Er der noget, der kan binde mennesker sammen, så er det kærligheden til hunde. Søndag skrev tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussen, at hans hund Beauty var løbet væk efter at være blevet skræmt af noget fyrværkeri.
Det opslag har i den grad fået folk op af stolene og ud i lokalområdet ved Græsted, hvor der hænges plakater med efterlysning af den fine toller op.
I skrivende stund er der 424 medlemmer i en facebookgruppe, hvor eftersøgningen koordineres, og der er i den grad gang i gruppen.
Noget af det smukke ved denne gruppe er, at det er personer af vidt forskellig partifarve, der deltager, og selvom Lars Løkke lige nu er partiløs, så kædes hans person jo stadig til den blå farve.
Det er fantastisk at se, at kærligheden til hunde betyder mere end politisk observans, og det må varme i politikerhjemmet i Græsted, at så mange vil hjælpe med at finde den 11 år gamle hund.
Der er delt kontakter til alt fra hjælpsomme droneførere til schweisshundeførere og lokale butikker, som eventuelt kunne være behjælpelige i eftersøgningen.
Vi krydser fingre for, at Beauty snart findes i god behold.
Udenrigsminister og Moderaternes partileder Lars Løkke Rasmussen inviterer søndag den 9. november kl. 15.30–17.30 til en frisk gåtur med hund og gode samtaler ved Rold Gl. Kro
Udenrigsminister og Moderaternes partileder, Lars Løkke Rasmussen, skød kommunalvalgskampen i gang på fire poter. Sammen med sine hunde Friða og Bellamink inviterede han til hundeevent i Bernstorffsparken, hvor både to- og firbenede borgere fik en snak om alt fra hundeparker til kommunalpolitik, og hvor hundene endda selv fik lov at “stemme”
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
Når Lars Løkke trykker på valgknappen, skal politikerne være klar med nogle gode forslag til dyrevelfærd, da det er et af de punkter, der betyder noget for vælgerne. Det skriver Dyrenes Beskyttelse
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Her får du klummen fra det nummer af HUNDEN, der netop er udkommet. Klummeskribent er Andreas Boeskov. Han er forfatter og deler sammen med sin mand Lars Jon hunden Cajsa med Sara Blædel
Endnu en hund meldes nu savnet efter nærkontakt med nytårskrudt. Det er vores tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussen, der på Facebook efterlyser sin 11 år gamle toller, Beauty
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Endelig!!!!!!! Familiens Løkkes Beauty er fundet i god behold
I et opslag på Facebook fortæller tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussen, at hans hund Beauty er død. Hunden blev landskendt, da den i nytåret 2021 løb væk
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.