I pinsen skal Winnie Vestergaard som den første blinde kvinde i Danmark gennemføre 12 km forhindringsløb med hund ved Virbac K9 Biathlon, som er en del af Arion Hundedage på Vilhelmsborg.
Det ved de fleste nok allerede. Og medierne er vilde med det. Torsdag skulle Winnie interviewes af BT i Marienlundskoven i Kolding, og her var hunden.dk med.
Med sin sædvanlige tørre humor og umiddelbarhed tog Winnie Vestergaard hele oplevelsen i stiv arm. Jonas Beck Jensen, som skal være hendes støtteløber, var også med og de udnyttede interviewet til at få trænet lidt sammen. Heldigvis var journalisten fra BT også mødt op i løbetøj, da hun heller ikke slap for at motionere lidt.
Faktisk var det første gang Winnie og Jonas mødtes efter de havde været i Go’ Morgen Danmark, men det kunne man hverken mærke på menneskene eller hundene.
Winnie og Jonas er allerede kommet godt ind på hinanden, og de supplerer hinanden godt. Jonas giver hele tiden Winnie små råd, og Winnie er god til at spørge ind til tingene. Dog må hun indrømme, at der er en ting, hun skal blive bedre til inden løbet i pinsen.
– Jeg skal måske lige lære at blive bedre til at høre efter, hvad Jonas siger, griner hun.
Hundene har allerede fået opbygget et venskab, og da Jonas efter en times tid sætter sin hund i bilen, er det tydeligt, at Winnies Data savner sin nye ven. Det er ret rørende at se.
Marienlundskoven er en perfekt kulisse til træningen og interviewet. Skoven er et flittigt brugt gåtursområde i Kolding, og de mange, der kommer forbi, får da også lidt af en oplevelse.
For hvad laver en militærmand med en gøende hund, som nogle gange sidder i en trillebør, sammen med en kvinde, hvis hvide Virbac t-shirt matcher pelsen på hendes hvide schweiziske hyrdehund ude midt i en skov, mens der filmes, tages billeder og noteres?
Det er der mange, der gerne vil vide. Og da de hører historien om Winnie, lyder det prompte:
– Er det så dig, der var i Go’ Morgen Danmark? Og når Winnie svarer bekræftende på spørgsmålet, får hun lige at vide, at hun er mega sej.
Det er tydeligt, at Winnie har fået fans, og det er da også ganske fortjent.
Efter et par timer med diverse løbe- og klatreøvelser, fotograferinger og interviews kan Winnie Vestergaard igen sætte sig ind til sin hjælper i bilen og drage retur mod sit hjem på Fyn.
Hun er udmattet og træt, men det gør hende ikke så meget. For hun synes, det er sjovt.
– Det handler jo bare om at springe ud i det, og skulle jeg falde et par gange, så sker der nok ikke noget ved det. Bare der ikke sker noget med min hund. Det er det vigtigste, siger hun og sender et træt men lykkeligt smil, inden bilen vender vestpå til en velfortjent ”slappe-af-eftermiddag”
Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.
Den 14. marts 2026 danner Vestagervej i Bevtoft rammen om K9 Biathlon for alle Forårsfornemmelser 2026. Et hyggeligt og uformelt træningsløb, hvor hunde og førere sammen kan tage hul på foråret i aktive og naturskønne omgivelser.
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.
Så er der endnu en nyhed fra hundedagene på Rosenholm Slot, der finder sted om en måned. Der bliver nemlig arrangeret gode ting for juniorhandlere
Så er sidste hjælper til Winnie Vestergaard fundet, og det er i den grad en mand, der er vant til at dirigere
I weekenden var der hundedage på Valdemars Slot. Dagene var en del af slottets store livstilsmesse
I den kommende weekend ville årets kæmpe event Hundedagene fylde området omkring Vilhelmsborg. Sådan skulle det ikke gå, men Lotte Höhrmann er jo ikke lige til at slå ud af kurs
De succesfulde Hundedage fortsætter som tidligere nævnt i 2019 på Rosenholm Slot ved Aarhus. Arrangementet bliver denne gang endnu større, vildere og sjovere
Fredag blev hundedagene på Rosenholm Slot gøet i gang. Rigtig mange mennesker valgte at lægge vejen forbi og alt tyder på en dejlig hundeweekend
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.