Hvor er det skønt at være heldig…

07-06-2024 11:32, af Anne Cecilie Sohl

På Hundens Dag 2024 var Broholmerselskabets Aktivitetskreds 3 (Jylland) på Lemvig Marked og Dyrskue, hvor vi samlede 13 Broholmere, som havde taget deres mennesker med, og vi var endda rigtig heldige med vejret – en dag med skønt solskin.

Copyright Ridehesten.com

Tekst: Kate Dahl

Vi var heldige at kunne fremvise broholmere i alle aldre – der var hunde fra 11 uger op til 8 år, hvilket gjorde det nemmere at vise de besøgende, hvor hurtigt en nuttet hvalp, bliver til en nuttet større unghund, og senere til en nobel ældre version.

Vi var heldige, at der var mange besøgende inkl. flere, der ikke kendte til racen, så vi fik mulighed for at få en god snak om racen, dens skønne historie, og hvad det vil sige at have en racehund.

Vi var heldige at få nogle sjove historier med hjem, bl.a den lille dreng, der begejstret udbrød ”Se mor, der kommer en hest”… ”Hesten” var så Broholmertæven Selma på 13 mdr.

Vi var heldige at kunne give vores unge hunde en god socialiseringsoplevelse, og de mange børn en positiv og tryg hundeoplevelse.

Imellem besøgene på vores stand, var vi heldige at der også var tid til at dele vores erfaringer og egne oplevelser med racen.

Vi var heldige at møde besøgende, der også var forbi vores stand sidste år, og som bliver mere og mere overbevist om, at Broholmeren er en race for dem.

Sidst men ikke mindst er vi heldige at have den skønneste race, der gør alt for at charmere sig ind hos alle, der vil snakke med dem.

Læs også

De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Billederne fra Nørager er online

15-11-2023 11:59, af Anne Cecilie Sohl

Endelig er de her! Billederne fra Nørager har ladet vente på sig, men nu kan du finde dem online. 

De seks nationalracer samlet under ét tag

30-10-2023 11:48, af Anne Cecilie Sohl

Lørdag den 28. oktober var alle nationalracer for første gang nogensinde samlet under ét tag.

Traditionsrig lure coursing med Myndeklubben

07-06-2024 11:17, af Anne Cecilie Sohl

Traditionen tro gav Myndeklubben alle hunde mulighed for at prøve lure coursing på Hundens dag.

En festlig lørdag i Herning

08-11-2025 21:30, af Karina Green Damsgaard

Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede

Hundene indtager Tivoli

06-09-2012 11:02, af Tine Luther
Lørdag den 8. september slår Tivoli dørene op for ”Hundens Dag” – dagen, hvor de firbenede må komme med i Haven.

Hund i Fokus 2025

18-10-2025 11:00, af Karina Green Damsgaard

Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.

I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten

Oliver's Petfood - Kom og Smag!

12-05-2012 08:00, af Simone Strandet Sørensen
Da Dansk Kennel Klub i weekenden afholdte udstilling på Roskilde Dyrskueplads, serverede Oliver's Petfood ikke kun smagsprøver til de firbenede, men også til deres ejere.

Hundenes kamp om København

18-09-2018 14:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden inviterer til ”Kampen om København” set fra hundeperspektiv, vil Ballerup Idrætsby blive fuld af hundeglam, højt humør og logrende haler. Der lægges ud med første bjæf lørdag kl. 10

5500 hunde mødes i Ballerup

12-06-2012 12:24, af Tine Luther
I weekenden den 16.-17. juni afholder Dansk Kennel Klub international udstilling i Topdanmark Hallen i Ballerup. Over 200 forskellige racer dyster i udstillingsringene. Desuden bliver der afviklet konkurrencer i lydighed, agility og rallylydighed.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.