Tusindvis af vovser på dyrskue

03-05-2012 10:22, af Tine Luther
Roskilde Dyrskueplads lægger græs til, når 5.300 hunde i dagene 5. og 6. maj stiller til bedømmelse på Dansk Kennel Klubs internationale udstilling. Der afvikles også konkurrencer i den nyere sportsgren rallylydighed, som gæster på udstillingen får lejlighed til at snuse til. Både dommere og hunde kommer fra hele Europa.

Det kan godt være, at der er krisen kradser mange steder for øjeblikket, men når det gælder danskernes hunde, så er interessen ikke aftagende, fortæller Dansk Kennel Klubs kommunikationskonsulent Vibeke Knudsen. Vi ser lige så mange deltagere på de internationale hundeudstillinger, som for 4-5 år siden, og en hundeudstilling er jo for hundene det samme som et dyrskue er for de dyr, som landmanden præsenterer, fortsætter hun. Ligesom på dyrskuet foretages der både en kvalitetsvurdering af den enkelte hund og en konkurrencebedømmelse, hvor deltagerne konkurrerer om at opnå titlen Best in Show – og det er ikke så let, når man har flere tusinde konkurrenter. De populære racer Danskernes mest udbredte hunderace, labrador retriever, er også den race, som er mest talrigt repræsenteret begge dage. Men lige i hælene på labradoren finder vi de i disse år meget populære racer cavalier king charles spaniel og fransk bulldog og også den store, smukke berner sennen hund møder talstærkt op. De sjældne racer Men der kommer også racer, hvis navne de fleste aldrig har hørt. Hvad med f.eks. en barbet, en shikoku, en alpenländischer dachsbracke, en xoloitzquintle eller en cao de agua portugues (en Obama-hund)? Så går man med overvejelser om anskaffelse af hund, så er udstillingen en virkelig god lejlighed til at lære de forskellige racer at kende og få en snak med de mennesker, som kender racen. ”Det giver en større sikkerhed for, at man får valgt en race, som passer til familien,” fortæller Vibeke Knudsen. Er rally lydighed noget for dig og din hund? Men nu er det jo ikke kun udseendet, vi interesserer os for i Dansk Kennel Klub, siger Vibeke Knudsen og derfor gives der også smagsprøver på den stadigt mere populære konkurrencesport rally-lydighed. Søndag formiddag kan man se en officiel konkurrence og både lørdag og søndag har udstillede hunde og gæstehunde (billet 90 kr. + vaccinationsattest) mulighed for gratis at forsøge sig på rallybanen sammen med deres ejere. Det foregår på standpladsen lørdag kl. 10-12 og søndag kl. 13-15. Mange andre aktiviteter Bedømmelserne af hundene i de enkelte racer begynder begge dage kl. 9 og fra kl. 16 til ca. 18.30 foregår de afsluttende konkurrencer i Store Ring. Her er der også konkurrencer i juniorhandling, hvor børn og unge konkurrerer om at præsentere deres hunde bedst muligt. I Barn & Hund-standen, kan man få gode råd om, hvordan børn (og voksne) bør omgås hunde, og i Før du køber hund-standen, kan man hente gode råd, så en evt. fremtidig anskaffelse af en hund har gode chancer for at blive en succes.. Der vil også være et stort antal handelsstande med alt, hvad hjertet begærer, af tilbehør til hunde, foder, trimmeborde, kurve, beklædning, legetøj, shampoo, brugskunst og andre hundeartikler. SE MERE OM DANSK KENNEL KLUB OG UDSTILLINGER VIA LINKET UNDER BILLEDERNE TIL HØJRE

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Nytår i særklasse på Hundekroen

På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.