Vi, der går til hundeudstillinger, kender dem udmærket. Michael Kristensen, der i sit jakkesæt blæser rundt i ringen med sine amerikanske cocker spaniels, og hans kone Lotte, der altid præmierer ham med kys og kram, efter hver en udstilling.
I søndags blev parrets hund, Galaksi All Rights Reserved med kaldenavnet Bonus, kåret som årets hund ved Dansk Kennelklubs udstilling i Herning.
Men knap havde de ramt Sjælland, før de igen skulle vende snuden af bilen mod Herning.
– Der er Europaudstilling i Herning Europaudstilling for racefjerkræ, duer, kaniner, marsvin og fugle. De sidste tre år har vi haft sorte silkehøns, som vi har udstillet og vundet championater og ærespriser med. Så de skulle da også være med i Herning, lyder det fra Lotte Kristensen.
Afslappende udstilling
Mens en hundeudstilling kan være lidt af fysisk og psykisk kraftpræstation, kræver det ikke helt det samme at udstille høns.
Hønsene bliver nemlig afleveret i Herning, hvorefter dommerne vil gå alle burene igennem i løbet af nogle dage.
Fredag kan udstillerne se i et katalog, hvordan deres høns er blevet bedømt.
– Det er jo noget mere afslappende end at udstille hunde. Vi kører bare ned og afleverer dem, og så går det faktisk af sig selv, indtil vi tager til Herning på fredag for at se resultatet, deltage i weekendens program og hente hønsene hjem igen, fortæller Lotte Kristensen.
Nu lyder det måske som den rene ferietur at udstille høns, men det kræver noget forarbejde at have de kaglende dyr på en så fin udstilling.
– Inden vi tager afsted, er de jo blevet vasket, stylet og føntørret, så der er da klart noget arbejde i det op til en udstilling, siger hun.
Selvom det er Michael, der tidligere både har opdrættet kaniner og høns, var det Lotte, der fik lov til at vælge, hvilken race parret skulle have.
– Ja Michael var ikke helt enig i, at det skulle være sorte silkehøns, men den vandt jeg altså, siger hun og griner.
Konkurrencemennesker
Det er ret oplagt at spørge, om alt er en konkurrence for parret. Hertil er svaret klart.
– Ja det er det faktisk. Vi er nok nogle ret store konkurrencemenneske begge to. Stort set alt er en konkurrence, indrømmer Lotte Kristensen.
Hun har tidligere selv opdrættet marsvin, som hun også er blevet dansk vinder med og vundet championater. Michael har udover kaniner, høns og hunde også gjort sig i hesteverdenen, hvor han blandt andet har opnået, at den engelske dronning overrakte en pris til en af hans heste.
Er der overhovedet nogen dyr, som I ikke kunne forestille jer at eje og udstille?
– Ja ænder. De larmer for meget og ødelægger alting, svarer hun prompte.
Europaudstillingen er åben for offentligheden i den kommende weekend. Der er 25.000 dyr på udstillingen, heraf er cirka 15.000 høns. Og drager man mod Herning, kan man opleve konkurrencer som EM i kaninhop og hønseskidning.
Den nye Danmarksmester i lydighed elite er Siri Renée Richter Jungersen og Bonus, og det er faktisk lidt af en forbandelse, der er brudt
Søndag blev Årets Hund i Sverige hyldet på MyDog i Gøteborg. Det var en stor oplevelse, fortæller Michael Kristensen
Endnu en hed og dejlig dag på Bornholm er slut. I dag gik BIS til Galaksi ALL OF YOU FOREVER
Vi har modtaget en lille reportage fra Marianne Haagen, der var i Amsterdam med andre ejere af gammel dansk hønsehund. Reportagen fortæller både om flotte resultater og et noget forvirrende arrangement
Det blev en dansk irsk setter, som vandt BIS på Bornholm denne søndag. En helt fantastisk oplevelse for ejerne Camilla og Nana Strüwing, som vinder BIS for første gang.
Udstillingen i Fredericia er delt over to dage. Derfor er det forskellige racer, man kan opleve de to dage. Her får du en oversigt over racerne lørdag
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.
Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.
Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.