Plæneklipper fuldender Winnies hold

18-02-2020 19:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er sidste hjælper til Winnie Vestergaard fundet, og det er i den grad en mand, der er vant til at dirigere

Copyright Ridehesten.com

Han har styret midtbanen på det danske fodboldlandshold i 41 kampe, og han har spillet i prominente klubber som Hamburger SV, MSV Duisburg, Bolton og AGF, og i pinsen kan han opleves i en helt ny rolle, når han sammen med Jonas Beck Jensen skal styre blinde Winnie Vestergaard og hunden Data gennem 12 kilometers Virbac K9 Biathlon. Hans navn er Stig Tøfting, og for Lotte Höhrmann er det lidt af en drøm at få Stig med på holdet.

– Vi skulle finde en personlighed, der kunne indgå i et lettere bindegalt team, en der ikke var bange for at tage en udfordring, som kunne være tilpas provokerende, passioneret og samtidig indgå i det unikke fællesskab. Det kræver en stor portion humor, samarbejdes evner og konkurrencegen at indgå i denne konstellation. Alt dette mener vi Stig besidder, lyder det fra Lotte Höhrmann.

Aftalen kom på plads, da Stig Tøfting tirsdag var på besøg på Vilhelmsborg, hvor Arion Hundedagene finder sted i pinsen.

– Vi har haft en dag her på Vilhelmsborg, hvor vi lige skulle se hinanden an. Det er jo selvfølgelig ikke nok at sidde og snakke, så vi have Stig, Jonas og Winnie ude i omgivelserne, så de kunne prøve at løbe sammen, og det gik simpelthen bare så godt, lyder det begejstret fra Lotte Höhrmann.

Herunder kan du se en video fra dagen på Vilhelmsborg

Læs også

Med Winnie i mediemøllen

07-02-2020 11:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag mødtes Winnie Vestergaard med BT, der gerne ville lave en artikel om hende og hendes store udfordring med at gennemføre et K9 Biathlon på 12km som blind. Vi var med

Winnie får kompetent hjælp

27-01-2020 16:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når Winnie Vestergaard, der er blind, i pinsen skal løbe K9 Biathlon ved Vilhelmsborg får hun hjælp af en ganske habil herre

Blinde Winnies vilde hundeliv

29-08-2018 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Winnie Vestergaard har været blind det meste af sit liv. Alligevel hopper hun gang på gang ud i nye sportsgrene og udfordringer med sine hunde. Begrænsningerne skal udfordres, siger hun

 

Se billederne: Hundedage på Valdemar Slot

22-05-2018 09:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

I weekenden var der hundedage på Valdemars Slot. Dagene var en del af slottets store livstilsmesse 

Hundedagene tager allerede form

23-01-2020 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Igen i år er der lagt op til ren hundelykke, når hundagene fylder pinsen med underholdning for alle med bare et lille hundehjerte bankende i brystet

Skue for alle racer på Rosenholm Slot

22-05-2019 08:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundedagene på Rosenholm Slot kan nu præsentere et skue for alle DKK hunde. Det er Dansk Retriever Klub, der arrangerer

Overvægt mindsker hundes leveår: Sådan får du hunden i gang med træningen

29-10-2019 08:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mange hunde lider af overvægt, og det går ud over menneskets bedste ven, som i gennemsnit lever 1,3 år mindre med de ekstra kilo på sidebenene. Det får hundeejere til at dyrke motion med hunden som aldrig før

Virbac: K9 Biathlon skaber minder for livet

28-02-2020 15:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når der til pinse er K9 Biathlon under Arion Hundedage står der Virbac foran arrangementet, og det er der en ganske særlig grund til, fortæller marketingschef hos Virbac, Sarah Appel

Hundedage eksploderer i 2019

13-06-2018 14:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter at have været på Valdemars Slot i to år, lå det fast, at Livstilsmessen og hundedagene skulle flytte adresse næste år. Først lød det, at arrangementet flyttede til Boltinggaard ved Ringe, men det blev for småt. Derfor er Rosenholm Slot ved Aarhus valgt som ny adresse

Hunde- og børnedage på Valdemar Slot

11-04-2018 08:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

19-21. maj er der igen hundedage på Valdemar Slot. I år præsenterer de et fantastisk flot program, som har fokus på børn og hunde

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

DCF satte flot punktum for sæsonen

Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.