Han har styret midtbanen på det danske fodboldlandshold i 41 kampe, og han har spillet i prominente klubber som Hamburger SV, MSV Duisburg, Bolton og AGF, og i pinsen kan han opleves i en helt ny rolle, når han sammen med Jonas Beck Jensen skal styre blinde Winnie Vestergaard og hunden Data gennem 12 kilometers Virbac K9 Biathlon. Hans navn er Stig Tøfting, og for Lotte Höhrmann er det lidt af en drøm at få Stig med på holdet.
– Vi skulle finde en personlighed, der kunne indgå i et lettere bindegalt team, en der ikke var bange for at tage en udfordring, som kunne være tilpas provokerende, passioneret og samtidig indgå i det unikke fællesskab. Det kræver en stor portion humor, samarbejdes evner og konkurrencegen at indgå i denne konstellation. Alt dette mener vi Stig besidder, lyder det fra Lotte Höhrmann.
Aftalen kom på plads, da Stig Tøfting tirsdag var på besøg på Vilhelmsborg, hvor Arion Hundedagene finder sted i pinsen.
– Vi har haft en dag her på Vilhelmsborg, hvor vi lige skulle se hinanden an. Det er jo selvfølgelig ikke nok at sidde og snakke, så vi have Stig, Jonas og Winnie ude i omgivelserne, så de kunne prøve at løbe sammen, og det gik simpelthen bare så godt, lyder det begejstret fra Lotte Höhrmann.
Herunder kan du se en video fra dagen på Vilhelmsborg
Torsdag mødtes Winnie Vestergaard med BT, der gerne ville lave en artikel om hende og hendes store udfordring med at gennemføre et K9 Biathlon på 12km som blind. Vi var med
Når Winnie Vestergaard, der er blind, i pinsen skal løbe K9 Biathlon ved Vilhelmsborg får hun hjælp af en ganske habil herre
Winnie Vestergaard har været blind det meste af sit liv. Alligevel hopper hun gang på gang ud i nye sportsgrene og udfordringer med sine hunde. Begrænsningerne skal udfordres, siger hun
Nyt samarbejde i hundeverdenen er netop offentliggjort. Vi glæder os allerede til pinsen 2020
Som sædvanlig lægges der op til noget stort, når Hundedagene løber af stablen i pinsedagene på Vilhelmsborg
Når Lilleskov Hundedage løber af stablen på Rosenholm Slot 31. maj til 2. juni, er det blandt andet med et stort K9 Biathlonløb. I weekenden blev flere af forhindringerne testet
Mange hunde lider af overvægt, og det går ud over menneskets bedste ven, som i gennemsnit lever 1,3 år mindre med de ekstra kilo på sidebenene. Det får hundeejere til at dyrke motion med hunden som aldrig før
350 glade hunde og løbere kastede sig ud i sjove udfordringer til Virbac HPM Dirty Paws løbet søndag den 22. september i den genåbnede fynske park.
Når man som højgravid drøner rundt i tre dage med fart i benene og turbo på stemmelæberne, så kan man godt føle sig en smule brugt bagefter. Det kan arrangør af Hundedagene på Rosenholm Slot godt sætte sig ind i
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse