Nyt miljøtræningscenter for hunde i Mørkøv

25-09-2019 15:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nyt miljøtræningscenter henvender sig til alt fra familiehunde til sepcialsøgshunde

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

I de gamle kostalde på avlsgården Orelund, der med sin lange og interessante historie rummer fantastiske muligheder for nye, spændende aktiviteter, vil der fremover blive miljøtrænet og uddannet alt fra familiehunde til professionelle specialsøgshunde. Det er netop miljøet og omgivelser i staldene, der gør dette sted så velegnet til formålet, og derfor fremover skal danne rammerne omkring Searchhouse aktiviteter.

Lokalerne bliver indviet med et åbent hus-arrangement 5. oktober kl. 10 – 14, hvor interesserede er velkomne til at kigge ind, og har man sin hund med er der flere aktiviteter, som man kan prøve på dagen. Hundefysioterapeaut og kraniosakralterapeaut Helle Hoffmann kommer også forbi, og tilbyder et gratis tjek af ens hund, og giver gode råd til at holde hunden i form.
Derudover kommer Kriminalforsorgens hundeførere og viser, hvordan de arbejder med deres mobil- og narkohunde. Kriminalforsorgen har nogle af Danmarks bedste specialsøgshunde, og med deres mobilhunde er de blandt de bedste i verden.

Searchhouse er en lokal virksomhed, som har specialiseret sig i miljøtræning og uddannelse af hunde og hundeførere til specifikke søgeopgaver – både af mere professionel/operativ karakter men også til privat brug. I Searchhouse tilbyder vi miljøtræning til alle hunde lige fra 7 uger gamle hvalpekuld, hvalpe-hold, familiehunden der har brug for at styrke dens tryghed i forskellige miljøer, til hunde der skal forberedes til et liv som professionel tjenestehund.    

Avlsgården Orelund blev opført omkring 1785, og har siden 1870’erne været i Treschow-slægtens ejerskab. Orelund blev de følgende år stærkt udvidet, og blev i 1923 udskilt som selvstændigt gods. Torbenfeld og Orelund Godser er i dag igen samlet og omfatter i 2019 tilsammen 1840 hektar.

– Searchhouse så netop de meget spændende og udfordrende muligheder for at kunne udvikle ideen om at skabe et perfekt træningssted for hunde, som skal trænes til at søge i forskellige miljøer. Specialsøg og miljøtræning er hovedoverskriften for den type af hundetræning, som fremover vil udfolde sig i de gamle stalde.  Faciliteterne er derfor indrettet, så der er mange udfordrende og udviklende søgemiljøer for hundene. Bl.a. vil der være en svævebane for hundene, fortæller ejer Johnny Bastian, der er registreret schweisshundefører og certificeret besigtigelseshundefører i Sverige. Derudover har han uddannet flere specialsøgshunde ved SWDI (Scandinavian Working Dog Institute) i Sverige.

Hundene i Searchhouse trænes til flere forskellige specifikke søgeopgaver som f.eks. kan være at finde væggelus, skimmelsvamp, adrenalin fra skadeskudt vildt, krudt, forurening, sprængstof og narko etc.


 

Læs også

Når snuderne redder dagen

18-05-2025 07:02, af Cecilie Friis Amstrup

Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.

Mirakelredning af storpuddel der sad fast i tre døgn

29-01-2025 09:29, af Cecilie Friis Amstrup

En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.

Dramatisk eftersøgning af hunden Dolph

18-11-2024 16:16, af Cecilie Friis Amstrup

En families værste mareridt og en hunds utrolige instinkter førte til en lykkelig genforening efter en nervepirrende jagt gennem Aalborgs gader.

EDS: Speederen i bund i Store Ring

19-05-2023 09:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lotte Höhrmann og hendes K9 Biathlon for alle crew og familie indtog fredag formiddag Store RIng til en opvisning i K9 Biathlon for alle. Det gik ikke stille for sig

K9 Biathlon: Flere end 400 tilmeldte løbere

26-08-2022 12:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Næste weekend er der Hund i Fokus på Vilhelmsborg. Lørdagen byder blandt andet på et tilbud om en løbetur med forhindringer med sin hund, og det tilbud har mange taget imod

Cani-hvad-for-noget??

09-10-2020 12:33, af Karoline Sidelmann Brinch

Jeg er canicrosser og ”K9-biathlet”... eller rettere sagt: Jeg OG Frida er! – for tror det er en af årsagerne til at jeg, og flere og flere andre hundeejere, er bidt af disse sportsgrene: Det handler om fællesskab og aktiviteter sammen med din hund – og med andre løbere. Man får rørt sig samtidig med at hunden både får motion og brugt ”de små grå” - bliver udfordret på balance, koordination og samarbejdsevner. Og så er det først og fremmest bare supersjovt

Kom med til virtuelt halloween K9

23-09-2020 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Corona begrænser og corona gør os kreative. Nu byder Lilleskov Slot op til Danmarks første virtuelle K9 løb for alle

Verdens sejeste Felicia

30-08-2021 12:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Svenske Felicia på syv år kastede sig i weekenden ud i K9 Biathlon, og endte med en imponerende tid

K9 står for kærlighed

05-09-2020 10:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

K9 Biathlon for alle på Vilhelmsborg er godt i gang, og Daniel Tyrell sørgede for at sætte kærligheden på dagsordenen på denne dejlige hundedag

Blogindlæg: Forhindringsløb med hund - er det noget for os?

09-05-2024 08:26, af Anne Cecilie Sohl

Løb med forhindringer (K9 Biathlon) bliver mere og mere populære i disse år. Det er en sjov sport og kan være en skøn fælles oplevelse at få med sin hund. Men hvis det skal være en succes, er der en række ting, man bør tænke over, inden I tager afsted.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).

Wiegaarden er klar i Fredericia

I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker