I de gamle kostalde på avlsgården Orelund, der med sin lange og interessante historie rummer fantastiske muligheder for nye, spændende aktiviteter, vil der fremover blive miljøtrænet og uddannet alt fra familiehunde til professionelle specialsøgshunde. Det er netop miljøet og omgivelser i staldene, der gør dette sted så velegnet til formålet, og derfor fremover skal danne rammerne omkring Searchhouse aktiviteter.
Lokalerne bliver indviet med et åbent hus-arrangement 5. oktober kl. 10 – 14, hvor interesserede er velkomne til at kigge ind, og har man sin hund med er der flere aktiviteter, som man kan prøve på dagen. Hundefysioterapeaut og kraniosakralterapeaut Helle Hoffmann kommer også forbi, og tilbyder et gratis tjek af ens hund, og giver gode råd til at holde hunden i form.
Derudover kommer Kriminalforsorgens hundeførere og viser, hvordan de arbejder med deres mobil- og narkohunde. Kriminalforsorgen har nogle af Danmarks bedste specialsøgshunde, og med deres mobilhunde er de blandt de bedste i verden.
Searchhouse er en lokal virksomhed, som har specialiseret sig i miljøtræning og uddannelse af hunde og hundeførere til specifikke søgeopgaver – både af mere professionel/operativ karakter men også til privat brug. I Searchhouse tilbyder vi miljøtræning til alle hunde lige fra 7 uger gamle hvalpekuld, hvalpe-hold, familiehunden der har brug for at styrke dens tryghed i forskellige miljøer, til hunde der skal forberedes til et liv som professionel tjenestehund.
Avlsgården Orelund blev opført omkring 1785, og har siden 1870’erne været i Treschow-slægtens ejerskab. Orelund blev de følgende år stærkt udvidet, og blev i 1923 udskilt som selvstændigt gods. Torbenfeld og Orelund Godser er i dag igen samlet og omfatter i 2019 tilsammen 1840 hektar.
– Searchhouse så netop de meget spændende og udfordrende muligheder for at kunne udvikle ideen om at skabe et perfekt træningssted for hunde, som skal trænes til at søge i forskellige miljøer. Specialsøg og miljøtræning er hovedoverskriften for den type af hundetræning, som fremover vil udfolde sig i de gamle stalde. Faciliteterne er derfor indrettet, så der er mange udfordrende og udviklende søgemiljøer for hundene. Bl.a. vil der være en svævebane for hundene, fortæller ejer Johnny Bastian, der er registreret schweisshundefører og certificeret besigtigelseshundefører i Sverige. Derudover har han uddannet flere specialsøgshunde ved SWDI (Scandinavian Working Dog Institute) i Sverige.
Hundene i Searchhouse trænes til flere forskellige specifikke søgeopgaver som f.eks. kan være at finde væggelus, skimmelsvamp, adrenalin fra skadeskudt vildt, krudt, forurening, sprængstof og narko etc.
Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.
En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.
En families værste mareridt og en hunds utrolige instinkter førte til en lykkelig genforening efter en nervepirrende jagt gennem Aalborgs gader.
Søndag er der igen guf for løbeglade mennesker og hunde, når HPM Dirty Paws Aarhus skydes i gang.
De fleste kender nok Nikolaj under navnet Niko og sammen med hunden Mazer. Nu har de to sammen trådt helt nye veje
Aarhus Festuge er meget mere end kolde Ceres, Thomas Helmig og De Hviii’e på stadion. Nu er der også gået hund i den traditionsrige festuge
Løb tur med din hund ved Lilleskov slot hundedage
Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.
Så er billederne fra i lørdags klar. Du kan finde et link til billederne i denne artikel
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.
Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.
Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.