Vi, der går til hundeudstillinger, kender dem udmærket. Michael Kristensen, der i sit jakkesæt blæser rundt i ringen med sine amerikanske cocker spaniels, og hans kone Lotte, der altid præmierer ham med kys og kram, efter hver en udstilling.
I søndags blev parrets hund, Galaksi All Rights Reserved med kaldenavnet Bonus, kåret som årets hund ved Dansk Kennelklubs udstilling i Herning.
Men knap havde de ramt Sjælland, før de igen skulle vende snuden af bilen mod Herning.
– Der er Europaudstilling i Herning Europaudstilling for racefjerkræ, duer, kaniner, marsvin og fugle. De sidste tre år har vi haft sorte silkehøns, som vi har udstillet og vundet championater og ærespriser med. Så de skulle da også være med i Herning, lyder det fra Lotte Kristensen.
Afslappende udstilling
Mens en hundeudstilling kan være lidt af fysisk og psykisk kraftpræstation, kræver det ikke helt det samme at udstille høns.
Hønsene bliver nemlig afleveret i Herning, hvorefter dommerne vil gå alle burene igennem i løbet af nogle dage.
Fredag kan udstillerne se i et katalog, hvordan deres høns er blevet bedømt.
– Det er jo noget mere afslappende end at udstille hunde. Vi kører bare ned og afleverer dem, og så går det faktisk af sig selv, indtil vi tager til Herning på fredag for at se resultatet, deltage i weekendens program og hente hønsene hjem igen, fortæller Lotte Kristensen.
Nu lyder det måske som den rene ferietur at udstille høns, men det kræver noget forarbejde at have de kaglende dyr på en så fin udstilling.
– Inden vi tager afsted, er de jo blevet vasket, stylet og føntørret, så der er da klart noget arbejde i det op til en udstilling, siger hun.
Selvom det er Michael, der tidligere både har opdrættet kaniner og høns, var det Lotte, der fik lov til at vælge, hvilken race parret skulle have.
– Ja Michael var ikke helt enig i, at det skulle være sorte silkehøns, men den vandt jeg altså, siger hun og griner.
Konkurrencemennesker
Det er ret oplagt at spørge, om alt er en konkurrence for parret. Hertil er svaret klart.
– Ja det er det faktisk. Vi er nok nogle ret store konkurrencemenneske begge to. Stort set alt er en konkurrence, indrømmer Lotte Kristensen.
Hun har tidligere selv opdrættet marsvin, som hun også er blevet dansk vinder med og vundet championater. Michael har udover kaniner, høns og hunde også gjort sig i hesteverdenen, hvor han blandt andet har opnået, at den engelske dronning overrakte en pris til en af hans heste.
Er der overhovedet nogen dyr, som I ikke kunne forestille jer at eje og udstille?
– Ja ænder. De larmer for meget og ødelægger alting, svarer hun prompte.
Europaudstillingen er åben for offentligheden i den kommende weekend. Der er 25.000 dyr på udstillingen, heraf er cirka 15.000 høns. Og drager man mod Herning, kan man opleve konkurrencer som EM i kaninhop og hønseskidning.
Den nye Danmarksmester i lydighed elite er Siri Renée Richter Jungersen og Bonus, og det er faktisk lidt af en forbandelse, der er brudt
Søndag blev Årets Hund i Sverige hyldet på MyDog i Gøteborg. Det var en stor oplevelse, fortæller Michael Kristensen
Årets første udstillingsdag er slut. Her får du et overblik over, hvem der har ekstra grund til at juble i aften
Med risiko for at gentage os selv: Labrador retrieveren Lab'Spb Gazprom, også kendt som Blue, vinder endnu en gang Best In Show!
En flot fredag sluttede med en sejr til en glad Gitte Morell og Cabaka’s Raw Power
Rigtig mange hunde har fundet vej til udstillingen på Bornholm. Det er svært ikke at blive bjertaget af de mange hunde, det fantastiske vejr og den dejlige solskinsø
Så er billederne fra weekendens udstilling i Roskilde online. Der er mange, så måske er der også et af dig og din hund
Lørdag var endnu en god dag i Vejen. Her får du lidt billeder fra dagen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron
Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.