Historien om seje Winnie Vestergaard, der på trods af sit synshandicap, har planer om at gennemføre 12 kilometers K9 Biathlon ved Hundedagene i pinsen, går i disse dage landet rundt.
Onsdag morgen kulminerede det med et besøg hos Adam Duvå Hall i Go’ Morgen Danmarks studie i København.
– Jeg må erkende, at vi har været rigtig tidligt oppe i morges, lyder det overraskende friskt fra Lotte Höhrmann onsdag formiddag.
Hun var ikke selv med i programmet, der i stedet havde besøg af Winnie Vestergaard og hendes løbemakker Jonas Beck Jensen.
– De gjorde det sindssygt godt, og jeg er simpelthen så stolt af dem. De er SÅ seje, jubler Lotte Höhrmann.
(ARTIKLEN FORTSÆTTER UNDER BILLEDERNE)
Faktisk var det helt bevidst, at Lotte ikke deltog i programmet. Drillende kunne man tro, at hendes manglende deltagelse skyldtes, at tidsplanen ville skride fuldstændigt, hvis Lotte Höhrmann skulle tage plads i en af studiets sofaer og fortælle om Hundedagene.
– Ja det kunne de faktisk godt have ret i, men der er jo ingen grund til at give dem det hele på en gang, griner Lotte Höhrmann.
Du kan finde mere om info om Hundedagene her
Klippet, som vi desværre ikke kan dele her, har også allerede betydet større interesse for K9 Biathlon og hundedagene.
Lotte Höhrmann fortæller, at der allerede et par timer efter den flotte tv-optræden har været en større aktivitet på deres hjemmeside og på tilmeldingssiderne til K9 Biathlon.
Du kan tilmelde dig K9 Biathlon her
På Facebook, hvor Go’ Morgen Danmark har lagt et billede op fra klippet, er der også flere kommentarer, der lovpriser løbet.
Derudover fortæller en kvinde, at hun også har løbet K9 Biathlon, selvom hun kun har 50 procent af synet tilbage. Det er virkelig imponerende. Og det viser bare endnu engang, hvor sejt det er, at Winnie Vestergaard vil gennemføre løbet, selvom hun kun har 1 procent af synet.
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.
Langt om længe og efter en lang og ufrivillig coronapause, lysner det nu igen. Også for dem, der gerne vil ud at løbe med deres hunde. Læs bare her
Overvægt har i flere år været et stigende problem hos de danske hunde, men hvad kan vi gøre, hvis vores hund bliver for tyk?
Det var mudret, det var vådt og det var hundesjovt. Sådan kan Muddy Dog i Aarhus bedst beskrives
K9 biathlon er blevet det nye sort i hundeverdenen. Efter den store succes ved hundedagene på Rosenholm Slot står arrangørerne nu bag endnu et K9 biathlon. Denne gang i Aabenraa
Mens der gøres klar til at riste hekse på store bål rundt omkring i landet, vil en masse hunde med deres ejere deltage i landets første K9 biathlon i Nærum
En af de populære forhindringer i K9 Biathlon for alle er vandrutchebanen. Her er der også god mulighed for sjove billeder
Kan man virkelig gå til skiskydning med sin hund?... ja, det er et af de spørgsmål, jeg får af og til, når jeg fortæller, at Frida og jeg elsker at dyrke "K9 biathlon". Men bag det ikke så mundrette navn gemmer sig en fantastisk sport, som hverken handler om ski eller skydning (beklager hvis nogen blev skuffede). En sport hvor alle kan være med, og hvor du kan få nogle sjove og anderledes oplevelser med motion, frisk luft og en masse samarbejde med din hund. Så jeg vil gerne fortælle jer lidt mere om denne skønne sport
Paddleboard (SUP=stand up paddle) med hund (=PUP) er blevet "det nye sort": En sjov og hyggelig sommeraktivitet med din hund. Og også en af forhindringerne til efterårets K9-biathlons. Læs mere her om, hvordan I får en god start.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.