I et opslag på Facebook fortæller Ida Boriths om sine oplevelser med at sige nej, når nogen spørger, om de må klappe hendes hund, Arthur, der ifølge opslaget endnu ikke helt har lært at hilse pænt på andre i det offentlige rum, og derfor er det noget, de er ved at træne.
Ida fortæller om en konkret oplevelse fra sidste uge. Hun skriver:
En dag i sidste uge kommer jeg gående med ham i kort snor ved min side, og undgår bevidst folk da vi passerer netto. Her kommer en dame gående imod os og begynder at tale til ham, som om jeg ikke eksisterer. “neeeej, hvor er du en flot hund” og alt det der. Jeg siger pænt “Vil du ikke godt stoppe med at tale til ham, vi er ude at træne”, smilende og så høfligt jeg kan. Hun kigger kort op på mig og fortsætter sin baby-snak til Arthur, som selvfølgelig bliver lidt glad og i hopla. Hun stikker nu hånden ud for at kæle ham imens vi går forbi hende, hvor jeg stopper op, fjerner Arthur fra hende og siger igen, mere bestemt “Er du sød at lade min hund gå i fred? Vi træner”. Hertil bliver jeg kaldt “skidesur og pissesnobbet”. Er det mig der er helt forkert på den? Hvad er det helt præcist jeg gør galt her? Jeg har aldrig, medmindre det er nødvendigt, talt grimt eller hårdt til folk, som vil hilse. Altid pænt og høfligt, og alligevel bliver man til tider (ikke altid) mødt med grimme ord og vrede.
Ida spørger i opslaget, om andre har oplevet samme reaktioner, når de har afvist uønsket kontakt med hunden, og den diskussion vil vi gerne tage op.
Er det et problem, at man ikke kan få lov at takke nej til, at andre klapper hunden?
Fra den 1. april skal hunden igen i snor, når du lufter den på stranden – det gælder også, selv om du har verdens mest lydige hund. For når hunden har snuden i sporet, er ynglefugle og dyrebørn i risiko.
I denne weekend gik startskuddet på verdens største digitale velgørenhedsevent for hunde, Agria Hundegåtur. Hundeejere i Danmark, Sverige, Norge, Finland, England, Tyskland og Frankrig deler hundens gåtur på de sociale medier og støtter hundevelfærd. Lørdag og søndag gik danske hundeejere og samlede penge ind til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
270 hunde var samlet på Amager Fælled lørdag, da Agria Dyreforsikring gennemførte “Agria Hundegåtur” for andet år i træk i Danmark. 13.500 kroner blev samlet ind, og pengene går i år til Dyreværnet
Vores hunde elsker at gå tur. Især er vores mellemste hund Essie klar når der rasles med nøgler eller hundesnore. Hun er altid frisk på en gåtur. Vi kalder hende i sjov husets gåturs junkie, men det passer meget godt på hvor meget det betyder for hende at komme ud og få luftet ørene og noget i næsen.
Skal hunden med på stranden, må du finde snoren frem. Heldigvis ødelægger det ikke strandturen for hunden - den får stadig en masse sanseoplevelser.
I Nottinghamshire i England har politiet udnævnt en betjent til at have særligt ansvar for hundetyverier. Der sker efter en dramatisk stigning i antallet af sager
En gåtur med sine ejere på Englands højeste punkt endte noget dramatisk for hunden Daisy
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet