For 12 år siden, i 2007, løb Katheryn Strangs hund, Dutchess, væk fra hjemmet i Orlando Florida. Hunden, der dengang var to år, tog flugten, da Katheryn Strangs søn en dag kom hjem fra skole og åbnede døren.
I flere uger ledte Katheryn forgæves efter hunden.
Selvom troen på at finde Dutchess igen blev mindre og mindre, fortsatte Kathryn Strang med at betale det årlige beløb til den mikrochip, som de havde fået sat i hunden, og på den tilhørende hjemmeside fortsatte hun med at opdatere sine kontaktoplysninger, efter familien flyttede fra stedet.
Og dét viste sig at være en god idé.
Mandag blev en sulten og rystende hund nemlig fundet under et skur i Pittsburgh.
Ejeren af stedet tog ifølge AP hunden med hen til et Humane Animal Rescue, hvor medarbejderne fandt mikrochippen og kunne spore hunden tilbage til Katheryn Strange, som derfor fik et overraskende opkald.
Fredag blev Katheryn og Dutchess genforenet efter at have været adskilt i 12 år.
– De er som dine børn. Man opgiver ikke håbet, lød det fra Kathryn Strange.
Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.
En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.
En families værste mareridt og en hunds utrolige instinkter førte til en lykkelig genforening efter en nervepirrende jagt gennem Aalborgs gader.
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling
Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Forfatteren bag de populære Ava-bøger, Mette Telefoni, er klar med en ny rørende billedbog til de mindste om venskab og afsavn illustreret af den prisvindende illustrator Katrine Louise Jakobsen
Københavns centrum summede d. 25 oktober af hundeglæde, da en stor gruppe engagerede hundeejere og deres hunde deltog i Siccaro's Orange Dog Walk. En event, der dyrkede hundefællesskabet i byen og samtidig fremviste Siccaros seneste lancering af tørredragter i den nye farve Rusty Orange
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.