Richter Jungersen og Bonus, og det er faktisk lidt af en forbandelse, der er brudt
Søndag blev Årets Hund i Sverige hyldet på MyDog i Gøteborg. Det var en stor oplevelse, fortæller Michael Kristensen
Formanden for DKK’s Udstillingsudvalg Wilfred Olsen glæder sig over en fornem start i Vejen
I november er der premiere på et helt nyt hundetiltag i FrederiksborgCentret i Hillerød. D. 17-18. november inviteres alle hundeelskere nemlig indenfor til den helt nye Alt til Hund messe, som afvikles sammen med DogCoach.dk
Årets første udstillingsdag er slut. Her får du et overblik over, hvem der har ekstra grund til at juble i aften
Hundeejere og -elskere fra nær og fjern sætter i weekenden den 17. og 18. august hinanden stævne på Rønne Stadion Nord til den hidtil største hundeudstilling på Bornholm. Kom og mød knap 4.000 hunde fordelt på 227 forskellige racer ved Dansk Kennel Klubs internationale dobbeltudstilling
På udstillingen i Ballerup er Landseergården's Kissable Kelly blevet bedst i racen, og dermed har hun sikret sig titlen som årets landseer
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.