Bogen er blevet til på baggrund af Anders Hallgrens mange års arbejde med problemadfærd hos hunde. Et af hans allervigtigste budskaber er, at man ikke bare skal behandle symptomerne, men finde frem til årsagerne til problemadfærden og gøre noget ved dem i stedet. Stress er næsten altid en af årsagerne, og derfor mener Anders Hallgren selv, at denne bog er den vigtigste af alle hans bøger. Heri finder du vigtig information om stress, hvad der kan forårsage den, hvordan man forebygger den hos hunden, samt hvad man kan gøre for at afhjælpe det, så man kan få et godt og afslappet forhold til sin hund. Anders Hallgren, psykolog med over 50 års erfaring i at hjælpe hunde og mere end 30 hundefagbøger på sin meritliste, siger: "Hvis jeg for 20 år siden havde vidst, hvad jeg ved i dag om forskellige stressfaktorer, hvordan man analyserer og afdramatiserer dem, hvor mange hunde og hundeejere havde jeg da ikke kunnet hjælpe til et rigt og værdifuldt liv? Jeg føler stadig med disse hunde, der ikke fik hjælp, men er glad for, at hunde i dag - på grund af den viden, der blandt andet videreformidles i denne bog - ikke behøver at lide af stress, angst og aggression!" 112 sider, farveillustreret, hardback. Pris 250 kr. Udkommer den 8. oktober på på Forlaget Tro-fast – www.tro-fast.dk
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.