Winnie får kompetent hjælp

27-01-2020 16:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når Winnie Vestergaard, der er blind, i pinsen skal løbe K9 Biathlon ved Vilhelmsborg får hun hjælp af en ganske habil herre

Copyright Ridehesten.com
Foto: Lotte Höhrmann

Der er ingen tvivl om, at Winnie Vestergaard er en sej kvinde. Ikke nok med, at hun som blind kaster sig ud i at løbe K9 Biathlon ved Hundedagene på Vilhelmsborg, så lader hun sig ikke nøjes med en kort distance, men kaster sig ud på 12 kilometers løbetur med hunden.

Det kan hun naturligvis ikke selv, og derfor har Hundedagene og Winnie Vestergaard søgt efter en løbemakker til Winnie.

Det har de nu fundet, og det er ikke en hr. hvem som helst, der får lov at følge i Winnies fodspor. Manden, der skal agere øjne for Winnie på den strabadserende løbetur, er Jonas Beck Jensen, som selv er ivrig K9 Biathlon løber i både Danmark og i udlandet. Derudover er han hundefører hos Fighter Wing Skrydstrup.

– Jeg var med ude og tage nogle billeder og videoer med Winnie og folkene fra Hundedagene, og så spurgte jeg hende, om hun havde fundet en løbemakker. Da hun ikke havde det, tilbød jeg min hjælp, fortæller han og fortsætter:

– Jeg synes, det er virkelig fedt, at hun gør det, og jeg tror måske det kan være med til at motivere andre med handicap til at gøre noget lignende. Det vil jeg gerne hjælpe med til.

Under fotoseancen skulle Jonas Beck Jensen agere støtte for Winnie Vestergaard, så han har allerede smagt på, hvilke udfordringer der venter ham, når det går løs i pinsen på Vilhelmsborg.

– Vi skulle for eksempel løbe op af nogle små skråninger og allerede der havde jeg nok at se til. Jeg kunne ikke lade være med at have fokus på hendes hund, og tjekke hvor den var henne, men den havde hun jo faktisk 100 procent styr på, fortæller Jonas Beck Jensen.

Udover at være imponeret over Winnie Vestergaards gåpåmod og jernhårde vilje, så har Jonas Beck Jensen også allerede lagt mærke til forskellen på den måde, hendes hund er arbejdshund på.

– Det er virkelig interessant at se på, hvor forskelligt vores hunde arbejder. Når min hund arbejder, skal den jo være lidt en gadedreng og lidt rå i kanterne. Vi skal jo fange banditter med vores hunde, og derfor må de gerne sige vov og være meget energiske. Winnies hund er enormt opmærksom på hende hele tiden, og det er virkelig fascinerende at opleve, hvor forskelligt hunde kan arbejde, siger han.

Det er tydeligt at mærke, at Winnie Vestergaard er i trygge hænder hos Jonas Beck Jensen, men holdet er ikke fyldt op endnu. For det er lidt af en vanskelig opgave at skulle guide en blind gennem 12 kilometers vanskeligt terræn. Derfor er hun og Hundedagene i gang med at søge efter endnu en løbemakker til Winnie Vestergaard, så hun kommer til at blive fulgt af to makkere.

Vi følger naturligvis udviklingen.

Info

Arion Hundedagene på Vilhelmsborg

Hvornår: 30., 31. maj og 1. juni
Hvor: Vilhelmsborg, Bedervej 101, 8320 Mårslet

K9 Biathlon alle tre dage. Lørdag for børn

Læs også

Fra HUNDEN: Lær hunden at hilse med alle poter på jorden

05-08-2025 07:32, af Winnie Bøge

“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.

Plæneklipper fuldender Winnies hold

18-02-2020 19:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er sidste hjælper til Winnie Vestergaard fundet, og det er i den grad en mand, der er vant til at dirigere

Med Winnie i mediemøllen

07-02-2020 11:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag mødtes Winnie Vestergaard med BT, der gerne ville lave en artikel om hende og hendes store udfordring med at gennemføre et K9 Biathlon på 12km som blind. Vi var med

K9 Biathlon for alle inviterer til Valentinesløb

Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.

Underholdende test af K9 biathlonbane

09-04-2019 09:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når Lilleskov Hundedage løber af stablen på Rosenholm Slot 31. maj til 2. juni, er det blandt andet med et stort K9 Biathlonløb. I weekenden blev flere af forhindringerne testet

K9 Biathlon for alle udvider igen igen

17-11-2022 08:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lilleskov Slot udvider nu deres K9 Biathlon med mesterskaber, men holder fortsat fokus på, at løbene skal være for alle

K9 Biathlon i fornemt selskab

14-01-2021 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hos Lilleskov Slot er man ikke bange for at tænke stort. Derfor har de naturligvis også hægtet sig på det store nationale event, Sammen i bevægelse

Hundedage tager nu fart

23-11-2019 09:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som sædvanlig lægges der op til noget stort, når Hundedagene løber af stablen i pinsedagene på Vilhelmsborg

Så er der billeder fra agility og Crazy Dog Days

31-05-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Indrømmet, vi havde en lidt travl men dejlig lørdag. Her er billeder fra de to arrangementer, vi var til

EDS: Speederen i bund i Store Ring

19-05-2023 09:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lotte Höhrmann og hendes K9 Biathlon for alle crew og familie indtog fredag formiddag Store RIng til en opvisning i K9 Biathlon for alle. Det gik ikke stille for sig

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

En historie om kærlighed og guldfeber

14-02-2026 19:00, af Trine Schmidt

Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.

Stendød.

Billeder fra Fredericia: Veteran og opdrætsklasser

Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).

Galleri: Se de placerede juniorhandlere fra Fredericia

De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.