Vi, der går til hundeudstillinger, kender dem udmærket. Michael Kristensen, der i sit jakkesæt blæser rundt i ringen med sine amerikanske cocker spaniels, og hans kone Lotte, der altid præmierer ham med kys og kram, efter hver en udstilling.
I søndags blev parrets hund, Galaksi All Rights Reserved med kaldenavnet Bonus, kåret som årets hund ved Dansk Kennelklubs udstilling i Herning.
Men knap havde de ramt Sjælland, før de igen skulle vende snuden af bilen mod Herning.
– Der er Europaudstilling i Herning Europaudstilling for racefjerkræ, duer, kaniner, marsvin og fugle. De sidste tre år har vi haft sorte silkehøns, som vi har udstillet og vundet championater og ærespriser med. Så de skulle da også være med i Herning, lyder det fra Lotte Kristensen.
Afslappende udstilling
Mens en hundeudstilling kan være lidt af fysisk og psykisk kraftpræstation, kræver det ikke helt det samme at udstille høns.
Hønsene bliver nemlig afleveret i Herning, hvorefter dommerne vil gå alle burene igennem i løbet af nogle dage.
Fredag kan udstillerne se i et katalog, hvordan deres høns er blevet bedømt.
– Det er jo noget mere afslappende end at udstille hunde. Vi kører bare ned og afleverer dem, og så går det faktisk af sig selv, indtil vi tager til Herning på fredag for at se resultatet, deltage i weekendens program og hente hønsene hjem igen, fortæller Lotte Kristensen.
Nu lyder det måske som den rene ferietur at udstille høns, men det kræver noget forarbejde at have de kaglende dyr på en så fin udstilling.
– Inden vi tager afsted, er de jo blevet vasket, stylet og føntørret, så der er da klart noget arbejde i det op til en udstilling, siger hun.
Selvom det er Michael, der tidligere både har opdrættet kaniner og høns, var det Lotte, der fik lov til at vælge, hvilken race parret skulle have.
– Ja Michael var ikke helt enig i, at det skulle være sorte silkehøns, men den vandt jeg altså, siger hun og griner.
Konkurrencemennesker
Det er ret oplagt at spørge, om alt er en konkurrence for parret. Hertil er svaret klart.
– Ja det er det faktisk. Vi er nok nogle ret store konkurrencemenneske begge to. Stort set alt er en konkurrence, indrømmer Lotte Kristensen.
Hun har tidligere selv opdrættet marsvin, som hun også er blevet dansk vinder med og vundet championater. Michael har udover kaniner, høns og hunde også gjort sig i hesteverdenen, hvor han blandt andet har opnået, at den engelske dronning overrakte en pris til en af hans heste.
Er der overhovedet nogen dyr, som I ikke kunne forestille jer at eje og udstille?
– Ja ænder. De larmer for meget og ødelægger alting, svarer hun prompte.
Europaudstillingen er åben for offentligheden i den kommende weekend. Der er 25.000 dyr på udstillingen, heraf er cirka 15.000 høns. Og drager man mod Herning, kan man opleve konkurrencer som EM i kaninhop og hønseskidning.
Den nye Danmarksmester i lydighed elite er Siri Renée Richter Jungersen og Bonus, og det er faktisk lidt af en forbandelse, der er brudt
Søndag blev Årets Hund i Sverige hyldet på MyDog i Gøteborg. Det var en stor oplevelse, fortæller Michael Kristensen
DKK har netop fået tilladelse til at køre udstillinger til efteråret, og det bliver stort og anderledes
I weekenden er der udover den store udstilling i Herning også Nordiske Mesterskaber i lydighed på Vilhelmsborg ved Aarhus. Du kan se konkurrencerne live fra din sofa
Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder
De første tre timer på udstillingen i Vejen er gået stille og roligt, men blæsten driller en smule
Nu kan du se alle billederne fra Ballerup og måske også købe et enkelt eller 50
Sidst jeg var i Messecenter Herning, gik jeg 11 kilometer på den samme udstillingsdag. Der kan sikkert siges en masse godt om at gå mange kilometer om dagen, men jeg husker også, at jeg var ret træt i fødderne om aftenen.
For Messecenter Herning er stort, og på DKK-udstillinger er der er altid meget at opleve, det gælder selvfølgelig ikke mindst når udstillingen er et EDS. Og nogle gange er der altså langt mellem hallerne, hvor det man gerne vil følge foregår.
Med mindre, at man ser med fra computeren.
35 meter langs muren i Hal C. Så meget fylder Østrands stand sig. Det er udstillingens største stand, og der er masser at byde på
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.
Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.
Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet