Kys på kinden er et sødt lille trick, som man kan lære sin hund, når den kan snudetarget. Kys på kinden går ud på, at hunden laver snudetarget på ens kind. Når hunden kan adfærden, kan man sætte sig ned i dens højde, sige ”kys”, og hunden dutter på ens kind. Her er det en fordel kun at bruge en enkelt finger som snudetarget. Så hvis du har lært din hund et snudetarget med en flad hånd, kan du arbejde på, at hunden nu også kan dutte på tre fingre, så to og til sidst én. Dette går meget hurtigt, hvis hunden har forstået konceptet med snudetarget.
Start med at varme hunden op med almindeligt snudetarget på din finger.
Trin 1: Begynd at holde snudetarget tættere på din kind. Det er vigtigt at tage det i små etaper, så hunden ikke kommer til at dutte hårdt til dit hoved, men lærer at være tæt på en kind stille og roligt. Beløn roligt, så hunden ikke kører op. Udvid øvelsen, så du kan have dit snudetarget helt op ad din kind. Gentag flere gange.
Trin 2: Hold nu dit snudetarget på din kind, og i det øjeblik hunden skal til at dutte, rykker du din finger, så hunden rammer kinden i stedet. Gentag nogle gange. Det er vigtigt, at du rykker fingeren roligt, så hunden ikke bliver forskrækket.
Trin 3: Dutter hunden nu hver gang på kinden, kan der sættes signal på ved at sige ”kys”, i det øjeblik hunden rammer kinden. Efter nogle gange kan signalet flyttes, så det siges lige før hunden rammer kinden, derefter når hunden påbegynder adfærden.
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Er du træt af irriterende myg, der hver år ødelægger din sommer med deres enerverende myggestik? Fortvivl ikke – der er hjælp at hente til både hund og ejer. Her kommer endnu et godt tip fra Vivian Birlie
Vi har atter fået et tip fra hundezoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie. Her kan du lære om, hvordan du ved hjælp af zoneterapi kan hjælpe din hund gennem falsk drægtighed
Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund